oprac. Kamil Różycki| 

"Polacy nie zdobyli Monte Cassino". Tak twierdzi Marek Migalski

1334

W sobotę 18 maja mija dokładnie 80 lat od historycznej bitwy pod Monte Casino. Wydarzenie to miało ono bardzo duży wpływ na naszą historię i losy walczących o klasztor polskich żołnierzy. Jak się jednak okazuje, zdecydowanie innego zdania jest były europoseł Marek Migalski. Jego zdaniem Monte Cassino nie zostało zdobyte, a Niemcy sami oddali wzgórze.

"Polacy nie zdobyli Monte Cassino". Tak twierdzi Marek Migalski
Marcin Migalski mówi o Monte Cassino. Jego zdaniem to tylko wojenny mit (Getty Images, Twitter, horseman82, mmigalski)

Sobota 18 maja upłynie niemal w całym kraju pod znakiem świętowania obchodów 80-lecia zdobycia Monte Cassino. Wydarzenie to urosło do ogromnej rangi, ponieważ czynny, a nawet kluczowy udział w zdobyciu klasztoru na górze mieli polscy żołnierze na uchodźstwie.

To właśnie na tym wzgórzu miał miejsce jeden z bardziej symbolicznych dla Polaków akcentów tej wojny. Po długich i bardzo krwawych walkach o klasztor na jego szczycie jako jedna z pierwszych zawisła flaga okupowanej wówczas Polski.

Wówczas wydarzenie to było znaczącym potwierdzeniem dla milionów Polaków, że jeszcze Polska nie zginęła. Mimo to obecnie w naszym kraju wciąż nie brak osób, które inaczej spoglądają na bitwę i wspomnienie o tym heroicznym wyczynie polskiego korpusu walczącego u boku aliantów wywołuje w nich inne reakcje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na Marywilskiej 44 roi się od służb. Nagraliśmy pogorzelisko z bliska

"Polacy nie zdobyli Monte Cassino"

Wśród nich znajduje się Marek Migalski. Były europoseł VII kadencji obecnie zajmuję się literaturą oraz nauką i od czasu udziela komentarzy dotyczących bieżących spraw na platformie X. Tym razem jego reakcje spowodowały plany dotyczące obchodów 80-lecia zdobycia przez Korpus Polski wzgórza oraz klasztoru na Monte Cassino.

Jak co roku przypominam: Polacy nie zdobyli Monte Cassino. Atakowali go kilka razy. Nieskutecznie. Jak inni alianci. Weszli na opuszczone przez Niemców wzgórze, na którym zastali kilkudziesięciu rannych i niezdolnych do ewakuacji żołnierzy Wehrmachtu. Reszta to legenda - napisał na platformie X były europarlamentarzysta Marek Migalski.

Taka postawa Migalskiego bardzo szybko spotkała się ze sprzeciwem internautów. Przytaczając liczne publikacje naukowe, zaznaczali oni, że klasztor owszem był pusty, jednak spowodowane to było wycofaniem się zagrożonych Niemców. W innym razie zostałby im odcięte drogi ucieczki.

Niemcy wycofali się nie dlatego, że Polacy przypuścili skuteczny szturm. Opuścili wzgórze ze względu na to, że jego obrona stała się, z punktu widzenia utrzymania Linii Gustawa, niepotrzebna. O wycofaniu zdecydowała sytuacja na całym froncie, nie pod Monte Cassino. - argumentował później Marek Migalski.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić