Co stało się w bazie USA? Zaskakujące plotki z Afganistanu

177

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o przejęciu przez chińskie wojsko opuszczonej przez Amerykanów bazy lotniczej w Afganistanie. Media obiegły zdjęcia palących się na lotnisku świateł, a z pasa startowego miało wystartować kilka samolotów. Talibowie jednak zaprzeczają, jakoby oddali obiekt wojskowy we władanie Chinom.

Co stało się w bazie USA? Zaskakujące plotki z Afganistanu
Talibowie jakiś czas temu przejęli opuszczoną amerykańską bazę lotniczą w Bagram w Afganistanie (Twitter)

Baza lotnicza w Bagram położona jest ok. 50 km na północ od stolicy Afganistanu, Kabulu. Obiekt został opuszczony przez amerykańskich żołnierzy w lipcu, kiedy Stany Zjednoczone przygotowywały się do wycofania swoich wojsk z Afganistanu. Teraz pojawiły się doniesienia, że baza wojskowa wznowiła działalność.

Chiny rozmieszczają wojska w Afganistanie? Niepokojące zdjęcia

Media społecznościowe obiegły zdjęcia, jak na pasie startowym w Bagram palą się światła. Lokalni dziennikarze donoszą, że na lotnisku wylądowało kilka samolotów. Maszyny mają należeć do chińskich sił powietrznych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Baza wojskowa trafiła w ręce talibów w połowie sierpnia, kiedy przejęli kontrolę nad całym Afganistanem. Od razu pojawiły się wątpliwości, czy bojownicy posiadają specjalistyczną wiedzę, która pozwoli im obsługiwać lotnisko.

Na początku września jedna z indyjskich gazet poinformowała, że talibowie prowadzą rozmowy z Pakistanem i Chinami na temat przyszłości amerykańskich baz lotniczych w Afganistanie. Według ustaleń dziennikarzy, baza w Bagram miała trafić w ręce żołnierzy z Państwa Środka. Rzecznik chińskiego MSW Wang Wenbin zaprzeczył jednak tym doniesieniom, mówiąc że Chiny "nie planują rozmieszczać swoich wojsk w Afganistanie".

To po prostu fałszywe pogłoski – ocenił.

Talibowie oddali bazę Chińczykom? Bojownicy stanowczo zaprzeczają

W niedzielę talibowie zaprzeczyli, że przekazali bazę wojskową w Bagram chińskiemu wojsku. Według niektórych komentatorów, światła w bazie wojskowej miały zostać zapalone ze względów bezpieczeństwa, w związku z toczącymi się nieopodal walkami.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Obejrzyj także: Tak się mieszka pod rządami talibów. Wstrząsające relacje kobiet

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić