Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Pierwszego września asteroida przeleci niezwykle blisko Ziemi. Komunikat NASA

74

Według ustaleń ekspertów NASA asteroida 2011 ES4 pojawi się w pobliżu Ziemi we wtorek 1 września. Oba ciała niebieskie będzie dzielił wtedy mniejszy dystans, niż odległość dzieląca naszą planetę i Księżyc. Czy obiekt stwarza zagrożenie?

Pierwszego września asteroida przeleci niezwykle blisko Ziemi. Komunikat  NASA
Asteroida 2011 ES4 przeleci w niewielkiej odległości od Ziemi (Getty Images, JUAN GARTNER)

Eksperci Center for Neart Earth Objects Studies (CNEOS), działającego w ramach NASA, pierwszy raz zaobserwowali 2011 ES4 2 marca 2011 roku. Dostrzeżenie ciała niebieskiego miało miejsce w ramach przeglądu Mount Lemmon Survey, którego celem jest wychwycenie obiektów poruszających się w bliskiej odległości od Ziemi.

Asteroida 2011 ES4 przeleci obok ziemi. Komunikat NASA

Eksperci uznali, że rozmiar asteroidy 2011 ES4 jest na tyle niewielki, że ciało niebieskie nie będzie stanowiło bezpośredniego zagrożenia dla Ziemi. Zaliczono ją do tzw. Near Earth Objects (NEO) (ang. "obiekty bliskie Ziemi" – przyp. red).

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jak oszacowali eksperci (CNEOS), rozmiary asteroidy wynoszą od 22 do 49 metrów. Zgodnie z zapewnieniami, które przedstawiciele NASA opublikowali na Twitterze, nie istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo, by ES4 2011 mogła w ogóle uderzyć w Ziemię, nie mówiąc o stwarzaniu zagrożenia.

Czy #asteroida 2011 ES4 trafi w Ziemię? Nie! Bliskie zbliżenie ES4 2011 jest "bliskie" w skali astronomicznej, ale nie istnieje żadne niebezpieczeństwo uderzenia w Ziemię. Eksperci #PlanetaryDefense spodziewają się, że we wtorek 1 września bezpiecznie minie (Ziemię – przyp. red.) o co najmniej 45 tysiące mil (ok. 72 420 km – przyp. red.) – podaje przedstawiciel NASA na Twitterze.
Zobacz także: Zobacz też: Wir pyłowy na Marsie. Sonda NASA zarejestrowała przezroczystego "diabła pyłowego"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić