aktualizacja 

Polski ksiądz przekazał niepokojące dane. "Mamy obawy, że w Ziemi Świętej zabraknie chrześcijan"

53

Ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie był gościem w programie "Polski punkt widzenia" w TV Trwam. Duchowny przekazał niepokojące dane. - Liczba chrześcijan na terenach Ziemi Świętej spadła bardzo dramatycznie (...). Mamy obawy, że w Ziemi Świętej zabraknie chrześcijan" - wskazał.

Polski ksiądz przekazał niepokojące dane. "Mamy obawy, że w Ziemi Świętej zabraknie chrześcijan"
Ks. Waldemar Cisło gościł w TV Trwam. (Radio Maryja, YouTube)

Ks. prof. Waldemar Cisło podkreślił na antenie Telewizji Trwam, że sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej znacznie się pogorszyła. Jedną z przyczyn była pandemia koronawirusa, która spowodowała zamrożenie turystyki. Dla wielu mieszkańców oznaczało to utratę źródła utrzymania.

Liczba chrześcijan na terenach Ziemi Świętej spadła bardzo dramatycznie i szacowana jest w przedziale od 1 do 2 procent populacji. Ostatnie lata koronawirusa spowodowały zatrzymanie ruchu turystycznego, które jest głównym źródłem utrzymania. Pielgrzymi zatrzymują się w hotelach, korzystają z transportu, kupują pamiątki z Ziemi Świętej (…). To jest podstawa ich utrzymania i życia tam na miejscu - powiedział dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Gość TV Trwam nie ukrywa, że sytuacja jest poważna. - Mamy obawy, że w Ziemi Świętej zabraknie chrześcijan. Oni są cenną cząstką regionu. Prowadzą szkoły. Gdy w Iraku i Syrii były wypędzenia ludności, nie pytano o lepsze warunki, ale o to, czy dzieci nie zostaną bez szkoły – powiedział ks. Cisło.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Młodzież w Polsce masowo rezygnuje z religii. Ksiądz komentuje

Duchowny podkreślił, że Ziemia Święta to miejsce zetknięcia się różnych religii i kultur, a chrześcijanie potrafią żyć z ludźmi innego wyznania. Ks. Cisło dodał, też że Ziemia Święta zawsze była terenem chrześcijańskim.

Przyjrzyjmy się chociażby tym, że jest odwieczny konflikt między sunnitami i szyitami. Oni traktują siebie niemalże jak wrogów, choć wyznają tę samą religię, natomiast chrześcijanie potrafią żyć z sunnitami i szyitami. Dopóki nie doszło do ekstremizmu, jakim jest Państwo Islamskie, to ci ludzi żyli obok siebie (…), ale nawet teraz starają się żyć ze sobą i obok siebie. Sytuacja historyczna się tak potoczyła, że chrześcijanie na ziemiach, które odwiecznie były chrześcijańskie, mają teraz gości w postaci wyznawców islamu - wskazał ks. Waldemar Cisło.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Według danych Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie sytuacja chrześcijan pogorszyła się na przestrzeni lat. - W 70 krajach monitorowanych przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie sytuacja chrześcijan się pogorszyła. Wydawałoby się, iż żyjemy w świecie, w którym dużo mówi się o wolności, prawach człowieka, o wolności religijnej, ale jeśli chodzi o chrześcijan, to dane zawsze niepokoją - podkreślił duchowny.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić