Poczuj się jak żołnierz. Szkolenia w wielu miastach Polski - za darmo

39

To ostatni dzwonek aby wziąć udział w darmowych szkoleniach organizowanych przez Wojsko Polskie. Można się na nich nauczyć takich czynności, jak ładowanie broni, czołganie się z karabinkiem na ramieniu, rozpalanie ogniska czy zakładanie maski przeciwgazowej. To tylko niektóre z punktów piątej edycji akcji "Trenuj z wojskiem".

Poczuj się jak żołnierz. Szkolenia w wielu miastach Polski - za darmo
Żołnierze będą uczyć m.in. jak zakładać maskę przeciwgazową (Getty Images, Rafal Olkis)

Darmowe szkolenia z wojskiem do 13 lipca

Szkolenia odbywają się co sobotę. Zgłosić się na nie może każdy w wieku od 18 do 65 lat. Szkolenie trwa osiem godzin i będzie organizowane na poligonach pancerniaków, terytorialsów, spadochroniarzy, marynarzy czy logistyków.

Pozwalamy każdemu obywatelowi - kobietom i mężczyznom oraz nastolatkom - przeżyć jeden dzień w wojsku. Zainteresowanie jest ogromne. Zgłaszają się do nas studenci, uczniowie, przedsiębiorcy, urzędnicy - mówi w rozmowie z RMF FM starszy kapral Przemysław Łuszczki z 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co dalej po konferencji w Szwajcarii. "Konsekwentne przyduszanie Rosji"
Specyfika naszej formacji jest trochę inna niż pozostałych rodzajów sił zbrojnych. Uczymy m.in. przetrwania w lesie czy udzielania pierwszej pomocy, gdy ktoś straci przytomność na ulicy, czyli praktycznych umiejętności, które mogą nam się przydać na co dzień - dodał.

Wojskowi zapewniają, że na szkoleniu przekazują wskazówki odnośnie tego, jak czuć się bezpiecznie i jak być bezpiecznym. W tej edycji pojawiły się też umiejętności praktyczne ze styku wojskowości, zachowania w kryzysie oraz obrony cywilnej.

Żołnierze nauczą jak korzystać z broni

Szkolenia są prowadzone przez żołnierzy Wojska Polskiego w ich jednostkach wojskowych, ale także w akademii wojskowej i wojskowym centrum szkoleniowym. Mundurowi mogą chętnych zapoznać z podstawami obsługi broni, walki w bliskim kontakcie, zachowania podczas alarmu czy pomocy medycznej.

Najbliższe szkolenia zaplanowano na 22 czerwca (Suwałki - 14. Pułk przeciwpancerny, Katowice - 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej), 29 czerwca (Poznań - 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej). Kolejne odbędą się 6 lipca (Gdynia - Akademia Marynarki Wojennej, Tomaszów Maz. - 25. Brygada Kawalerii Powietrznej) i 13 lipca (Warszawa-Wesoła - 1. Warszawska Brygada Pancerna, Gliwice - 6. Brygada Powietrznodesantowa (6. batalion)).

Udział należy zgłaszać bezpośrednio w jednostkach, do których chcemy się udać na szkolenie.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić