oprac. Kamil Różycki| 
aktualizacja 

Pokazał zdjęcie wału szkwałowego. Przyprawia o dreszcze

2

Pogoda w Polsce od kilku dni serwuje nam sporo emocji. Jednym z głównych powodów są przechodzące przez cały kraj burze, które w wielu miastach były powodem licznych podtopień czy połamanych drzew. Dla wielu pasjonatów jest to z kolei okazja do fotografowania piękna natury.

Pokazał zdjęcie wału szkwałowego. Przyprawia o dreszcze
Burze przechodzą przez cały kraj (Twitter, Sieć Obserwatorów Burz)

W ostatnich dniach przez cały kraj przechodzą silne burze. Niosą one za sobą bardzo wiele niebezpiecznych zjawisk jak silny wiatr, czy znaczącej wielkości grad. Szczególnie mocno odczuła to Wielkopolska, która na początku tygodnia zmagała się ze skutkami ogromnej ulewy.

Obecnie przez znaczącą część południowo zachodniej Polski ponownie przechodzą burzę. Jak uspokaja jednak IMGW, w najbliższych godzinach pogoda w kraju się uspokoi. W środę 22 maja szczególnie narażone były województwa podkarpackie, lubuskie czy świętokrzyskie.

Główna strefa burz obejmuje obszar od woj. podkarpackiego, południowej części woj. lubelskiego, przez woj. świętokrzyskie, łódzkie, wielkopolskie oraz lubuskie i częściowo zachodniopomorskie. Strefa burz przemieszcza się bardzo powoli - informowało po południu IMGW.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 20.05, godzina 16:50

Zawirowania w pogodzie okazją do niesamowitych zdjęć

Jak się jednak okazuje, nie wszyscy mogą być zadowoleni z dobiegającego końca okresu burz. Te od lat dla wielu miłośników są źródłem wielu niesamowitych obserwacji, których efekty w postaci pięknych fotografii coraz częściej trafiają do internetu.

Obecnie wiele z nich napływa z przechodzącego przez Polskę frontu burzowego. Ten zwiastują niebywale atrakcyjne dla oka chmury szelfowe-arcus. Ich intrygujące zdjęcia znajdują spore grono sympatyków, ponieważ nie można odmówić im pięknego, choć nieco niepokojącego wyglądu.

Przypominają one bowiem ogromny klin, który zwiastuje nadejście załamania pogody. Zazwyczaj towarzyszy mu nagle pojawiający się porywisty wiatr, a wraz z nim przybierające na sile opady deszczu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić