aktualizacja 

Pokazali nagranie z Bieszczadów. Pojawił się po latach

48

Fotopułapka w Nadleśnictwie Baligród (woj. podkarpackie) przyłapała dawno niewidzianego żbika, który ma charakterystyczne białe skarpetki. Leśnicy czekali na to spotkanie aż dwa lata.

Pokazali nagranie z Bieszczadów. Pojawił się po latach
W nadleśnictwie Baligród pojawił się znajomy żbik w białych skarpetkach. (Facebook, Nadleśnictwo Baligród)

Żbik prowadzi bardzo skryty tryb życia i trudno go zaobserwować w naturze. Leśnikom udaje się to za pomocą fotopułapek. Ostatnio można było go zaobserwować w nocy na terenie Nadleśnictwa Baligród. To pierwszy raz od dwóch lat, gdy charakterystyczny żbik w białych skarpetkach pojawił się w obiektywie kamery.

Pojawił się znajomy żbik w białych skarpetkach. Nie było go 2 lata - informują leśnicy z Nadleśnictwa Baligród.
"Dostojne kocisko", "Ale piękny powrót, żbik - cudny kotek", "Pięknie się skrada" - zachwycają się internauci.

Jak odróżnik żbika od kota domowego? Żbik to dorodny osobnik z ciemną pręgą wzdłuż grzbietu i czarnymi obręczami na puszystym ogonie. Są to cechy gatunku, odróżniające żbika od kota domowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Karabin automatyczny z II wojny światowej. Niezwykłe znalezisko w lesie w Dolnośląskim

Te dość rzadkie drapieżniki prowadzą samotniczy tryb życia, grupując się jedynie na czas rui. Młode przychodzą na świat w maju i czerwcu, wiele z nich pada ofiarą wilków, zdziczałych psów i lisów.

Żbik, który na pierwszy rzut oka przypomina kota domowego, jest jednak typowo leśnym stworzeniem. Szacuje się, że w Polsce, we wschodniej części Karpat, żyje nie więcej niż 200 żbików. Liczebność żbików w Polsce wykazuje stałą tendencję wzrostową.

Żbiki żywią się gryzoniami i ptakami, czyli niewielkimi organizmami. Tereny łowieckie żbika pokrywają się z miejscami gęstszego występowania jego ofiar, czyli na skraju lasów lub w dolinach rzek i potoków. Żbiki zjadają około 600 g pożywienia dziennie. Są wybitnie mięsożerne, ale niezbyt wybredny, zje wszystko, co mu wpadnie w pazury m.in. myszy, norniki, małe zające czy pisklęta.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić