Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
KLS
|

Polska szczepionka na COVID-19. Kiedy trafi na rynek? Twórcy odpowiadają

7
Podziel się

Firma Mabion weszła w fazę produkcyjną szczepionki na COVID-19. Trwają rozmowy z Komisją Europejską, na jakie rynki i w jakich ilościach ma trafić preparat. "Obecnie popyt na szczepionki jest znacznie większy niż możliwości wszystkich producentów" - twierdzi prezes zarządu firmy.

Polska szczepionka na COVID-19. Kiedy trafi na rynek? Twórcy odpowiadają
Szczepienie, zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)
bFdPDjLV

Ale, jak się okazuje, prace nad szczepionką prowadzi również polska firma biotechnologiczna Mabion, która zawarła porozumienie o współpracy z Novavax, amerykańską spółką.

bFdPDjLX

27 stycznia Novavax poinformował, że w testach szczepionka wykazała 89,3 proc. skuteczności w zapobieganiu COVID-19 oraz, że była niemal tak samo skuteczna w ochronie przed bardziej zakaźnym wariantem brytyjskim.

Novavax mimo, że prowadzi obecnie badania kliniczne III fazy swojego preparatu wciąż czeka na oficjalne zatwierdzenie go przez Europejską Agencję Leków.

Prezes firmy Mabion Dirk Kreder uważa, że szczepionka, wykorzystując dobrze znaną już technologię białkową wyróżnia się na tle innych szczepionek, które wykorzystują technologie nowszej generacji.

bFdPDjMd
Mechanizm szczepionki Novavax jest inny niż w przypadku szczepionek Pfizer i Moderna, które wykorzystują młodsze technologie oparte na genach, czy szczepionek firm Johnson & Johnson i AstraZeneca, które z kolei są oparte o technologię wektorów wirusowych - powiedział w wywiadzie udzielony "Business Insider'owi".

Ponadto, jest od nich znacznie trwalsza.

Szczepionka Novavax może być przechowywana w standardowej lodówce, wtedy jej żywotność w temperaturze od 2 do 8 st. C wynosi co najmniej sześć miesięcy. W temperaturze pokojowej są to co najmniej 24 godziny - dodaje Kreder.

Pojawia się zatem pytanie, kiedy preparat, który będzie mógł być podawany w zwykłym gabinecie zabiegowym będzie dostępny dla ludzi?

bFdPDjMe
Spodziewamy się, że zakończenie transferu technologii i produkcji serii technicznych może nastąpić do połowy 2021 r. Pomyślne zakończenie prób technicznych otworzy nam drogę do włączenia się w łańcuch produkcyjny Novavax w zakresie komercyjnego wytwarzania substancji czynnej w procesie produkcji szczepionki - informuje prezes Mabionu.

O konkretnych terminach jednak się nie mówi, ponieważ wszystko zależy od Europejskiej Agencji Leków. Podobnie jest w przypadku miejsc, gdzie ma trafić preparat.

Jest jeszcze sporo niewiadomych – jednym z istotnych elementów jest ustalenie planów produkcyjnych Novavax, np. ile dawek szczepionki ma trafić na które rynki. To jeszcze nie jest w 100 proc. pewne, trwają rozmowy z Komisją Europejską w tym zakresie - twierdzi Dirk Kreder.

O to, czy szczepionka ma szanse znaleźć się na równi z gigantami takimi jak Pfizer, Moderna czy AstraZeneca prezes Mabionu jednak się nie martwi.

bFdPDjMf
Obecnie popyt na szczepionki jest znacznie większy niż możliwości wszystkich producentów - informuje ze spokojem.

Nie jest jeszcze wiadomo, kiedy i czy w ogóle preparat trafi na polski rynek.

Zobacz także: E. Skirmuntt: Rosyjska szczepionka wydaje się być skuteczna
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdPDjMy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
texel
11 miesięcy temu
Tą "polską szczepionkę" będą produkować polscy murzyni na amerykańskiej licencji.
Tomi
11 miesięcy temu
W pierwszej kolejności zwolennicy i członki pis.
zulus
11 miesięcy temu
Będzie dostępna we wszystkich warzywniakach i na Allegro
bFdPDjMz
Taka prawda
11 miesięcy temu
Skład polskiej szczepionki:50% woda konsekrowana,50% woda święcona plus błogosławieństwo co łaska (ale nie mniej niż 1 mln zł)najgłówniejsze go z głównych bisekskupów kościoła lawendowego.Sukces murowany wśród ciemnego luda katolskiego luda Ameryki Południowej,Afryki i Wolski rzecz jasna.
Azana
11 miesięcy temu
Jak szybko znaleźli ,zwęszyli kasę ale jeszcze niewiedzą czy wogule trafi na rynek czy dopuszczą !!ale skuteczną jest ,nawet lepsza!! A gdzie lek ,przecież tak blisko było ucichło ???co my Polacy możemy ???
bike
11 miesięcy temu
Może tą szczepionkę będziecie aplikować przez odbyt, jak Chińczycy. Będzie większa skuteczność
tieaaa
11 miesięcy temu
''Obecnie popyt na szczepionki jest znacznie większy niż możliwości wszystkich producentów - informuje ze spokojem.'' ZE SPOKOJEM podkreślam, jak ktos ma cos w głowie moze sobie dobrze zinterpretować wypowiedz. p.s to tak jak z pewnym szklarzem co wysyłał w nocy syna zeby w okolicy wybijał szyby :D zdrowia zycze i oleju w głowie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić