Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 

Marsz Niepodległości. Cały garnizon mazowiecki postawiony na nogi

197

Nieco ponad tydzień zostało do 11 listopada. Nie wiadomo jeszcze, czy Marsz Niepodległości przejdzie ulicami Warszawy, jednak policja szykuje się do działań. W gotowości jest cały garnizon mazowiecki.

Marsz Niepodległości. Cały garnizon mazowiecki postawiony na nogi
Policja przygotowuje się do 11 listopada (Leszek Szyma�ski)

Policja nie lekceważy zagrożenia, jakie może nieść 11 listopada. Choć władze stolicy nie wydały pozwolenia na Marsz, narodowcy i tak skrzykują się na spotkanie w stolicy. Działania zaczyna też planować policja. Na razie do działań szykują się głównie policjanci z Warszawy, a także z pozostałych terenów Mazowsza.

Cały garnizon stołeczny, prewencja i kryminalni są postawieni na nogi. Rejony i powiaty. Zakaz dawania wolnego na ten dzień. Plus zomoza (oddziały prewencji - red.) z Piaseczna i Polski. Ma być kilka podoperacji, w tym prawdopodobnie ochrona domu Kaczyńskiego - mówi o2.pl Piotr (imię rozmówcy zmienione - red.), doświadczony policjant z Warszawy.

Wzmocniona ma być również obsada ochrony ambasad. Szczególnie Niemiec, Rosji oraz przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Nasz rozmówca przekonuje, że dla policjantów kryminalnych z komend rejonowych i powiatowych, którzy będą zabezpieczać obchody 11 listopada, mają być przeznaczone dodatkowe pieniądze. Policjanci wspominają, że owe środki pochodzą z dziur w etatach, bo w formacji coraz bardziej brakuje rąk do pracy.

Zobacz także: Zamieszki podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. Zobacz, co się działo

Rozmowy raczej w kuluarach

Policjanci wiedzą, że marsz raczej dojdzie do skutku, ale na razie temat nie jest szeroko omawiany. Raczej w rozmowach kuluarowych, między funkcjonariuszami. Nie ma odpraw ani specjalnych szkoleń, np. w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji. Prawdopodobnie w stan gotowości postawione mogą zostać za to wydziały realizacji CBŚP. Prawdopodobna jest obecność Żandarmerii Wojskowej, podobnie jak rok temu, kiedy wspierali policję. Bliżej 11 listopada w stan gotowości mogą zostać podniesione także wojewódzkie pododdziały antyterrorystyczne. Póki co jednak nie jest to jeszcze główny temat zajmujący policjantów.

Policjanci z prewencji to dziś często ludzie z tzw. adaptacji. Dopiero uczą się zawodu. Boją się wystawić mandat, a co dopiero podjąć jakieś działania - mówi inny nasz rozmówca, były funkcjonariusz policji.

Potwierdza to także policjant z Warszawy. Przekonuje, że młodzi funkcjonariusze prewencji obawiają się, że podczas marszu może dojść do zadym. Tym bardziej że policjantów zwyczajnie brakuje.

Jedenastego listopada jeden policjant będzie dublowany: według statystyki będzie w patrolu i w tym samym czasie będzie brał udział w zabezpieczeniu. System nie pyta o dane, człowiek to człowiek - mówi Piotr.

Jak na razie nie słychać jeszcze o szczególnej mobilizacji. Policja będzie miała za zadanie przede wszystkim nie dopuścić do awantur między narodowcami a manifestacją feministek. Zgromadzenie organizowane przez grupę "14 Kobiet z Mostu" ma przejść trasą od Stadionu Narodowego do Ronda Dmowskiego. To trasa, którą zazwyczaj szedł Marsz Niepodległości.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić