Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Marsz Niepodległości. Cały garnizon mazowiecki postawiony na nogi

123
Podziel się:

Nieco ponad tydzień zostało do 11 listopada. Nie wiadomo jeszcze, czy Marsz Niepodległości przejdzie ulicami Warszawy, jednak policja szykuje się do działań. W gotowości jest cały garnizon mazowiecki.

Marsz Niepodległości. Cały garnizon mazowiecki postawiony na nogi
Policja przygotowuje się do 11 listopada (Leszek Szyma�ski)

Policja nie lekceważy zagrożenia, jakie może nieść 11 listopada. Choć władze stolicy nie wydały pozwolenia na Marsz, narodowcy i tak skrzykują się na spotkanie w stolicy. Działania zaczyna też planować policja. Na razie do działań szykują się głównie policjanci z Warszawy, a także z pozostałych terenów Mazowsza.

Cały garnizon stołeczny, prewencja i kryminalni są postawieni na nogi. Rejony i powiaty. Zakaz dawania wolnego na ten dzień. Plus zomoza (oddziały prewencji - red.) z Piaseczna i Polski. Ma być kilka podoperacji, w tym prawdopodobnie ochrona domu Kaczyńskiego - mówi o2.pl Piotr (imię rozmówcy zmienione - red.), doświadczony policjant z Warszawy.

Wzmocniona ma być również obsada ochrony ambasad. Szczególnie Niemiec, Rosji oraz przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Nasz rozmówca przekonuje, że dla policjantów kryminalnych z komend rejonowych i powiatowych, którzy będą zabezpieczać obchody 11 listopada, mają być przeznaczone dodatkowe pieniądze. Policjanci wspominają, że owe środki pochodzą z dziur w etatach, bo w formacji coraz bardziej brakuje rąk do pracy.

Zobacz także: Zamieszki podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. Zobacz, co się działo

Rozmowy raczej w kuluarach

Policjanci wiedzą, że marsz raczej dojdzie do skutku, ale na razie temat nie jest szeroko omawiany. Raczej w rozmowach kuluarowych, między funkcjonariuszami. Nie ma odpraw ani specjalnych szkoleń, np. w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji. Prawdopodobnie w stan gotowości postawione mogą zostać za to wydziały realizacji CBŚP. Prawdopodobna jest obecność Żandarmerii Wojskowej, podobnie jak rok temu, kiedy wspierali policję. Bliżej 11 listopada w stan gotowości mogą zostać podniesione także wojewódzkie pododdziały antyterrorystyczne. Póki co jednak nie jest to jeszcze główny temat zajmujący policjantów.

Policjanci z prewencji to dziś często ludzie z tzw. adaptacji. Dopiero uczą się zawodu. Boją się wystawić mandat, a co dopiero podjąć jakieś działania - mówi inny nasz rozmówca, były funkcjonariusz policji.

Potwierdza to także policjant z Warszawy. Przekonuje, że młodzi funkcjonariusze prewencji obawiają się, że podczas marszu może dojść do zadym. Tym bardziej że policjantów zwyczajnie brakuje.

Jedenastego listopada jeden policjant będzie dublowany: według statystyki będzie w patrolu i w tym samym czasie będzie brał udział w zabezpieczeniu. System nie pyta o dane, człowiek to człowiek - mówi Piotr.

Jak na razie nie słychać jeszcze o szczególnej mobilizacji. Policja będzie miała za zadanie przede wszystkim nie dopuścić do awantur między narodowcami a manifestacją feministek. Zgromadzenie organizowane przez grupę "14 Kobiet z Mostu" ma przejść trasą od Stadionu Narodowego do Ronda Dmowskiego. To trasa, którą zazwyczaj szedł Marsz Niepodległości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(123)
Polak
8 miesięcy temu
Ja bym was KARKI wszystkich do tarcia chrzanu zatrudnił za miskę ryżu.
No to
8 miesięcy temu
dzięki za takie święto narodowe.
Walczmy
8 miesięcy temu
Proponuję zmienić trasę tegorocznego marszu i poprowadzić go od razu na sejm . Niech zgłaszają się cieśle i proszę nie zapomnieć wziąć sznur...dużo sznura
gość
8 miesięcy temu
do jednego :co ty wiesz?! tyle co ci w tvn po-wiedzą!!
zik
8 miesięcy temu
Wspaniałe święto zakłócać mogą jedynie prowokatorzy z oPO!!!
gość
8 miesięcy temu
ktos napisał -walcie pod dom kaczyńskiego. - A niby Po co ?! mało zadym?! POdobno ich nie chcecie?!
gość
8 miesięcy temu
Jeśli nie będzie prowokacji , wiadomych prowokatorów, to będzie pięknie!!!
gość
8 miesięcy temu
Jeśli nie będzie prowokacji , wiadomych prowokatorów, to będzie pięknie!!!
gość
8 miesięcy temu
Jeśli nie będzie prowokacji , wiadomych prowokatorów, to będzie pięknie!!!
gość
8 miesięcy temu
do jednego :co ty wiesz?1 tyle co ci w tvn po-wiedzą!!
zik
8 miesięcy temu
Wspaniałe święto zakłócać mogą jedynie prowokatorzy z oPO!!!
miasto 44
8 miesięcy temu
Kibole wszystkich Klubów ŁĄCZCIE SIĘ. Bez zadymy, dla Polski, dla uczczenia Naszej NIEPODLEGŁOŚCI, dla wszystkich POLAKÓW- PATRIOTÓW i dla tych, którzy oddali za NIĄ życie.
za Polską
8 miesięcy temu
Niech lewactwo i głupota raczej nie zabiera głosu! Polacy za dużo przelali krwi o wolność Ojczyzny żeby ich nie czcić! Niech żyje Polska!
Pomysł
8 miesięcy temu
Defilada pod hasjendą starca Jarka!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić