o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Koronawirus. Zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko śmierci na COVID-19

9
Podziel się

Naukowcy twierdzą, że zanieczyszczenie powietrza może mieć wpływ na śmiertelność koronawirusa. Badania z czterech krajów wskazują, że prawie 80 proc. zgonów na COVID-19 miało miejsce w najbardziej zanieczyszczonych regionach.


Zanieczyszczenie powietrza może wpływać na śmiertelność COVID-19
Zanieczyszczenie powietrza może wpływać na śmiertelność COVID-19 (Pixabay)
bDZVcjbF

Według nowych badań, wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza może być jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do śmierci na COVID-19. Naukowcy porównali poziomy dwutlenku azotu z liczbą zgonów na koronawirusa w 66 regionach administracyjnych we Włoszech, Hiszpanii, Francji i Niemczech.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Science of the Total Environment". Wynika z nich, że 78 proc. ofiar koronawirusa zmarło w zaledwie 5 z 66 regionów, a te były najbardziej zanieczyszczone.

Wyniki wskazują, że długotrwałe narażenie na to zanieczyszczenie może być jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do śmierci spowodowanej koronawirusem w tych regionach i może na całym świecie. Zatrucie naszego środowiska oznacza zatrucie naszego ciała, a gdy doświadcza ono przewlekłych problemów z oddychaniem, jego zdolność do obrony przed infekcjami jest ograniczona - powiedział autor badania, Yaron Ogen z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze w Niemczech.

bDZVcjbH

Do podobnych wniosków doszli niedawno naukowcy z Uniwersytetu Aarhus w Danii i Uniwersytetu w Sienie we Włoszech. W swoim badaniu wskazali na korelację między wysokim poziomem zanieczyszczeń powietrza, a najwyższą śmiertelnością na COVID-19 w dwóch rejonach Włoch - Lombardii i Emilii-Romanii.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Yaron Ogen podkreślił jednak, że jego analiza może wykazać jedynie silną korelację, a nie związek przyczynowy. Na tym etapie nie można bowiem wykluczyć innych czynników, takich jak średnia wieku w poszczególnych obszarach.

Zobacz także: Mocne oskarżenia pod adresem Chin. Świat domaga się prawdy

bDZVcjbN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDZVcjci
KOMENTARZE
(9)
Specjalista
rok temu
Ludzie, nie dajcie się oszukać. Ten wirus to ściema on nie jest groźny. Zwykła matematyka: 80% osób ZAKAŻONYCH nie wykazuje żadnych objawów to znaczy że śmiertelność wirusa, która wynosi 3% to są te 3% z 20% osób które maja objawy koronawirusa. Zatem prawdziwa śmiertelność wirusa to ok 0.06%. Chiny to specjalnie wypuściły i teraz zajmują małe wysepki i budują tam miasta i fortyfikacje. Nie dajcie się komunizmowi!
Zbych
rok temu
Oczywiście, mówię to od początku, w Krakowie jak nie obniżą rachunków za prąd o 80% wszyscy umrzemy.
Tom
rok temu
Chcieli ludzie są gorsi niż koronawirus
bDZVcjcj
xyz
rok temu
Jeżeli biedaki z Bangladeszu, Indii, Wietnamu,Chin tyrały i tyrają na tłuste "zachodnie koty" drukujące banknoty bez pokrycia to trzeba teraz robić ostry światowy reset w wielu gospodarkach. Do wyboru była wojna, albo wirus. Cały zachodni świat finansów to od czasu informatyzacji jedna wielka piramida finansowa złożona z kilkuset mniejszych. Piramidy się walą i obywatele muszą ponieść koszty.Płacicie za brak nadzoru nad politykami rozdającymi pieniądze bez pokrycia i brak kontroli nad bankierami biorącymi gigantyczne premie za SUPER wyniki banków osiągane dzięki zadłużaniu poszczególnych państw. Płacicie teraz za rozwój "finansowany" kredytami, które spłacane są następnymi kredytami itd. W szkołach uczą was języków i historii, ale nie uczą was myślenia i obrony przed "strzyżeniem owiec", którymi jesteście. Gdy ktoś podniesie głowę to obrywa, bo jest aspołeczny. Włączcie wasze mózgi, myślenie jest w cenie. COVID-19 może was zabić, ale pewniejsze jest odebranie wolności. Teraz jesteście jak owieczki, ale może być jeszcze gorzej, "drób klatkowy" to najbliższa perspektywa.
fdgdf
rok temu
To w Krakowie powinno paść 1/3 wszystkich przypadków xD co Wy pier&$#^$cie w tych mediach ostatnio... same fejki.
myślący
rok temu
To już 2 miesiące temu odkryłem samemu. Widać to było po ogólnodostępnych w necie zdjęciach satelitarnych Włoch i Chin gdzie było największe zanieczyszczenie. A przy okazji ten wirus to jedna wielka ściema
jAAsER
rok temu
i całkiem przypadkowa w stosunku do liczby ofiar jest tez taka zależność, że najbardziej zanieczyszczone rejony to te z największa liczbą ludności. a te najczystsze to tereny wiejskie/górskie itd gdzie ludzi jest znacznie mniej...
ja123
rok temu
Polska podobno najbardziej zanieczyszczony kraj w UE. Jak się mają do tego badania?
ciekawe
rok temu
że w Krakowie taka niska śmiertelność a to podobno najbardziej zadżumione miasto Polski. Lipa te badania.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić