Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Gigantyczna kara dla Polski. Milion euro dziennie

478
Podziel się:

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł kolejną gigantyczną karę dla Polski. Nasz kraj ma płacić po 1 milion euro dziennie za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej.

Gigantyczna kara dla Polski. Milion euro dziennie
TSUE nałożył karę na Polskę (Getty Images)

W środę TSUE poinformował o nałożeniu na Polskę kary w wysokości miliona euro dziennie (ok. 4,62 mln zł) za niewykonanie lipcowego postanowienia o natychmiastowym zamrożeniu funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

W wydanym dziś postanowieniu wiceprezes Trybunału zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 000 000 euro dziennie, licząc od dnia doręczenia Polsce tego postanowienia do dnia, w którym to państwo członkowskie wypełni zobowiązania wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021 r., lub - w braku zastosowania się do tego postanowienia - do dnia wydania ostatecznego wyroku - czytamy w komunikacie TSUE.
Poszanowanie środków tymczasowych zarządzonych w dniu 14 lipca 2021 r. jest konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego - podkreślono.

W lipcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wezwał Polskę do "natychmiastowego zawieszenia" przepisów związanych z uprawnieniami Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym.

O nałożenie na Polskę kary finansowej zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE Komisja Europejska. 7 września poinformowała, że Polska nie podjęła wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania nakazu TSUE.

Zobacz także: Sondaż WP ws. pieniędzy dla Polski. Bartłomiej Sienkiewicz komentuje

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(478)
EWIRA
9 miesięcy temu
Nie mozemy pozwolic temu lewackiemu bagnu na Niszczenie naszej Europy co mysla ze lewacka Brukela ma na to pozwolenie jeszcze troche a ruszymy na nia ze wszystkimi ludzmi co chca normalnosci
Karol
11 miesięcy temu
Pojedź na Ukrainę zobacz jak tam się żyje w 2021r. i potem sobie pomyśl, że tak było by w Polsce obecnie bez pieniędzy z Unii. Ponadto kary są nie dla Polaków tylko dla pisowców, którzy łamią prawo i konstytucję aby się utrzymać przy korycie.
Cywilizacja
11 miesięcy temu
Nikt myślący się nie cieszy z kar finansowych ponieważ jesteśmy biedni i zadłużeni. Wiadomo było, że jeśli PiS wdroży wyrok TSUE w sprawie m.in. likwidacji Izby Dyscyplinarnej, pieniądze z KPO zaczną płynąć do Polski. Minęły trzy miesiące i w sprawie nic się nie działo oprócz mglistych obietnic M. Morawieckiego - do końca roku, może. Orzeczenia TSUE nie gazeta, nie służą tylko do czytania.
Gdtca
11 miesięcy temu
Wychodzimy z Uni i basta
PYTAM ❓
11 miesięcy temu
Po reformatorach przemian ustrojowych PO dług Polski wynosił 750 mld zł w 2015 r. Teraz 2021 r po 5 letnim okresie *prosperity ekonomicznym* dług wynosi już 1 Bilion 500 mld zł w zaledwie 6 lat rewolucjoniści podwoili dług Polski. Wymieńcie mi rzeczy na co PIS wydał tą kasę , przypominam że asfalt UE leje a samoloty F16, PENDOLINO, czołgi Leopardy, Rakiety JESS ,PO-PSL kupiło , więc wymieńcie mi co PIS kupiło do tego czasu i co jest w kraju , tylko nie wymieniajcie mi ekskrementów i fekali przeżartych przez socjalizm, czekam za odpowiedzią. Dziękuje.
polak
11 miesięcy temu
Jeden Duńczyk ma stanowic jak 38. mln Kraj czyli Polska będzie rozprawiać się ze skorumpowaną PO-PZPR-owską Kastą. Chyba to jakiś żart.
Caxapob
11 miesięcy temu
Czas wyjśц z tej Unii , brawo PIS
PROSTO Z LUFY...
11 miesięcy temu
Precz z autokratycznymi totalitarnymi rządami.
czytelnik
11 miesięcy temu
A niech sobie te kary wsadzą wiadomo gdzie. Pomniejszamy swoją składkę roczną do UE. Przecież UE to stowarzyszenie i jak nazwa wskazuje, do stowarzyszenia można się zapisać jak również ze stowarzyszenia można się wypisać. Przecież nie musimy tkwić w tym stowarzyszenie do 'końca świata i jeden dzień dłużej". W polityce nie ma przyjaźni, w polityce są tylko interesy i tyle w temacie.
olo
11 miesięcy temu
No i cały czas powtarzam wyjść z tej lewackiej uni bo to nic dobrego
DoPiachu
11 miesięcy temu
A co na to oberzysta schultz, szczesliwy?
DoPiachu
11 miesięcy temu
A co na to oberzysta schultz, szczesliwy?
DoPiachu
11 miesięcy temu
A co na to oberzysta schultz, szczesliwy?
DoPiachu
11 miesięcy temu
A co na to oberzysta schultz, szczesliwy?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić