Natalia Bogucka| 

PiS stracił większość w Sejmie. Posłowie opuścili klub

51

PiS traci większość w Sejmie. Trzech posłów ogłosiło odejście z klubu. Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski ogłosili utworzenie nowego koła poselskiego "Wybór Polska".

PiS stracił większość w Sejmie. Posłowie opuścili klub
Zbigniew Girzyński jest jednym z posłów, który odszedł z klubu PiS (Twitter.com, @girzynski)

Trzech posłów ogłosiło w piątek opuszczenie klubu PiS. Na konferencji prasowej Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski poinformowali o utworzeniu nowego koła poselskiego o nazwie "Wybór Polska".

Chcemy stworzyć nadzieję dla wszystkich tych, którzy poczuli się w pewnym momencie przez PiS zostawieni - powiedział Girzyński.
Miewając niekiedy krytyczny stosunek do działań PiS, trzymałem się pewnej ogólnej, wypracowanej linii, bo wierzyłem, że podstawą funkcjonowania PiS jest wolność. Jeśli cokolwiek mogło mnie skłonić do pożegnania się z PiS to to, że ta najważniejsza wartość zostanie zakwestionowana. Ona od pewnego czasu na moich oczach jest kwestionowana w wielu obszarach - dodał.

Girzyński podkreślił, że nowo powstałe koło poselskie nie będzie miało charakteru "opozycji totalnej". Stwierdził, że jego członkom zależy na Polsce, w której dobrze będą się czuć i Robert Biedroń, i Grzegorz Braun.

Mamy wyciągnięte ręce do wszystkich, bo Polska jest naszym wspólnym domem - powiedział polityk.

PiS traci większość w Sejmie. Co na to premier Mateusz Morawiecki?

Decyzję trojga posłów skomentował już Mateusz Morawiecki. Premier wyraził nadzieję na dalszą współpracę z nimi.

To są osoby, które wspierają ideę Polskiego Ładu, ideę Zjednoczonej Prawicy. Po prostu na skutek różnego rodzaju konfliktów, również konfliktów personalnych, zdarzają się takie sytuacje, nie sądzę, żeby to powodowało jakieś poważniejsze problemy - powiedział.

Przypomnijmy, że Girzyński w styczniu został zawieszony w prawach członka partii. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął taką decyzję po tym, jak okazało się, że poseł zaszczepił się przeciwko COVID-19 jako pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu razem z grupą "zero".

Zobacz także: Kaczyński obiecał podwyżki dla posłów? Komentarz Jarosława Sellina

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić