Natalia Bogucka| 

Koronawirus. Zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko śmierci na COVID-19

11

Naukowcy twierdzą, że zanieczyszczenie powietrza może mieć wpływ na śmiertelność koronawirusa. Badania z czterech krajów wskazują, że prawie 80 proc. zgonów na COVID-19 miało miejsce w najbardziej zanieczyszczonych regionach.


Zanieczyszczenie powietrza może wpływać na śmiertelność COVID-19
Zanieczyszczenie powietrza może wpływać na śmiertelność COVID-19 (Pixabay)

Według nowych badań, wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza może być jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do śmierci na COVID-19. Naukowcy porównali poziomy dwutlenku azotu z liczbą zgonów na koronawirusa w 66 regionach administracyjnych we Włoszech, Hiszpanii, Francji i Niemczech.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Science of the Total Environment". Wynika z nich, że 78 proc. ofiar koronawirusa zmarło w zaledwie 5 z 66 regionów, a te były najbardziej zanieczyszczone.

Wyniki wskazują, że długotrwałe narażenie na to zanieczyszczenie może być jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do śmierci spowodowanej koronawirusem w tych regionach i może na całym świecie. Zatrucie naszego środowiska oznacza zatrucie naszego ciała, a gdy doświadcza ono przewlekłych problemów z oddychaniem, jego zdolność do obrony przed infekcjami jest ograniczona - powiedział autor badania, Yaron Ogen z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze w Niemczech.

Do podobnych wniosków doszli niedawno naukowcy z Uniwersytetu Aarhus w Danii i Uniwersytetu w Sienie we Włoszech. W swoim badaniu wskazali na korelację między wysokim poziomem zanieczyszczeń powietrza, a najwyższą śmiertelnością na COVID-19 w dwóch rejonach Włoch - Lombardii i Emilii-Romanii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Yaron Ogen podkreślił jednak, że jego analiza może wykazać jedynie silną korelację, a nie związek przyczynowy. Na tym etapie nie można bowiem wykluczyć innych czynników, takich jak średnia wieku w poszczególnych obszarach.

Zobacz także: Mocne oskarżenia pod adresem Chin. Świat domaga się prawdy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić