aktualizacja 

"Pomalutku wybudzają się z hibernacji". To oznacza jedno

5

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypada 20 marca. Choć w niektórych miejscach pogoda za oknem nie rozpieszcza, o nadchodzącym ociepleniu świadczą budzące się do życia zwierzęta.

"Pomalutku wybudzają się z hibernacji". To oznacza jedno
Budzą się. To oznacza jedno (Facebook, Pomóżmy jeżom)

Jeże budzą się do życia! Jak informuje profil na Facebooku "Pomóżmy Jeżom", te małe ssaki powoli wstają z zimowych kryjówek. To może oznaczać tylko jedno! Ciepła wiosna jest coraz bliżej.

Po długich miesiącach zimy wszyscy liczą na odrobinę ciepła, a już na pewno na słoneczne niebo. W wielu regionach kraju pogoda zaczyna rozpieszczać, co wyczuwają również zwierzęta takie jak jeże.

Wiosna. Wiosna tuż, tuż, czyli uwaga... jeż! Kolczusie pomalutku wybudzają się z hibernacji - brzmi ostrzeżenie Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt "Azyl dla Jeży".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jeż utknął w ogrodzeniu. Błyskawiczna reakcja 12-latki

Uwaga na jeże! Łatwo im zaszkodzić

Jak informują specjaliści, jeże, które powoli wybudzają się ze snu "ciągle jeszcze mogą korzystać z gniazd hibernacyjnych, ale też budują gniazda dzienne". Oznacza to, że podczas prac w ogrodzie powinniśmy bardzo uważać, by im nie zaszkodzić.

Często takie (nawet solidne) budowle są dla nas niewidoczne, ukryte wśród suchych traw, pod stertą gałęzi, pod paletami, bardzo często w bluszczu i płożakach - ostrzega ośrodek.

Okazuje się, że czas wiosennych porządków to niebezpieczny okres dla zwierząt, które mieszkają w ogrodach, sadach, a nawet parkach. Łatwo temu zapobiec sprawdzając najpierw zakamarki, które zamierzamy przeczesać grabiami czy podkaszarkami.

Zanim ruszymy z grabiami, widłami, podkaszarkami, piłami sprawdźmy, proszę, czy teren przeznaczony do uporządkowania nie jest przypadkiem zamieszkały.

Na udostępnionych przez stronę "Pomóżmy Jeżom" zdjęciach trudno dostrzec gniazdo małych "kolczusiów". Poniżej można zobaczyć kilka przykładów jeżowych kryjówek. Podczas wiosennych prac warto mieć zatem oczy szeroko otwarte.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić