Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|

Polacy zatruwają wodę. Dramatyczny apel służb i liczby, od których włos jeży się na głowie

251
Podziel się:

Ostatnio w zastraszającym tempie wzrasta poziom zanieczyszczenia wód. Trafiają do nich śmieci, a nawet ścieki, zarówno z gospodarstw indywidualnych, jak i z oczyszczalni ścieków, co stwarza ogromne zagrożenie dla środowiska, ale też dla naszego zdrowia. "Wody to nie śmietnik. Reaguj!' - apeluje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Apel do wszystkich mieszkańców Polski
Apel do wszystkich mieszkańców Polski (Pixabay)

W ostatnich dniach kilkukrotnie doszło do zanieczyszczenia wód na południu Polski ściekami i odpadami stałymi

Na Podkarpaciu do wód przedostały się ścieki. W nocy z 2 na 3 maja doszło do awarii oczyszczalni ścieków w Lesku (Podkarpacie), przez co do rzeki San przedostało się około 200-250 m3 ścieków surowych. To nie jedyne zanieczyszczenie wód na południowym wschodzie. Jak podało RZGW w Rzeszowie, dzień wcześniej, 1 maja w miejscowości Chałupki Medyckie, w okolicy Przemyśla, wody Sanu zostały zanieczyszczenie nieznaną czerwono-rdzawą substancją. Jak się okazało, była to ruda żelaza, którą opady deszczu spłukały z terenu stacji przeładunkowej PKP. Z kolei w miejscowości Krasne ściekami zanieczyszczone zostały wody w korycie Starego Wisłoka.

W Małopolsce także doszło do zanieczyszczenia wód ściekami. W nocy z 6 na 7 maja ścieki zanieczyściły rzekę Serafę. Natomiast z powodu awarii oczyszczalni ścieków w Kamienicy do wód w małopolskiej miejscowości przedostały się nieoczyszczone biologicznie ścieki.

Problem jest też na Dolnym Śląsku. "Bardzo liczne przypadki zanieczyszczenia wód nieczystościami oraz odpadami stałymi obserwujemy również w województwie dolnośląskim" - informują Wody Polskie. Tam na przykład, na odcinku 1 km nabrzeża we Wrocławiu, w sezonie wiosenno-letnim, po weekendzie zbierane jest aż 1,5 tony śmieci.

Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja z zanieczyszczeniem wód dotyczy całej Polski. Stąd apel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

PGW Wody Polskie apeluje do wszystkich o reakcję

"Substancje chemiczne, które wraz ze ściekami przedostają się do wód, jak również zanieczyszczenia uwalniające się ze śmieci stałych wyrzuconych do rzek czy pozostawionych w ich okolicach, stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i dla środowiska przyrodniczego!" – czytamy w komunikacie Wód Polskich.

PGW Wody Polskie dodaje:

"Problem zaśmiecania niestety będzie istniał, póki nie wzrośnie świadomość społeczna, że porzucanie śmieci stwarza ryzyko skażenia wód. Co – jak podkreślamy – jest niebezpieczne dla ludzi i środowiska przyrodniczego. Dlatego też potrzebne jest wspólne działanie Wód Polskich, lokalnych społeczności i władz gmin".

W przypadku zanieczyszczeń wód szybka reakcja jest bardzo ważna. Jeśli więc jesteśmy świadkami zanieczyszczania wód i widzimy, że ktoś wyrzuca śmieci lub wypuszcza ścieki, reagujmy! Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112, informując o zaistniałym problemie i podając dokładną lokalizację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(251)
odwierty
2 lata temu
problem jest ze wszystkim, produkcją i kupowanie bubli, zanik specjalistów i odpowiedzialności. Tyle bieżący system zrobi, że kiedyś były bezpłatne badania wody w studniach przez SANEPID, a teraz prawdopodobnie nie ma wcale. Podobnie też z salmonellą.
wasraw
2 lata temu
Wprowadzić na butelki foliowe kaucje za szt min 10 zł .Woreczek foliowy kaucja 2 zł .I inne opakowania plastykowe także kaucje i problem zniknie !!!
Bolo
2 lata temu
Dlaczego nie ma kar solidnych konfiskata mienia kary powinny być surowe co to za rząd co to za kraj tylko zakrywanie hejtem bo dzieci widzą sysza i śmieją sie z takiego rządu
Jarek
2 lata temu
Podkarpackie - matecznik pisu, wiec czego się spodziewać. Zatruwanie wody? Im sie to naleźy.
jan
2 lata temu
za szybka jazde 500 i za brudy scieki i odpady 500 co lepsze
Xor
2 lata temu
Ja tu przeczytałem o zakładach a nie ludziach. Weźcie się za zakłady a nie za ludzi!
kasa
2 lata temu
Wode porozlewac i sprzedawac. MMMM.
Polak
2 lata temu
zróbcie w końcu dotkliwe i skuteczne kary a nie jakieś śmieszne 500 zł.co to kpina z ludzi,prawa i środowiska władze do roboty
ble
2 lata temu
Poczytajcie, posłuchajcie mądrych ludzi jak oddziałuje ten plastik i aluminium na organizm. Przeczytajcie książkę HULDY CLARK - to wam się odechce i może coś zrozumiecie.
ble
2 lata temu
Pięknie - niedługo będzie jak Mad-Maxie albo podobnych fimach. Ludzie będą mutantami, nie będzie wody i tylko walka o przetrwanie. Wraz w tą wodą żrecie plastik który do niej wnika, a później dziwicie się, że macie nowotwory, albo niestrawności,itp. choroby. A teraz jeszcze tych foliowych rękawic w sklepach pełno i walają się po koszach i ulicach. Kaucja za szkło jest - to dlaczego nie ma za butle plastikowe? Ja już od dawna nie kupuje wody w plastiku - to sama chemia.
Pielegniarz
2 lata temu
chodzac po walach nad rzeka mozna zaobserwowac ze wiekszosc tych co smieca to studenci ( zule ).....
Sef
2 lata temu
Tylko finansowe kary nie takie za 500zł...bo to nic nie da.Grzywna musi iść w tysiące.
Bianchi
2 lata temu
Ziemia już coś wymyśliła,i to wstęp by powstrzymać ludzką bestię w niszczeniu wszelkiego życia w imię egoizmu szaleństwa konsumpcjonizmu.
dżuma
2 lata temu
A kto był ukaranych za wpuszczenie do Wisły miliardy litrów brudnych i do tego poszpitalnych ścieków.PYTAM SIĘ K T O ?????????!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić