Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Pogrzeby w czasie pandemii. Obrzędy świeckie do 5 osób, kościelne bez limitu

23
Podziel się:

Z rozporządzenia dotyczącego nowych obostrzeń wynika, że pogrzeby kościelne są dozwolone, o ile dotrzymany jest dystans społeczny. Z kolei w pochówkach świeckich nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób.

Pogrzeby w czasie pandemii. Obrzędy świeckie do 5 osób, kościelne bez limitu
Na pogrzebach kościelnych ostre limity nie obowiązują. Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Omar Marques)

Najnowsze rozporządzenia rządu mające na celu przeciwdziałać epidemii COVID-19 przewidują całkowity zakaz zgromadzeń. Wyjątkiem są te, które odbywają się w ramach miejsc kultu religijnego. Oznacza to, że w przypadku gdy pogrzeb odbywa się z ramienia kościoła, nie ma limitu uczestniczących. Rozporządzenie mówi z kolei o obowiązku zakrywania nosa i ust oraz o dystansie społecznym: 

W budynkach i innych obiektach kultu religijnego znajduje się, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 20 m kw. powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład, lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu.

Z kolei pogrzeby świeckie nie są ujęte w rozporządzeniu jako wyjątek, dlatego podlegają tym przepisom, jak każde inne zgromadzenie publiczne. W praktyce oznacza to, że jeżeli ktoś zdecyduje się na pogrzeb bez udziału kościoła, udział w nim będą mogły wziąć tylko 5 osób.

Pochówki świeckie odbywają się w salach należących do samorządów, które bardzo pilnują limitów. Tak uważa Zbigniew Andrzejewski, mistrz ceremonii pogrzebowych z Warszawy. Organizatorzy świeckich pochówków proszeni są przez urzędników o wypraszanie nadliczbowych żałobników z sali. Samorządy bardzo boją się kontroli policji i sanepidu oraz nakładanych przez nich kar.

Dlaczego pochówki świeckie nie są na rządowej liście wyjątków od zakazu zgromadzeń? Próbował to ustalić portal money.pl. Resort zdrowia nie chciał skomentować sprawy, z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uznało, że pogrzeby świeckie nie leżą w kompetencji resortu. Ta sama odpowiedź wybrzmiała z ust rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Pochówki świeckie są w naszym kraju coraz bardziej popularne. Co roku organizuje się od 16 do 25 tys. takich ceremonii. Zbigniew Andrzejewski mówi, że rodziny przekładają uroczystości na późniejsze terminy, kiedy będzie można pożegnać się ze zmarłym w większym gronie.

– Ateiści też miewają duże rodziny i wielu przyjaciół i ci ludzie też chcą się ze zmarłym pożegnać. Dlaczego uroczysty pogrzeb może mieć w tym kraju tylko ktoś wierzący? – zastanawia się na łamach money.pl Andrzejewski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
Polka
rok temu
Znowu dyskryminacja obywateli przez patokatolicki kraj
ania2008
rok temu
Bo to jest Państwo wyznaniowo policyjne.
aza
rok temu
nawet po śmierci zgnoją człowieka,bo nie ten sort
ggggg
rok temu
Nie do do wiary . Istna dyskryminacja ateistów . Toż to szok . :) Jak widać pogrzeb ateisty to tylko zwykła zgromadzenie :) Sensacja z górnej półki .
ak001
rok temu
No przecie mówiłem, że kropidło i kadzidło pokona wirusa. Tak samo jak PiS pokona pandemie w Polsce.
GRACZ
rok temu
Dyskryminacji ciąg dalszy.
Katolik
rok temu
Niech ktoś powie że polska to nie patologia
kasa
rok temu
jak nie wiadomo o co chodzi...
Jajacek.
rok temu
Co na to Konstytucja? Co na to mgr Przyłębska?
Sauron
rok temu
To się nazywa równość wobec prawa po PiS-owsku.
BOŻE RATUJ
rok temu
czarny i PREZES może wszystko. MIESIĘCZNICA odbędzie się. w tym dniu nie będzie obowiązywał żaden zakaz pandemiczny
Gosc
rok temu
To taka równość wobec prawa
ati
rok temu
następny przejaw dyskryminacji możliwy bo w Polsce mamy dyktaturę teokracji zamiast demokracji i żyjemy w okupowanym przez Watykan kraju
Bio
rok temu
KK = kasa + kasa i o to chodzi
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić