Angelika Karpińska| 

Szczepionka Pfizera. Przebadali ją ponownie. Wyniki są zaskoczeniem

756

Z nowego badania laboratoryjnego wynika, że szczepionka przeciwko COVID-19 wyprodukowana przez Pfizer i BioNTech jest w stanie zneutralizować nowy wariant koronawirusa szybko rozprzestrzeniający się w Brazylii.

Szczepionka Pfizera. Przebadali ją ponownie. Wyniki są zaskoczeniem
Szczepionka Pfizera skuteczna na nowy wariant koronawirusa (Pixabay)

W czasopiśmie "New England Journal of Medicine" opublikowano wyniki nowego badania laboratoryjnego nad szczepionką Pfizera. Wykazały one, że preparat jest skuteczny w walce z brazylijskim wariantem koronawirusa.

Szczepionka Pfizera skuteczna w walce z mutacjami COVID-19

Naukowcy stwierdzili, że skuteczność szczepionki jest podobna do tej, którą wykazano przy wariancie podstawowym wirusa. We wcześniej opublikowanych badaniach Pfizer udowodnił, że jego szczepionka neutralizuje inne, bardziej zaraźliwe warianty zidentyfikowane po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii i RPA.

Jednak preparat jest znacznie mniej skuteczny, jeśli chodzi o walkę z mutacją południowoafrykańską. Pfizer zapewnił, że wierzy, iż obecna szczepionka z dużym prawdopodobieństwem będzie nadal chronić przed wariantem z RPA.

Mimo to gigant farmaceutyczny planuje przetestować trzecią, przypominającą dawkę szczepionki, a także wersję przystosowaną specjalnie do zwalczania południowoafrykańskiej mutacji.

Zobacz także: Kto najczęściej jest hospitalizowany z powodu koronawirusa? Ekspertka odpowiada

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić