Asteroida nigdy nie była tak blisko. Naukowcy nic nie wiedzieli

168

Naukowcom jeszcze nigdy nie udało się zanotować asteroidy, która leciałaby tak blisko Ziemi. Niestety wszyscy dowiedzieli się o tym dopiero po fakcie. Widoczna mogła być nad Oceanem Indyjskim.

Asteroida nigdy nie była tak blisko. Naukowcy nic nie wiedzieli
(Twitter)

Asteroida 2020Q przeleciała niemal 3 tys. km nad ziemią. Nigdy wcześniej nie zanotowano asteroidy, która tak zbliżyłaby się do Ziemi. Niestety o tym, że była w pobliżu, naukowcy dowiedzieli się dopiero 6 godzin później.

Wszystko dlatego, że asteroida leciała od strony Słońca. Zauważenie jej nie było wcześniej możliwe. Lecąc nad Ziemią, mogła być widoczna z okolic Oceanu Indyjskiego.

Średnica lecącej nad nami asteroidy wynosiła ok 3-6m. Była stosunkowo niewielka. Prędkość, jaką mogła osiągnąć w pobliżu Ziemi szacowana jest na 44 tys.km/h.

Asteroida tej wielkości nie była niebezpieczna. Choć jej wybuch mógłby być porównywalny do wybuchu bomby atomowej, tak z tej wysokości, Ziemia byłaby bezpieczna.

Wielu spekuluje, że asteroida nie została zauważona z powodu szwankujących urządzeń. Naukowcy z NASA uspokajają, że urządzenia ostrzegające mają się dobrze. Problemem było to, że dużo trudniej wykryć ciała niebieskie lecące od strony Słońca.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Dziwna asteroida w Układzie Słonecznym
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić