Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksandra Sokołowska
Aleksandra Sokołowska
|
aktualizacja

Polska. Internetowe trolle "rajdują" zajęcia. Jedna z nauczycielek nie wytrzymała

27
Podziel się:

Nauczyciele korzystający z wideokonferencji podczas zdalnego nauczania coraz częściej skarżą się na internetowych trolli. Jak się okazuje, wystarczy kilka kliknięć, aby pozbyć się problemu.
"Rajdowanie" lekcji to inaczej zakłócanie zajęć. Osoby trzecie bez zgody nauczyciela dołączają do e-lekcji i wprowadzają chaos. Na YouTube codziennie można zobaczyć nowe treści, na których dokumentowane są poczynania intruzów.

Internetowe trolle atakują podczas zajęć. Jedna z nauczycielek nie wytrzymała
Internetowe trolle atakują podczas zajęć. Jedna z nauczycielek nie wytrzymała (Getty Images)

Historia pani Magdaleny ze szkoły podstawowej w Krakowie. Nauczycielka przyznała w rozmowie z WP Kobieta, że padła ofiarą trolli kilkukrotnie.

Nagle, w środku lekcji, osoba z nieznanym mi nickiem zaczęła mnie przekrzykiwać i podważać moją wiedzę. Pytałam dzieci, czy to ktoś z nich, ale one zaprzeczały. Za każdym razem byłam zmuszona skończyć wcześniej zajęcia, bo nie dało się normalnie ich poprowadzić – powiedziała kobieta.

Trolle przeszkadzają w lekcjach on-line. Praktycznie nie da się ich prowadzić

Matematyczka dodała, że w końcu czara goryczy się przelała. Na zajęcia wdarł się użytkownik, który udostępnił film pornograficzny.

Byłam przerażona i natychmiast kazałam dzieciom wyłączyć komputery. Ręce mi się trzęsły, gdy rozłączałam czat – tłumaczy. – Co za upokorzenie, później z nerwów aż się popłakałam – dodaje.

Platforma Zoom przeżywa obecnie oblężenie na całym świecie. Zalecenie, by nie wychodzić z domu, sprawiło, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy znacząco wzrosła liczba nowych użytkowników. W grudniu 2019 roku korzystało z aplikacji 10 mln osób, a w marcu liczba przekroczyła 200 mln osób.

Platforma Zoom. Problemy techniczne

Założyciele w oficjalnych komunikatach przyznają, że mogą pojawiać się problemy techniczne, bo platforma nie była gotowa na obsługę tak ogromnej liczby internautów, ale jednocześnie zapewniają, że od samego początku działają funkcje blokujące dołączenie do rozmów osób postronnych.

Redaktor naczelny obszaru Technologie w Wirtualnej Polsce Jakub Wątor tłumaczy, że wszystkie rajdy na e-lekcje można zablokować dwoma kliknięciami. - Wystarczy w ustawieniach wideokonferencji wyciszyć mikrofony i wyłączyć ekrany uczestników. Wtedy nauczyciel sam decyduje, komu udzielić głosu i ma pełną kontrolę nad eterem i obrazem w trakcie lekcji. Dwa kliknięcia – tyle dzieli belfra od świętego spokoju na Zoomie – zapewnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

KOMENTARZE
(27)
www
2 lata temu
Jedyny bezpieczny sposób - założyć bezpłatne konto dla uczniów i nauczycieli na office 365. Tam jest bezpieczny Teams. Nie przyjmowac kont OneDrive spoza korpo i sprawa załatwiona.
zubi
2 lata temu
Ludzie zamieńcie się z nauczycielami,w szkołach są wakaty,pouczcie,potem mądrujcie
Thinkwith
2 lata temu
A to nie czasem specjalny nowy projekt by jak najmlodsze dzieci wystawiac na takie obrazki niby trole albo........
USA
2 lata temu
INTERNET OGŁUPIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nauczyciel
2 lata temu
Nauczyciele coraz bardziej świadomie korzystają z zoom. On ma wszelkie potrzebne zabezpieczenia ale na początku kaszy chciał po prostu umieć to coś włączyć. Nie histeryzujmy. Teraz nauczyciele korzystają z passow do meetingu z poczekalni i nie wpuszczają często osób które logują się nickami a nie nazwiskami. W ub roku z google wypłynęło ponad milion kont. Tak jest i będzie. Pracujemy dalej. Pozdrawiam.
Nodd
2 lata temu
To zadne hakerstwo...wystarczy ze jeden z uczni przesle link( ktory dostaje od nauczyciela) koledze z poza szkoly i jest juz jazda.
Tomasz
2 lata temu
Lekcje on-line niezgodne z RODO! Brak zgody na piśmie na przetwarzanie wizerunku. Poza tym większość platform ma ograniczenia wiekowe od 13 lub 16 lat
Zwojak
2 lata temu
Internet proszę młodzieży nie służy do robienia sobie głupich żartów tylko do nauki chwała nauczycielkę że to zglosila
luc
2 lata temu
to bez problemu wchodzimy,
nick
2 lata temu
Nie można mieć pretensji do nauczycieli. System ich kształcenia jest archaiczny i gorszy niż w PRL-u. Pracują na prywatnym sprzęcie bo ubogiego państwa polskiego nie stać by wyposażyć KAŻDEGO nauczyciela w laptopa i inny potrzebny sprzęt. To całe nauczanie to "wolna amerykanka" na naszych dzieciach.Odpowiedzialni za to nie są nauczyciele tylko rząd.
4423432
2 lata temu
Matematyczka dodała buahahah za takie słowa powinni wywozić na SYBIR!!!!!!!! Co to za NIE poprawne zdanie!!!!!!!!!!!!
Putin
2 lata temu
zgłosić można ale nic to nie da. Nasza Policja jest od ważniejszych spraw, takich jak wlepianie mandatów za brak maseczki, przechodniom w parkach niż ganianie zboczeńców i pedofilów w sieci. PIS-owskie priorytety są ważniejsze. Kasa jest potrzebna na 500+ i na zasiłki dla Patologii która nie pracowała, nie pracuje i nie ma zamiaru pracować - bo PIS im da Naszą kasę, bez Naszej zgody.
Ada
2 lata temu
To pewnie są trolle z fabryki trolli od Brejzy z Inowrocławia.
Demony?
2 lata temu
Kiedyś w pracy w budżetówce też nagle pokazał się na moim ekranie wielki penis w erekcji..żenujące, a gdyby ktoś stanął za plecami...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić