Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

"Po raz pierwszy w Polsce". Zdjęcie z Borów Tucholskich

26
Podziel się:

W gnieździe bielików w Borach Tucholskich wykluło się trzecie pisklę. Ptaki możemy podglądać w czasie rzeczywistym za sprawą zainstalowanej nad gniazdem kamery. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

"Po raz pierwszy w Polsce". Zdjęcie z Borów Tucholskich
Po raz pierwszy w Polsce na żywo możemy oglądać trojaczki w gnieździe bielików. (YouTube)

Przekaz online z gniazda bielika w Borach Tucholskich to wspólne przedsięwzięcie Komitetu Ochrony Orłów, Nadleśnictwa Woziwoda i Polskiego Radia S.A. promujące ochronę starych lasów i największego polskiego gatunku ptaka drapieżnego – bielika. Gniazdo i stary las w promieniu do 200 m są chronione za pomocą całorocznej strefy ochronnej, gdzie nie prowadzi się żadnych prac leśnych.

W czwartek 14 kwietnia wykluło się trzecie pisklę u bielików. Leśnicy zachęcają do śledzenia online życia rodziców: Tuli, Borka i trójki małych piskląt. Transmisja jest m.in. na profilu na Facebooku Nadleśnictwa Woziwoda.

Wielka radość u naszych bielików. Po raz pierwszy w Polsce na żywo możemy oglądać trojaczki w gnieździe tych pięknych ptaków - relacjonują leśnicy z Nadleśnictwa Woziwoda.

Kamera została umieszczona przy gnieździe w połowie stycznia 2021 r. przed przystąpieniem ptaków do lęgów za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Ponieważ bieliki są niezwykle ostrożne, dopiero po wielu latach udało się po raz trzeci uruchomić przekaz online z gniazda naszego gatunku herbowego. Wcześniej miało to miejsce jedynie w Nadleśnictwie Kutno (2012 r.) i Nadleśnictwie Dobrocin (2013 r.)

Kamera znajduje się na 140-letniej sośnie

Gniazdo, z którego jest prowadzona transmisja, znajduje się na 140-letniej sośnie na wysokości około 25 metrów i jest zajmowane przez ptaki od trzech lat. W 2020 r. opuściły je dwa młode. Wcześniej bieliki gniazdowały od końca lat 90. XX w. w 160-letnim lesie sosnowym nad jednym z rybnych śródleśnych jezior. Do lęgów zachęciło je wtedy sztuczne gniazdo wybudowane przez wolontariuszy KOO. To stanowisko tych wyjątkowych ptaków istnieje więc co najmniej 25 lat.

W ubiegłym roku w połowie kwietnia ze złożonego jaja wykluło się jedno pisklę. Była to samica, której internauci nadali imię Wodzia.

Zobacz także: "Trafiony, zatopiony". Nieprawdopodobna skuteczność mistrzyni olimpijskiej (wideo)
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
????
2 miesiące temu
miedwiediew ma niedorozwój umysłowy?? raczej na bank
Obserwator
2 miesiące temu
Po co pisać o takich "sukcesach" skoro to trzecie żyło kilka godzin i starszy orzełek go zamordował przy pełnej aprobacie rodziców. Rodzice też mają swój udział w tej naturalnej selekcji bo tak naprawdę karmią przede wszystkim najstarsze pisklę. Nie ma żadnych trzech orzełków, a jeszcze może okazać się że będzie tylko jeden. Było trzy jajka a nie orzełki.
zolog
3 miesiące temu
Przeżyją tylko te dwa starsze. Trzecie, które zazwyczaj wylęga się dwa-trzy dni później, jest taką polisą ubezpieczeniową pary lęgowej, na wypadek, gdyby starszym coś się stało. One nie dopuszczają najmłodszego do pokarmu i pisklak ginie z głodu.
Asia
3 miesiące temu
Jesli w Polsce nie zmieni się prawo i ludzie nadal będą budować domy. Blisko jezior i lasów Bieda zwierzętom i ptakom
mis
3 miesiące temu
cos pieknego i to NASZE ORLY nie mylic z innymi orlami .... - oby wszystki troje maluchow wylecialo w swiat
lora
3 miesiące temu
Wycinają wszystko, gdziekolwiek zielono za chwilę beton i plastik wszędzie będzie......Drzewa są takie silne, a zaraz tak bezbronne wobec człowieka....zabieramy zwierzętom dom, schronienie i pożywienie....
Mietek
3 miesiące temu
Piękny i wspaniały !
345
3 miesiące temu
Daję tu, bo pod innymi tekstami nie można. WP nagania bojkot AUchana i Liroya, bo działają w Rosji. OK - dla mnie może być. Ale czemu milczą na temat działąlności niemieckiego Henkela w Rosji i nie wzywają do bojkotu niemieckich proszków Przypadek???
Ola
3 miesiące temu
Fajne ptaki🦅🦅 A co zrobić gdy znajdzie się taki głupi gość który włączy odstraszacz i bociany które są na gnieździe odlatują. I to trwa już jakiś czas... W tamtym roku też to było. Wielki mieszczuch przyjechał mieszkać na wsi i wszystko mu przeszkadza.
TAKA PRAWDA
3 miesiące temu
W BORACH RODZĄ SIE BIELIKI..............ORŁY ZNACZY SIĘ DOSTOJNE I WSPANIAŁE. NA ZOLIBORZU RODZILY SIE ZAS KARYPLE SWEGO CZASU. MALE PAZERNE, ZAWISTNE I JUDZĄCE NA CHWALE MASONERII A TERAZ CHABAD LUBAWICZ I USA.
biolog
3 miesiące temu
Od dłuższego czasu w mediach cenzura aż miło. Więc powtórzę skasowany komentarz- same kamery nie są niczym złym, ale uważam że nalezy głośno mówić o fatalnej modzie obciażania ptaków nadajnikami GPS, zaburzającymi sylwetkę aerodynamiczną odratowanych ptaków. Są juz publikacje na ten temat, choć niewiele, więc chyba stoją za tym pieniądze, a wciaż nachalnie się tych olbrzymich plecaków uzywa. Mam nadzieje ze PRZESTANĄ TO ROBIĆ i dadzą ptakom swięty spokój.NIE dla nadajników GPS
Jözek
3 miesiące temu
Tymczasem dziś wielkie święto,dzień śmieci Jezusa,dzień zadumy.W Niemczech ( i w większości chrześcijańskich krajów) jest to święto narodowe.W Berlinie od godz.04:00 do 21:00 jest zakaz organizowania imprez ( Tanzverbot) w tym imprez sportowych.Dziwne że w Polsce w tym dniu wszyscy pracują.
Miś
3 miesiące temu
Oby te 2 wcześniejsze i silniejsze nie zjadły tego trzeciego ;)
Hou !!
3 miesiące temu
Mam nadzieje ,ze kacyk Kaczynski nie zapragnie pioropusza z orlich pior !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić