Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Pogoda. Uwaga! Kalima jest już bardzo blisko Polski

199

Kalima, czyli pył z Sahary, pojawił się w ostatnich dniach na Wyspach Kanaryjskich. Jak przewidują badacze, niebawem dotrze też do Polski. Czym to grozi? I dlaczego może być dla nas groźny?

Pogoda. Uwaga! Kalima jest już bardzo blisko Polski
Kalima jest już bardzo blisko Polski.

Gorące i suche powietrze znad Sahary przemieszcza się w naszą stronę. W nim z kolei przenoszony jest też pył znad Sahary. Szacuje się, że rocznie może tak przemieścić się nawet kilkadziesiąt milionów ton saharyjskiego piasku.

Pył znad Sahary przemieszcza się dość szybko i dotrze do nas lada dzień. Z zeszłym tygodniu zmagano się z nim na Wyspach Kanaryjskich i w Hiszpanii.

Kiedy pył z Sahary dotrze do Polski?

Mark Parrington z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) szacuje, że saharyjski piasek pojawi się u nas już we wtorek i w środę. Będzie widoczny na terenie całego kraju, choć najbardziej da się we znaki mieszkańcom Polski północnej.

Pył z Sahary. Co powoduje? Na co szkodzi?

Płyn z Sahary powoduje nie tylko zanieczyszczenie powietrza. Może mieć też niekorzystny wpływ na układ oddechowy człowieka. Co więcej, osiada na domach i samochodach, co niewątpliwie jest bardzo uciążliwe dla użytkowników.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić