Polski ksiądz ukarany przez reżim Łukaszenki. Jego reakcja to mistrzostwo świata

Pochodzący z Polski były proboszcz parafii w Postawach został ukarany przez białoruskie władze za "rozpowszechnianie materiałów ekstremistycznych". Duchowny jakiś czas temu opublikował w sieci nagranie o charakterze antywojennym. Na wieść o wyroku kapłan stwierdził, że grzywnę "zapłaci, ale Ukrainie".

Polski ksiądz ukarany przez reżim Łukaszenki. Jego reakcja to mistrzostwo świata
Polski ksiądz został ukarany przez białoruskie władze (YouTube)

W piątek białoruski sąd zdecydował o ukaraniu ks. Andrzeja Bulczaka grzywną w wysokości 960 rubli (ok. 1281 zł) - donosi telegramowy kanał "Chrystianskaya Viziya". Ksiądz był oskarżony o rozpowszechnianie materiałów ekstremistycznych na podstawie art. 19.11 Kodeksu wykroczeń administracyjnych.

Polski ksiądz ukarany przez białoruskie władze

Sprawa dotyczyła wideo, które duchowny opublikował 7 marca na kanale YouTube parafii kościoła Jezusa Miłosiernego w Postawach, gdzie był wówczas proboszczem. Na filmie odczytano list Białorusinki do przyjaciół w Polsce, w którym dziewczyna twierdzi, że Białorusini są przeciwni wojnie w Ukrainie i nie należy postrzegać ich przez pryzmat reżimu Łukaszenki.

W nagraniu pokazano też historyczne biało-czerwono-białe flagi białoruskie i zdjęcia z lutowych protestów antywojennych. Na jednej z fotografii pojawiło się logo telewizji Biełsat, uznanej przez władze białoruskie za ekstremistyczną.

Wyrok został wydany zaocznie, ponieważ ksiądz 29 marca opuścił Białoruś w obawie przed prześladowaniami. Bulczak spędził w tym kraju 14 lat. Zawiadomienie o nałożonej karze duchowny otrzymał za pośrednictwem aplikacji Viber. Dowiedziawszy się o grzywnie, Bulczak powiedział, że "zapłaci, ale Ukrainie".

Zobacz także: Czy Putin zostanie obalony? Miller o dwóch możliwościach
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić