Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Zbadali pokrywę lodową na Grenlandii. Tak źle nie było od 1948 roku

12

Naukowcy zbadali pokrywę lodową Grenlandii. Zgodnie z ich ustaleniami w zeszłym roku skurczyła się ona najbardziej od kilkudziesięciu lat. Informują, jakie są tego przyczyny i apelują o odpowiedzialność. Konsekwencje mogą być katastrofalne dla milionów ludzi i zwierząt.

Zbadali pokrywę lodową na Grenlandii. Tak źle nie było od 1948 roku
(Getty Images, Obrazy Gallo)

Badania nad pokrywą lodową Grenlandii są prowadzone od 1948 roku. Obejmuje on aż 80 proc. całej wyspy. Jak podaje "Independent", w 2019 roku odnotowano najwyższy od tamtego czasu spadek masy powierzchniowej lodu.

Dlaczego pokrywa lodowa Grenlandii się kurczy?

Zgodnie z ustaleniami naukowców przyczyna kurczenia leży we wzroście temperatury. Podkreślają, że głównym problemem jest jednak nie ciepło, lecz częste zmiany atmosferyczne, wynikające z globalnego ocieplenia.

W 2019 roku Grenlandia straciła około 600 miliardów ton wody. "The Cryosphere" podaje, że w konsekwencji globalny poziom wód wzrósł o około 1,5 milimetra. Jak szacują specjaliści, jeśli dojdzie do całkowitego stopnia pokrywy, może się on podnieść nawet o 7 metrów.

Zobacz także: Zobacz też: Efekt globalnego ocieplenia. Lodowiec odsłonił broń wikingów

Od dziesięcioleci niszczymy lód, który budował się przez tysiące lat. To, co tu robimy, niesie ogromne konsekwencje dla całej reszty świata – alarmuje Marco Tedesco, profesor na Uniwersytecie Columbia i kierownik badań nad pokrywą.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat globalny poziom wód wzrósł o 20 do 25 proc. Naukowcy dopatrują się w tym konsekwencji topnienia lodu na Grenlandii, które obecnie następuje aż sześciokrotnie razy szybciej niż w latach 90. Jeśli tendencja się utrzyma, setki milionów ludzi staną w obliczu ryzyka powodzi. Zostanie również zaburzony poziom zasolenia oceanów, co doprowadzi do zakłócenia morskiego ekosystemu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić