o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
EKO
|

Polacy i alkohol. Jesteśmy w czołówce Europy

25
Podziel się

Eurostat przedstawił dane odnośnie wydatków mieszkańców UE na alkohol. Na szczycie rankingów znalazły się kraje bałtyckie. Wysoko jest też Polska.

Polacy i alkohol. Jesteśmy w czołówce Europy
(Getty Images)
bEruROwR

Ustalenia ekspertów Europejskiego Urzędu Statystycznego dotyczą 2019 roku. Zebrane dane obejmują państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Eksperci Eurostatu obliczyli, że gospodarstwa domowe w 2019 roku przeznaczyły na alkohol aż 117 miliardów euro. To 0,8 procent PKB Unii Europejskiej i zarazem 1,6 całkowitych wydatków konsumpcyjnych.

bEruROwT

Obliczenia ekspertów Eurostatu nie obejmują wydatków, jakie mieszkańcy państw członkowskich przeznaczają na alkohol w trakcie wizyt w restauracjach i hotelach. Na pierwszym miejscu listy Eurostatu znalazła się Łotwa. Mieszkańcy tego kraju przeznaczają na napoje wysokoprocentowe 4,8 proc. wszystkich wydatków konsumpcyjnych.

Zobacz także: Zobacz też: Zakaz sprzedaży alkoholu od godziny 19? Wiceminister Marcin Horała: różne rozwiązania są anlizowane
bEruROwZ

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Estonia (4,7 proc.), Litwa (3,7 proc.) i Czechy (3,4 proc). Czwarte miejsce ex aequo z Czechami zajmujący Polacy – nasi rodacy również przeznaczają na alkohol 3,4 proc. wszystkich wydatków konsumpcyjnych.

Ostatnie miejsce zajęły Grecja i Włochy, oba państwa z wynikiem 0,9 proc. Jak podsumowali eksperci Eurostatu, w latach 2009-2019 wydatki na alkohol całkowicie zmniejszyły się aż w 13 państwach. Z kolei w siedmiu krajach wzrosły w odniesieniu do gospodarstw domowych.

Dane za rok 2020 będą dostępne dopiero na koniec roku 2021.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEruROxu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(25)
jajco
5 miesięcy temu
Za 500 pln mozna kupic troche alkoholu !!!
Franz
7 miesięcy temu
Chyba ankieta robiona była w sejmie.
Zxcc
7 miesięcy temu
W Szwecji jest około 420 sklepów alkoholowych. W całym Sztokholmie 22. Oni dbają, żeby naród był zdrowy i nie chlał.U nas w byle Pierdziszewie jest ich więcej. Dzieciaki piją.Byle cwaniak zakłada sklep. Nie mówię, żeby zabraniać ale jest ich trochę za dużo.
bEruROxv
jkd
7 miesięcy temu
To źle? Polacy bowiem dbają o kondycję polskiego budżetu, bo w alkoholu z 80% jego ceny to podatki, które zasilają budżet. To są najlepsi podatnicy w kraju.
Spróbuj
7 miesięcy temu
żyć w kaczystanie i nie pić.
Spróbuj
7 miesięcy temu
żyć w kaczystanie i nie pić.
Nickpoń
7 miesięcy temu
przepraszam Czechów, miało być 13,4 l na głowę. Pozycja 3 na świecie. TenArtykuł to oczywiście umacnianie kompleksu niższości w znienawidzonym narodzie polskim.
Nickpoń
7 miesięcy temu
Eksperci, ale z Koziej Wólki? Tak wyglądają fakty w skali światowej: 1.Seszele 20,5L., 3. Czechy 134,4 L., 7. Niemcy 12,9 L., 9. Hiszpania 12,4 L., i Polska na pozycji 17. z 11,7 L na głowę. Źródło: niemiecki instytut Statista. Oplacani z Niemiec nie chcą znać faktów? Dziwne.
Kasia
7 miesięcy temu
Niestety, ale jakbym mojego faceta nie pilnowała to by było z nim chyba już kiepsko.
sok
7 miesięcy temu
W krajach bogatych ludzie nie muszą zalewać robaka, tylko w najbiedniejszych.
Ertyy
7 miesięcy temu
Na wp to tylko Polak to Polak tamto, a w DE widziałem w kółko schlanych piwem Niemców, którzy nie wychodzą wtedy z domu, więc nie ma o nich takich statystyk. Po skrzynkę piwa tańszą o parę centów są w stanie JECHAĆ autem na drugi koniec miasta. Skrzynka znika szybko i jazda po kolejne. Każdy kraj ma własny typ alkoholu który pije głównie, u nas to piwo, tyle. Jestem dumny z pochodzenia mimo że media kreują co innego i wokół chcą, żebym tak nie myślał, ale żadne inne kraje nie mają problemów z przyznaniem się do pochodzenia. Co mnie obchodzi, co kto inny powiedział z PL czy zrobił, czy się sprzedał czy nie, czy jest chory psychicznie, on czy ona to nie ja i nie powinno być to rozgłaśniane na zasadzie, że od razu winni wszyscy ludzie w kraju... Mam to w d**ie
Vino
7 miesięcy temu
No tak wino we Włoszech w kartonie znajdzie się za cenę poniżej 1E i to wcale nie najgorsze. W Hiszpanii, na Kanarach wino w Lidlu takie samo jak w Pols e Conte Noble 0,99 E u nas ok 10 zl. Więc wydatki wynikają także z cen i i ch proporcji do reszty towarów spożywczych.
temperance
7 miesięcy temu
Mi się marzy, żeby w Polsce powstał Ruch Wstrzemięźliwości. Kto nie wie czym jest ten ruch, niech poszuka w internecie.
bEruROxn
Fakty
7 miesięcy temu
Polak i alkohol to JEDNO !!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić