Pojechał do rodzinnego domu. Rosjanin skazany na 5 lat

Żołnierz z Niżnego Nowogrodu został skazany na 5 lat więzienia za bezpodstawne opuszczenie jednostki i odwiedziny w domu rodzinnym. Nie jest to odosobniony przypadek. Duma Państwowa walczy coraz ostrzej z dezerterami.

Pojechał do rodzinnego domu. Rosjanin skazany na 5 lat
Rosyjski żołnierz. (PAP)

Żołnierz z Niżnego Nowogrodu został skazany na 5 lat więzienia za nieuprawnione opuszczenie jednostki. Został uznany za winnego na podstawie części 5 art. 337 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej. Informacje o tym przekazała służba prasowa sądu.

Żołnierz skazany na 5 lat

S., będąc zmobilizowanym, chcąc czasowo uchylić się od służby wojskowej, w dniu 21 listopada 2022 r. około godz. Będąc nielegalnie poza jednostką wojskową, mieszkał z rodzicami na wsi, spędzał czas według własnego uznania, nie zwracał się do władz i administracji wojskowej – podała służba prasowa w oświadczeniu cytowana przez Mediazonę.

"Mediazona" sugeruje, że prawdopodobnie chodzi o Siergieja Salnikowa. Jego sprawa jest na stronie sądu. Wyrok wydano 1 marca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chodził z wykrywaczem metali po lesie. Niebywałe, co znalazł pod Zamościem

Nie jest to odosobniony przypadek. 23 stycznia Wojskowy Sąd Garnizonowy w Nalczyku skazał żołnierza Tarchana Malsagowa na rok i trzy miesiące więzienia za opuszczenie jednostki bez pozwolenia. 29 stycznia na dwa lata więzienia skazano zmobilizowanego mieszkańca obwodu lipeckiego Witalija Ryazano. Mężczyzna ucieczkę z ośrodka szkoleniowego w Kowrowie.

Dezercja jest problemem niemal od początku inwazji na Ukrainę. Rosyjskich dezerterów mają powstrzymywać kadyrowcy. "W celu uniknięcia dezercji zmobilizowanych z frontu oraz sabotażu, 23 lutego na kierunek bachmucki dodatkowo skierowano 200 policjantów z pułku specjalnego przeznaczenia Achmat" – przekazał Sztab Generalny ukraińskiej w komunikacie.

Po kilku miesiącach od wybuchu wojny, kiedy problem się nasilił, Duma Państwowa Rosji zaostrzyła kary za dezercję. Za skłanianie i wciąganie do dywersji może grozić nawet dożywotnie więzienie. Wcześniej było 15 lat więzienia.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić