Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Koronawirus. Zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko śmierci na COVID-19

9
Podziel się:

Naukowcy twierdzą, że zanieczyszczenie powietrza może mieć wpływ na śmiertelność koronawirusa. Badania z czterech krajów wskazują, że prawie 80 proc. zgonów na COVID-19 miało miejsce w najbardziej zanieczyszczonych regionach.


Zanieczyszczenie powietrza może wpływać na śmiertelność COVID-19
Zanieczyszczenie powietrza może wpływać na śmiertelność COVID-19 (Pixabay)

Według nowych badań, wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza może być jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do śmierci na COVID-19. Naukowcy porównali poziomy dwutlenku azotu z liczbą zgonów na koronawirusa w 66 regionach administracyjnych we Włoszech, Hiszpanii, Francji i Niemczech.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Science of the Total Environment". Wynika z nich, że 78 proc. ofiar koronawirusa zmarło w zaledwie 5 z 66 regionów, a te były najbardziej zanieczyszczone.

Wyniki wskazują, że długotrwałe narażenie na to zanieczyszczenie może być jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do śmierci spowodowanej koronawirusem w tych regionach i może na całym świecie. Zatrucie naszego środowiska oznacza zatrucie naszego ciała, a gdy doświadcza ono przewlekłych problemów z oddychaniem, jego zdolność do obrony przed infekcjami jest ograniczona - powiedział autor badania, Yaron Ogen z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze w Niemczech.

Do podobnych wniosków doszli niedawno naukowcy z Uniwersytetu Aarhus w Danii i Uniwersytetu w Sienie we Włoszech. W swoim badaniu wskazali na korelację między wysokim poziomem zanieczyszczeń powietrza, a najwyższą śmiertelnością na COVID-19 w dwóch rejonach Włoch - Lombardii i Emilii-Romanii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Yaron Ogen podkreślił jednak, że jego analiza może wykazać jedynie silną korelację, a nie związek przyczynowy. Na tym etapie nie można bowiem wykluczyć innych czynników, takich jak średnia wieku w poszczególnych obszarach.

Zobacz także: Mocne oskarżenia pod adresem Chin. Świat domaga się prawdy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Specjalista
2 lata temu
Ludzie, nie dajcie się oszukać. Ten wirus to ściema on nie jest groźny. Zwykła matematyka: 80% osób ZAKAŻONYCH nie wykazuje żadnych objawów to znaczy że śmiertelność wirusa, która wynosi 3% to są te 3% z 20% osób które maja objawy koronawirusa. Zatem prawdziwa śmiertelność wirusa to ok 0.06%. Chiny to specjalnie wypuściły i teraz zajmują małe wysepki i budują tam miasta i fortyfikacje. Nie dajcie się komunizmowi!
Zbych
2 lata temu
Oczywiście, mówię to od początku, w Krakowie jak nie obniżą rachunków za prąd o 80% wszyscy umrzemy.
Tom
2 lata temu
Chcieli ludzie są gorsi niż koronawirus
xyz
2 lata temu
Jeżeli biedaki z Bangladeszu, Indii, Wietnamu,Chin tyrały i tyrają na tłuste "zachodnie koty" drukujące banknoty bez pokrycia to trzeba teraz robić ostry światowy reset w wielu gospodarkach. Do wyboru była wojna, albo wirus. Cały zachodni świat finansów to od czasu informatyzacji jedna wielka piramida finansowa złożona z kilkuset mniejszych. Piramidy się walą i obywatele muszą ponieść koszty.Płacicie za brak nadzoru nad politykami rozdającymi pieniądze bez pokrycia i brak kontroli nad bankierami biorącymi gigantyczne premie za SUPER wyniki banków osiągane dzięki zadłużaniu poszczególnych państw. Płacicie teraz za rozwój "finansowany" kredytami, które spłacane są następnymi kredytami itd. W szkołach uczą was języków i historii, ale nie uczą was myślenia i obrony przed "strzyżeniem owiec", którymi jesteście. Gdy ktoś podniesie głowę to obrywa, bo jest aspołeczny. Włączcie wasze mózgi, myślenie jest w cenie. COVID-19 może was zabić, ale pewniejsze jest odebranie wolności. Teraz jesteście jak owieczki, ale może być jeszcze gorzej, "drób klatkowy" to najbliższa perspektywa.
fdgdf
2 lata temu
To w Krakowie powinno paść 1/3 wszystkich przypadków xD co Wy pier&$#^$cie w tych mediach ostatnio... same fejki.
myślący
2 lata temu
To już 2 miesiące temu odkryłem samemu. Widać to było po ogólnodostępnych w necie zdjęciach satelitarnych Włoch i Chin gdzie było największe zanieczyszczenie. A przy okazji ten wirus to jedna wielka ściema
jAAsER
2 lata temu
i całkiem przypadkowa w stosunku do liczby ofiar jest tez taka zależność, że najbardziej zanieczyszczone rejony to te z największa liczbą ludności. a te najczystsze to tereny wiejskie/górskie itd gdzie ludzi jest znacznie mniej...
ja123
2 lata temu
Polska podobno najbardziej zanieczyszczony kraj w UE. Jak się mają do tego badania?
ciekawe
2 lata temu
że w Krakowie taka niska śmiertelność a to podobno najbardziej zadżumione miasto Polski. Lipa te badania.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić