o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KLS
|

Polacy mieli lek na COVID-19. Smutny finał, choć mogłoby być inaczej

430
Podziel się

Polacy już 9 miesięcy temu ogłosili, że mają lek na COVID-19. Niestety, szybko słuch o nim ucichł. Tymczasem inne kraje znalazły swoje rozwiązania, które są już dostępne. Co stało się z polskim odpowiednikiem i dlaczego nie jest jeszcze dostępny?

Polacy mieli lek na COVID-19. Smutny finał, choć mogłoby być inaczej
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)
bEradJHF

Polscy naukowcy jako pierwsi ogłosili, że mają lek na koronawirusa. Powstało nawet specjalne konsorcjum, którego ważną częścią stała się firma Biomed-Lublin. Warto zaznaczyć, że jest to jedno z nielicznych europejskich przedsiębiorstw, które dysponuje technologią wytwarzania immunoglobin (przeciwciał - przyp. red.) z osocza ozdrowieńców.

Po wielu problemach, m.in. z pozyskaniem osocza, Biomed rozpoczął produkcję pierwszej partii leku. Udało się zarejestrować badanie kliniczne, do którego trwa obecnie nabór. Póki co udział w nim biorą 93 osoby. I na tym etapie lek utknął.

bEradJHH
Notowany niedawno rekordowo wysoki poziom zachorowań spowodował, że do szpitali trafiali ciężko chorzy. A preparat, który zawiera przeciwciała, powinien być podawany pacjentom w pierwszym etapie choroby. Z tego powodu testowanie leku szło wolniej - powiedział "Rzeczpospolitej" Piotr Fic, który pełni obowiązki prezesa Biomedu.

W Polsce jest technologia, wytwórca i system poboru osocza. Niestety, to, co na Zachodzie zajmuje dni lub tygodnie, u nas trwa miesiące bądź lata. Nasz kraj ma również problem ze strategicznym planowaniem projektów. Dlatego inni są o krok przed nami.

bEradJHN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEradJIi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(430)
Bebzon Higgsa
miesiąc temu
PIS to celowo uwalił. Inaczej nie dopuścili by szczepionek, które są warunkowo dopuszczone na rok przy zmiejszonych wymaganiach. Nie piszą o tym ale IgG podane zdrowemu człowiekowi daje mu przeciwciała i odporność bierną, wię efekt mamy jak przy szczepionce ale bez szczepionki. Tak jak podaje się przy tężcu, bo organizm zbyt wolno wytwarza przeciwciała. Podane osobom z frupy ryzyka uratowały by ich, bo młodym to nic nie grozi. Dane z Angli: Na covid nie zmarło tam żadne zdrowe dziecko. Niedawno nawet na stronie ministerstwa był komunikat, że kto się zaszczepi nie będzie zarażał. Po protestach go usunięto bo to oczywiście kłamstwo jakich wiele w mediach i na konferencjach. Oczywiście podobny produkt amerykański, sztuczny nie z osocza a z myszy i komórek nowotworowych czyli przeciwciała monoklonalne EMA już dopuściła. Głosujmy dalej na POPIS dogadany ze służbami, to lepiej nie hędzie. Kradli zawsze ale teraz pomagają w przeprawie na tamten świat.
Bebzon Higgsa
miesiąc temu
Gdyby przyznali, że jest lek, to szczepionki nie zostałyby dopuszczone. Bo są tylko na rok warunkowo i bez pełnej trzeciej fazy. Przy obniżonych kryteriach i bez badania przez EMA, która jedynie badała dokumentację z badań koncernów. Każda pliszka swój ogonek chwali. Dlatego też nie ma obowiązku szczepień a przymuszanie nieformalne. Zabronili leczyć a lekarzom, którzy w pandemi przyjmowali pacjętów odbierano prawo wykonywania zawodu jak dr Martynowskiej a wielu jest ciąganych po sądach. Dla odmiany mordercy na dodatkach covidowych mają się dobrze i chtki na przedmieściach powstają.
antyfan
miesiąc temu
Owszem, tylko Panstwo wraz z koncernami postanowili zabic cos, co jest znacznie tansze niz szczepionki.
bEradJIj
absmak
miesiąc temu
To że stworzyli lek nic nie znaczy bo nie przewidzieli odsypu dla decydujących politykierów
123
miesiąc temu
W Polsce raczej nic innowacyjnego (i to na skalę światową) raczej nie może ujrzeć światła dziennego. W normalnym kraju, jest wsparcie, finansowanie i dystrybucja. U nas: urzędnicy rzucają kłody pod nogi, masz pieniądze to je stracisz, a twój wynalazek najwyżej zakupią inni (albo ukradną jak im nie sprzedaż) i na nim zrobią miliony. A to wszystko przez naszych polityków i ...
123
miesiąc temu
W Polsce raczej nic innowacyjnego (i to na skalę światową) raczej nie może ujrzeć światła dziennego. W normalnym kraju, jest wsparcie, finansowanie i dystrybucja. U nas: urzędnicy rzucają kłody pod nogi, masz pieniądze to je stracisz, a twój wynalazek najwyżej zakupią inni (albo ukradną jak im nie sprzedaż) i na nim zrobią miliony. A to wszystko przez naszych polityków i ...
Próznabutność
miesiąc temu
Polacy jako pierwsi byli ostatnimi, są i będą.
Marek
miesiąc temu
dla mnie biotad to number1
olik
miesiąc temu
Polacy mieli lek na wirusa ale wystąpił problem. Handlarz bronią odmówił pośrednictwa przy sprzedaży leku ministrowi Szumowskiemu.
DrAco
miesiąc temu
Tak to już jest z Polakami...albo już coś mieli (przed innymi), albo też będą coś mieć, ale...znacznie później aniżeli inni. Z przykładów (poczynając od Konstytucji 3 Maja) mogłoby powstać opasłe tomisko...
Mucha
miesiąc temu
To trochę jak z uprawą roślin, na jednej ziemii wyrosnie, na innej nic z tego nie będzie. Polskich nazwisk bylo i jest wiele w świecie nauki, ale nie da sie niezauwazyc, ze sukcesy i przekuwanie teorii w praktyke przez tych zdolnych ludzi nastepuje za granicą.
ścisły
miesiąc temu
@sposobnosc "Nie wystarczy byc specjalista,naukowcem,producentem lekow,trzeba jeszcze umiec dogadac sie z"KIMS",komu sie oplaca zakupic dopuscic na rynek ten lek." NIESTETY, coś w tym jest. W branży badań naukowych (akurat w dziedzinach ścisłych) siedzę od lat i to, co napisałeś, można śmiało uogólnić. Nie wystarczy być naukowcem, trzeba mieć jeszcze POPARCIE W ŚRODOWISKU. W przeciwnym razie, nawet gdy uda się opublikować BARDZO WAŻNE wyniki, to zostaną przemilczane.
zgryźliwy
miesiąc temu
@irga "Mamy mądrych ludzi w kraju, lecz niestety głupich polityków. Dzięki temu zawsze będziemy w ogonie świata. Taki los / albo rozum/" Bo ci politycy, to w większości absolwenci kierunków humanistycznych lub społecznych, którzy szczycą się tytułem mgr, czy stopniem dr, bo "wypocili" jakieś dywagacje na temat historii, czy prawa. Ooo, i to już im wystarczy. A skoro IM to wystarczy, to pozostałym zapewne też. A chemia, fizyka, matematyka ? A PO CO ?! Po co w ogóle w to inwestować ? "Poooo coooo ?", prawda ? Przecież "to za truuuudneeeee..." Jakaś chemia ? Jeszcze zasmrodzi coś, fizyka ? Jeeejku, fizyka ?! Jakiś Czarnobyl będzie, pierdyknie jeszcze coś w powietrze i nie wiadomo co. Matematyka ? A po co ? I tak policzę sobie na kalkulatorze, ile podatku mam zapłacić albo dam zeznanie PIT do biura podatkowego... NIC, ŻADNEGO SZACUNKU do dziedzin ścisłych.
bEradJIb
inter
miesiąc temu
Bo Polska woli kupić od kogoś innego za grube pieniądze niż zainwestować i sprzedać z zyskiem. Drugą sprawą są łapówki bez tego ani rusz.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić