Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

Pogrzeb Polki ze słynnego zdjęcia IPN. Podano szczegóły

4
Podziel się:

Maria Barr, kobieta z archiwalnej fotografii IPN, zostanie pochowana na londyńskim cmentarzu Gunnersburym. Stanie się tak jednak dopiero gdy sytuacja epidemiczna na to pozwoli.

Pogrzeb Polki ze słynnego zdjęcia IPN. Podano szczegóły
Polka ze zdjęcia to Maria Barr. (IPN)

Maria Barr to Polka z fotografii IPN, która została zidentyfikowana dzięki zaangażowaniu pasjonatów historii. Jak wynika z najnowszych informacji jej prochy zostaną złożone na londyńskim cmentarzu Gunnersbury, w grobie drugiego męża Stanisława Grabowskiego. Wcześniej planowano pochówek na katolickim cmentarzu św. Marii na Kensal Green w grobowcu rodziców Barr.

Maria Barr zmarła w 2018 r. w Chichester w południowej Anglii, czternaście lat po tym jak odszedł jej drugi mąż Marek Grabowski. W 2019 roku zmarł także syn pary. Jednak urny z ich prochami nie zostały jeszcze złożone w grobie. To nastąpi dopiero gdy sytuacja epidemiczna zostanie opanowana.

Dziewczyna ze zdjęcia IPN zostanie pochowana

Prezes IPN obiecał renowację grobowca rodziców Marii Barr, gdzie początkowo miały spocząć jej prochy. Prace mają się zacząć jak tylko zostanie to uzgodnione z żyjącymi członkami rodziny.

Zobacz także: Nowe obostrzenia. Cięta riposta Bolesława Piechy z PiS na wpis Janusza Kowalskiego

W zeszłą niedzielę IPN zamieścił zdjęcie przedstawiające młodą kobietę z prośbą o pomoc w jej zidentyfikowaniu. Dzięki badaczom i pasjonatom historii bardzo szybko udało się ustalić, że na fotografii znajduje się 22-letnia Maria Barr.

Zdjęcie wykonano w czerwcu w 1943 roku. Tego dnia Maria odbierała z rąk króla Jerzego VI odznaczenie przyznane jej mężowi, którego wówczas uznawano za zaginionego. Philip Rex Barr, był pilotem i dowódcą jednostki w 107. Dywizjonie RAF. Zginął w listopadzie 1942 r. nad Belgią.

Maria Barr urodziła się w 1923 r. w Grodnie. Uczęszczała do szkoły w Wilnie. Pierwszego męża poznała w 1940 r. na polskim statku. Pobrali się rok później w kościele w Glasgow. Śmierć Philipa Rexa Barra potwierdzono dopiero w 1946 roku.

Maria Barr-Grabowska zmarła w 2018 r. Miała 95 lat - 14 lat po swoim mężu. Miała syna, trójkę wnuków i piątkę prawnuków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
ewa
rok temu
I co zrobiliście gdyby nie IPN to by dalej stała sobie na półce jako element odzdobny, a tak zmuszanie na kolejne wydatki jej rodzinę
gosc
rok temu
zmarła w 2018 a teraz czekaja aż się epidemia skończy? Przecież w 18 i 19 żadnej pandemii nie było. Cyba taniej jest trzymać urnę z prochami na półce w domu niż na cmentarzu
Patriota
rok temu
To straszne. 3 lata po smierci, wciaz jej nie pochowali? To co robia z jej doczesnymi szczatkami obecnie?? Boje sie pomyslec.
asd
rok temu
a od kiedy zdjęcie jest słynne ? Pseudo dziennikarzu, napisz, proszę.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić