Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Co stało się w bazie USA? Zaskakujące plotki z Afganistanu

77
Podziel się:

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o przejęciu przez chińskie wojsko opuszczonej przez Amerykanów bazy lotniczej w Afganistanie. Media obiegły zdjęcia palących się na lotnisku świateł, a z pasa startowego miało wystartować kilka samolotów. Talibowie jednak zaprzeczają, jakoby oddali obiekt wojskowy we władanie Chinom.

Co stało się w bazie USA? Zaskakujące plotki z Afganistanu
Talibowie jakiś czas temu przejęli opuszczoną amerykańską bazę lotniczą w Bagram w Afganistanie (Twitter)

Baza lotnicza w Bagram położona jest ok. 50 km na północ od stolicy Afganistanu, Kabulu. Obiekt został opuszczony przez amerykańskich żołnierzy w lipcu, kiedy Stany Zjednoczone przygotowywały się do wycofania swoich wojsk z Afganistanu. Teraz pojawiły się doniesienia, że baza wojskowa wznowiła działalność.

Chiny rozmieszczają wojska w Afganistanie? Niepokojące zdjęcia

Media społecznościowe obiegły zdjęcia, jak na pasie startowym w Bagram palą się światła. Lokalni dziennikarze donoszą, że na lotnisku wylądowało kilka samolotów. Maszyny mają należeć do chińskich sił powietrznych.

Baza wojskowa trafiła w ręce talibów w połowie sierpnia, kiedy przejęli kontrolę nad całym Afganistanem. Od razu pojawiły się wątpliwości, czy bojownicy posiadają specjalistyczną wiedzę, która pozwoli im obsługiwać lotnisko.

Na początku września jedna z indyjskich gazet poinformowała, że talibowie prowadzą rozmowy z Pakistanem i Chinami na temat przyszłości amerykańskich baz lotniczych w Afganistanie. Według ustaleń dziennikarzy, baza w Bagram miała trafić w ręce żołnierzy z Państwa Środka. Rzecznik chińskiego MSW Wang Wenbin zaprzeczył jednak tym doniesieniom, mówiąc że Chiny "nie planują rozmieszczać swoich wojsk w Afganistanie".

To po prostu fałszywe pogłoski – ocenił.

Talibowie oddali bazę Chińczykom? Bojownicy stanowczo zaprzeczają

W niedzielę talibowie zaprzeczyli, że przekazali bazę wojskową w Bagram chińskiemu wojsku. Według niektórych komentatorów, światła w bazie wojskowej miały zostać zapalone ze względów bezpieczeństwa, w związku z toczącymi się nieopodal walkami.

Obejrzyj także: Tak się mieszka pod rządami talibów. Wstrząsające relacje kobiet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(77)
Licealista
4 miesiące temu
Był Rzym, była Hiszpania, była Wielka Brytania, jest USA, będą Chiny...
Kasandra
8 miesięcy temu
Ah, ta polityka i to nieudolna, zawsze się mści!
ziut
9 miesięcy temu
A kogo mają się pytać co mogą robić u siebie . Nasza dobra zmiana zapewniała ze możemy robić u siebie co chcemy i zapraszać kogo chcemy . Znów coś komuś się nie podoba ? Widocznie nie boja się bandyckiego kraju i jego sojuszników .
Baba
10 miesięcy temu
Wszystkie rewolucje poczawszy od francuskiej i wojny to ekonomia ESKIMOSOW.
mim
10 miesięcy temu
gdyby nie chciwosc eskimosow Amerykanskich nie byloby wojen ani pandemi, ani uchodzcow
mim
10 miesięcy temu
na tyle kasy orzneli eskimosi bedacy wlascicielami USA spoleczenstwo ameryki i planuja dalsze wojny w interesie kraiku w Palestynie
Patologx
10 miesięcy temu
przeciez bylo wiadomo ze to sie tak skonczy.. za zrobienie wirusa oddajemy wam afganistan, my zadłużymy kraje na świecie pseudo-szczepionkami ktore wytłuką kolejnych ludzi a wy bierzta zasoby afganistanu, a jest co brać.
Juhas
10 miesięcy temu
Stanowczo zaprzeczają znaczy się prawda.
Pobożny arab
10 miesięcy temu
Nikt będący przy zdrowych zmysłach nie da wiary w to co mówią Ruski, Chińczycy czy bandyci talibowie
ArchX
10 miesięcy temu
Ja się polityka nie zajmuje Popieram amerykańskiego sojusznika Ale Chiny myśle chcą panować nad światem Tak wydaje się ze świat zmierza w tym kierunku
JPL
10 miesięcy temu
Nie trzeba byc geniuszem ze Prezydent USA nie zabardzo kuma o co idzie w grze na swiecie, szkoda ze nieobliczalny Donald nie jest prezydeentem
Johnny Manero...
10 miesięcy temu
Co tam panie w polityce ? Chińczyki trzymają się mocno .
Edek
10 miesięcy temu
Rząd PiS już przeszło 10 samolotami sprowadził nam kłopoty-Afgańczyków. Najbardziej skorumpowany naród świata gdzie brat,wujek,kuzyn to zagorzały islamista wyznający szariat. Sprowadzając Afgańczyków,sprowadzamy do Polski jednocześnie wywiad pakistański ,chiński i rosyjski.,Dziś Rosjanie uznali, że talibowie są dla nich świetnym rozwiązaniem, bo zaprowadzą spokój. Nie ewakuowali swojej ambasady z Kabulu, od dawna prowadzili dialog z talibami.Chińczycy są sprzymierzeńcami Pakistanu. Zainwestowali kilka miliardów dolarów w złoża miedzi we wschodnim Afganistanie.Wszystkie te wymienione państwa są też zjednoczone poczuciem anty-amerykańskości, więc będą na pewno wspierać talibów. Według danych Pew Research poglądy społeczeństwa afgańskiego można określić jako radykalne. To, że jakieś osoby będą uciekać przed reżimem talibów, nie oznacza jednocześnie, że nie będą stanowić zagrożenia dla porządku publicznego. Według badań Pew Research opublikowanych w 2013 roku, prawie wszyscy Afgańczycy popierali prawo szariatu jako porządek prawny, a 61% z nich uważa, że powinno dotyczyć ono wszystkich obywateli – muzułmanów i niemuzułmanów. 39% mieszkańców kraju często lub czasami mogłoby uzasadnić zamachy samobójcze. 81% akceptuje obcinanie rąk złodziejom, a 85% kamienowanie cudzołożników. Gdyby ktoś odszedł od islamu, 79% zaakceptowałoby karę śmierci jako odpowiednią. Takie postawy, jak również doświadczenia krajów zachodnich, które jak Austria i Niemcy odnotowują nadreprezentację Afgańczyków w przestępstwach z użyciem przemocy, nakazują ostrożność w realizowaniu procesu azylowego i ew. deportacji żródło: euroislam pl Polecam przeczytać książkę lub przynajmniej artykuł z Aleksandrem Makowskim.,,W 2012 r. napisałem, że po wyjściu NATO żaden rząd nie przetrwa w Afganistanie pięciu minut. W latach 90. talibom zdobycie Kabulu zajęło dwa lata.’’ Po pierwsze to jest kraj zamieszkały przez mniej więcej tyle samo ludzi – 38 milionów – za to dwa razy od Polski większy, Po drugie - to jest kraj przede wszystkim klanowy, podzielony etnicznie. Na północy mieszkają Tadżycy, Uzbecy, Chazarowie. Na południu Pasztuni (to głównie z Pasztunów rekrutują się talibowie - przyp. red.). Znaczna część tych ostatnich mieszka w Pakistanie, stąd takie mocne wpływy pakistańskie w Afganistanie. ,,Pamiętajmy, że wojna domowa w Afganistanie to konflikt klanowy, w którym przenikają się różne układy rodzinne, etniczne, wszystko można kupić. Pamiętam, jak w latach 90. ktoś kupił od talibów trzy kilometry frontu pomiędzy wojskami Sojuszu Północnego a wojskami talibów.,,
Glina
10 miesięcy temu
Jacy bojownicy? Terroryści!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić