aktualizacja 

Płacą 1000 euro za kg. W Polsce rosną byle gdzie i mało kto je zauważa

300

To bardzo cenne informacje! Nie każdy bowiem ma świadomość, że także w Polsce pędy chmielu rosną dziko. Można je znaleźć np. w zagajnikach, lasach, a nawet przydomowych ogródkach. Jak zaznacza "Eska.pl", za granicą za jeden kilogram pędów chmielu musimy zapłacić nieraz tysiąc euro (ponad 4 tysiące złotych).

Płacą 1000 euro za kg. W Polsce rosną byle gdzie i mało kto je zauważa
Chmiel. Zdjęcie ilustracyjne. (Adobe Stock, fedorovacz)

Zdarza się, że bezmyślnie idziemy przez las, czy ogródek. Nie patrzymy, co znajduje się pod naszymi nogami. Depczemy każdą napotkaną roślinę. Jak dodaje "Eska.pl", czasem możemy przeoczyć coś cennego. Chodzi o pędy chmielu. Pojawiają się one wraz z wiosną.

Pędy chmielu są sporo warte. Nie opłaca się ich deptać

"Uprawy pędów chmielu są popularne w Belgii i Francji, natomiast w Polsce rosną one dziko. Wyrastają z ziemi i pną się ku górze" - pisze portal. Nie każdy o tym wie, zwłaszcza jeśli nie interesuje się zdrową żywnością.

Młode pędy (spotykane wiosną) występują w kolorze zielonym lub białym. Ich smak jest gorzkawy i orzechowy. "Najczęściej przyrządza się pędy chmielu smażąc je na maśle" - wyjaśnia "Eska.pl".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Producenci chmielu narzekają

Jak znaleźć pędy chmielu w lesie, bądź ogrodzie? Otóż wymaga to od zbierającego precyzji i skupienia. Należy ręcznie i pomału odgarniać liście i ściółkę. Cierpliwym może się to jednak opłacić.

"Młodziutkie pędy chmielu zaliczane są do najdroższych warzyw świata, a jeśli chodzi ogółem o żywność - do produktów luksusowych, tak, jak na przykład trufle" - dodaje "Eska.pl".

Ceny za za kilogram pędów chmielu u naszych zachodnich sąsiadów robią spore wrażenie.

Sto dekagramów takich pędów chmielu może bowiem kosztować nawet tysiąc euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje aż ponad cztery tysiące złotych.

Najbardziej cenne są białe pędy - je trudniej odnaleźć w ziemi, za to wyrastają najwcześniej, już pod koniec zimy - wyjaśnia portal.
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić