EŁEM| 

Policja szykuje się do Marszu Niepodległości. Co przygotowują?

495

Miesiąc został do Marszu Niepodległości organizowanego przez narodowców. Marsz przejdzie ulicami Warszawy, a w policji już zaczyna się mobilizacja. Po ubiegłorocznym przemarszu, kiedy doszło do podpalenia mieszkania na Powiślu, policja szykuje się do zabezpieczeń. Co przygotowują mundurowi?

Policja szykuje się do Marszu Niepodległości. Co przygotowują?
Marsz Niepodległości 2020 (Tomasz Gzell)

Nauczona doświadczeniami z poprzednich lat policja już szykuje się do marszu. We wtorek, organizujący go narodowcy ogłosili tegoroczne hasło: "Niepodległość nie jest na sprzedaż". Zaczęły się przygotowania mundurowych do manifestacji.

Doświadczony warszawski policjant mówi o2.pl, że zaczyna się planowanie działań. Nie można na przykład brać urlopów. 11 listopada ma być dla policjantów dniem pracy - i to wytężonej.

Poszła zapowiedź, że nikt nie ma wolnego. Ci, którzy urlopy poplanowali wcześniej, dostaną je, ale nowe nie wchodzą w grę - mówi o2.pl policjant jednej ze stołecznych komend.
Zobacz także: Zamieszki na Marszu Niepodległości. Relacja reportera WP

Jak mówi nasz rozmówca, podobnie jak przy okazji poprzednich marszów, tak i w tym roku mobilizowane będą odwody. Do Warszawy prawdopodobnie znów zjadą się funkcjonariusze nie tylko z Mazowsza, ale także z innych regionów Polski.

Nie tylko prewencjusze (oddziały prewencji - red.). Kryminalnych też pewnie będą ściągać - mówi w rozmowie z o2.pl.

Inny nasz rozmówca dodaje, że podobnie jak w poprzednich latach można spodziewać się mobilizacji funkcjonariuszy z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji (znanego z interwencji wobec protestujących kobiet w ub. roku), samodzielnych pododdziałów antyterrorystycznych i wydziałów realizacji Centralnego Biura Śledczego Policji. Prawdopodobnie do działań pomocowych skierowane zostaną także pododdziały Żandarmerii Wojskowej.

Słyszymy także, że policjanci mają unikać prowokowania i konfrontacji z narodowcami. Nie pokazywać się i prowokować wizerunkiem. Więcej informacji policjanci poznają z czasem, bliżej listopada.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić