o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
EKO
|

Pilna interwencja po potężnym wycieku danych. Sześć pytań do Kaczyńskiego

443
Podziel się

Senator Krzysztof Brejza wystosował pismo do Jarosława Kaczyńskiego w związku z wyciekiem wrażliwych danych funkcjonariuszy publicznych. W piśmie zadaje prezesowi Prawa i Sprawiedliwości sześć pytań.

Pilna interwencja po potężnym wycieku danych. Sześć pytań do Kaczyńskiego
Wyciekły dane około 20 tysięcy funkcjonariuszy publicznych, w tym policjantów z CBŚP. Senator Brejza wystosował pismo do Jarosława Kaczyńskiego. (Getty Images)
bEJLEtQR

We wtorek poinformowano o wycieku danych 20 tysięcy funkcjonariuszy publicznych. Są wśród nich celnicy, pracownicy Straży Granicznej, Straży Pożarnej, w tym ochotniczej, Straży Miejskiej, Służby Ochrony Państwa, Administracji Skarbowej, SOK, Służby Więziennej, a nawet Centralnego Biura Śledczego Policji.

Wyciek danych. Senator pisze do Kaczyńskiego

Po tym, jak wiadomość o wycieku obiegła media, plik z danymi funkcjonariuszy został usunięty. Podjęto również dalsze kroki w celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, a także poinformowano Urząd Ochrony Danych Osobowych. Na złożenie specjalnej interpelacji zdecydował się senator Krzysztof Brejza. Swój wniosek skierował do Jarosława Kaczyńskiego, czyli premiera ds. bezpieczeństwa.

Pilna interwencja do premiera ds. bezpieczeństwa J. Kaczyńskiego, po ujawnionym w Niebezpieczniku wycieku danych 20 tysięcy policjantów, strażaków z PSP/OSP, funkcjonariuszy CBŚP, SOP, pracowników skarbówki. Wyciekły imiona, nazwiska, numery telefonów, maile – napisał Krzysztof Brejza na Facebooku.
bEJLEtQT

Brejza domaga się od Jarosława Kaczyńskiego wyjaśnień. W piśmie pada sześć pytań:

  1. Co było powodem tak ogromnego wycieku i ujawnienia informacji o 20 tys. funkcjonariuszy różnych państwowych służb?
  2. Czy wszczęto już audyt w tej sprawie - jakie są ustalenia?
  3. Kto odpowiada za przechowywanie tych danych osobowych i doprowadzenie do ujawnienia danych 20 tys. funkcjonariuszy policji, straży i innych instytucji państwowych?
  4. Czy w ujawnionych danych są dane wrażliwe w rozumieniu art. 9 RODO?
  5. Ile osób zostało potencjalnie pokrzywdzonych?
  6. Czy o tym wycieku został już zawiadomiony prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych - jeśli tak, to czy UODO wszczął kontrolę?

- Pytam J. Kaczyńskiego o to kto odpowiada za ten wyciek, ile osób zostało ew. pokrzywdzonych, czy wyciekły też dane w rozumieniu art.9 RODO, czy wszczęto już kontrolę UODO? Niezależnie kieruję wniosek do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (...) o wszczęcie kontroli. Zbudowali państwo z dykty. #PiSpartactwo – podsumował sytuację Krzysztof Brejza.

bEJLEtQZ

Jak podaje portal Niebezpiecznik, za udostępnienie danych jest odpowiedzialny pracownik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Pojawiły się one w popularnym serwisie, który umożliwia wizualizację danych. Błąd został zauważony przez jednego z użytkowników serwisu, poszukującego informacji odnośnie szczepień.

bEJLEtRa

W pliku Excel, który mogą pobrać użytkownicy portalu, znajdują się takie informacje, jak m.in. numery PESEL, telefony, nazwy jednostek, imiona i nazwiska czy adresy domowe. Po kliknięciu w kolumnę "CreationDate" okazało się, że wyciek dotyczy osób, które zgłosiły swoje dane od 12 kwietnia, godz. 8.20 aż do 20 kwietnia, godz. 6.40.

Zobacz także: Zobacz też: "Skandal". Poseł KO o wycieku danych tysięcy policjantów
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJLEtRu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(443)
wrr
6 miesięcy temu
e, Brejza, jak tam doniesienie do prokuratury na zamach na życie przez wybuchowego toy-toya?
istny
6 miesięcy temu
Przy postępujacej cyfryzacji i numerologi trzeba się liczyć z tym, że grupa hakerów i innych zdolnych będzie mogła przejąć pewne dane co może skutkować niezłym zamieszaniem. Można będzie się urodzić i umrzeć e-mailowo
Goldengecko
6 miesięcy temu
To już ci funkcjonariusze mogą się spodziewać wizyty Komornika z w związku z niespłaconymi kredytami na dziesiątki tysięcy
bEJLEtRv
przyrodnik
6 miesięcy temu
Spojrzeniem przypomina żbika siedzącego w ZOO na drzewie.
abc
6 miesięcy temu
wina TUSKA
Rolnicho
6 miesięcy temu
Usłyszy odpowiedź, że sam najlepiej zna odpowiedzi na zadane pytania.
Roman
6 miesięcy temu
Starzec Jarosław ufa jedynie szaleńcowi Antoniemu
jola
6 miesięcy temu
Panie Kaczynski! Odpowie pan za sianie nienawisci i sklocenie Polakow!
next
6 miesięcy temu
dziadek się pogubił...
asdfg
6 miesięcy temu
coś mi się wydaje o2.pl manipuluje zresztą jak zwykle
Jarek
6 miesięcy temu
a......komputer to to takie....z klawiszami?
Realista
6 miesięcy temu
Po takiej kompromitacji oczywiste jest, że Kaczyński poda się do dymisji i Morawiecki ją przyjmie, tzn. Morawiecki nie ma nic do gadania bo o wszystkim decyduje Kaczyński więc jeśli Kaczyński poda się do dymisji to czy Kaczyński ją przyjmie?
denken
6 miesięcy temu
dla mnie największy autorytet z PO to kidawka miałem za free beke co dzien ,zawsze mówiłem dać jej mówić ,oto odpowiedz dotycząca przekopu mierzei wiślanej cyt kidawka natura to nie uczyniła ,achchchh mówi kidawka lekko ślepa z okularami na nosie ,,a czy natura dala jej okulary ,????nie nie dala jej tez zawartości tego co powinna mieć w głowie ?????
bEJLEtRn
Ha ha ha ha
6 miesięcy temu
Czy ten wicepremier od bezpieczeństwa wie za co odpowiada.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić