aktualizacja 

"Po raz pierwszy w Polsce". Zdjęcie z Borów Tucholskich

66

W gnieździe bielików w Borach Tucholskich wykluło się trzecie pisklę. Ptaki możemy podglądać w czasie rzeczywistym za sprawą zainstalowanej nad gniazdem kamery. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

"Po raz pierwszy w Polsce". Zdjęcie z Borów Tucholskich
Po raz pierwszy w Polsce na żywo możemy oglądać trojaczki w gnieździe bielików. (YouTube)

Przekaz online z gniazda bielika w Borach Tucholskich to wspólne przedsięwzięcie Komitetu Ochrony Orłów, Nadleśnictwa Woziwoda i Polskiego Radia S.A. promujące ochronę starych lasów i największego polskiego gatunku ptaka drapieżnego – bielika. Gniazdo i stary las w promieniu do 200 m są chronione za pomocą całorocznej strefy ochronnej, gdzie nie prowadzi się żadnych prac leśnych.

W czwartek 14 kwietnia wykluło się trzecie pisklę u bielików. Leśnicy zachęcają do śledzenia online życia rodziców: Tuli, Borka i trójki małych piskląt. Transmisja jest m.in. na profilu na Facebooku Nadleśnictwa Woziwoda.

Wielka radość u naszych bielików. Po raz pierwszy w Polsce na żywo możemy oglądać trojaczki w gnieździe tych pięknych ptaków - relacjonują leśnicy z Nadleśnictwa Woziwoda.

Kamera została umieszczona przy gnieździe w połowie stycznia 2021 r. przed przystąpieniem ptaków do lęgów za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Ponieważ bieliki są niezwykle ostrożne, dopiero po wielu latach udało się po raz trzeci uruchomić przekaz online z gniazda naszego gatunku herbowego. Wcześniej miało to miejsce jedynie w Nadleśnictwie Kutno (2012 r.) i Nadleśnictwie Dobrocin (2013 r.)

Kamera znajduje się na 140-letniej sośnie

Gniazdo, z którego jest prowadzona transmisja, znajduje się na 140-letniej sośnie na wysokości około 25 metrów i jest zajmowane przez ptaki od trzech lat. W 2020 r. opuściły je dwa młode. Wcześniej bieliki gniazdowały od końca lat 90. XX w. w 160-letnim lesie sosnowym nad jednym z rybnych śródleśnych jezior. Do lęgów zachęciło je wtedy sztuczne gniazdo wybudowane przez wolontariuszy KOO. To stanowisko tych wyjątkowych ptaków istnieje więc co najmniej 25 lat.

W ubiegłym roku w połowie kwietnia ze złożonego jaja wykluło się jedno pisklę. Była to samica, której internauci nadali imię Wodzia.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: "Trafiony, zatopiony". Nieprawdopodobna skuteczność mistrzyni olimpijskiej (wideo)
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić