Polscy biskupi o pedofilii w Kościele. "Robimy, co możemy"

12

Polscy biskupi goszczą w Watykanie. W trakcie wizyty poruszony został temat nadużyć w kościele w naszym kraju. Duchowni zapewnili w Stolicy Apostolskiej, że robią, co mogą, aby pomóc ofiarom i konsekwentnie rozliczać oskarżonych.

Polscy biskupi o pedofilii w Kościele. "Robimy, co możemy"
Polski kościół walczy z nadużyciami (TNS via Getty Images, Miami Herald)

W sprawie wypowiedział się biskup opolski Andrzej Czaja. Powiedział, że problem nadużyć jest podczas wizyty poruszany w niemal każdym urzędzie w Watykanie. Mówił także o tym, że wśród duchownych pojawiła się zgodność co do tego, że nie można w tego typu sprawach stosować taryfy ulgowej.

Biskupowi zadano istotne pytanie. Musiał odpowiedzieć, czy ze strony polskich duchownych padło w Watykanie zapewnienie, że problem pedofilii i jej tuszowania zostanie rozwiązany do końca.

Kościół zabrał głos ws. nadużyć

Werbalnej deklaracji, przynajmniej w naszej grupie, nikt nie składał. Deklaracji nikt nie oczekuje, bo wszyscy są przekonani o tym, że co robić można, to robimy i staramy się jak najwięcej zrobić, co nie znaczy, że wszystko jest zrobione - powiedział Polskiej Agencji Prasowej biskup opolski Andrzej Czaja.

Głos zabrał także ks. Leszek Gęsiak. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski zapewnił, że deklaracje zostały złożone już wcześniej, m.in. przez prymasa Wojciecha Polaka. Podkreślił, że dobro ofiar jest najważniejsze.

W kościele w Polsce, chyba jako w jedynej instytucji w naszym kraju, mamy funkcjonujące procedury, które pozwalają np. ofiarom, poszkodowanym, uzyskać pomoc i wsparcie - skomentował ks. Gęsiak cytowany przez PAP.
Zobacz także: Duchowni działają jak mafia? „To rodzina, która kryje samych siebie”
Autor: KOZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić