"Porwanie małej Agatki". Dramatyczny post to oszustwo. Policja ostrzega

10

Na facebookowych grupach zrzeszających mieszkańców Poznania zaczęło pojawiać się dramatyczne ogłoszenie, dotyczące rzekomego porwania małej dziewczynki. Okazuje się, że to perfidne oszustwo, które od kilku tygodni celuje w mieszkańców całej Polski.

"Porwanie małej Agatki". Dramatyczny post to oszustwo. Policja ostrzega
Dramatyczne ogłoszenie to oszustwo (Facebook, Pixabay)

"Pilne poszukiwania małej Agatki! Proszę, pomóżcie nam dotrzeć do jak największej liczby osób!" - brzmi jeden z opisów do linka, który w ciągu ostatnich dwóch dni przewija się przez poznańskie grupy na Facebooku.

"Porwanie Agatki" to zwykłe oszustwo. Nie klikajcie w linka

Posty wyglądają wiarygodnie, opatrzone są zdjęciem dziewczynki i wabią do nagrania z porwania dziewczynki, rzekomo opublikowanego przez policję. Wpisy mają wiele udostępnień i z pewnością niejedna osoba w nie kliknęła.

W rzeczywistości jednak wyciskające łzy nagłówki to sprawka perfidnych oszustów, żerujących na empatii internautów. Okazuje się, że sprawa jest już znana policji, gdyż posty pojawiają się w mediach społecznościowych od kilku tygodni i za każdym razem skierowane są do mieszkańców innej miejscowości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Umowy B2B. Senatorka Lewicy: to oszustwo
Uwaga! Fałszywa informacja. Próba wyłudzenia danych. Nie odnotowaliśmy takiego zgłoszenia - poinformowała dwa tygodnie temu KPP w Starogardzie Gdańskim (pomorskie).

Ostrzeżenie niestety nie dotarło do wszystkich i nadal wiele osób daje się nabrać na chytry podstęp. Żadnego porwania ani nagrania nie było, a po kliknięciu załączonego linka na tacy podajemy cyberprzestępcom nasze poufne dane.

Jak tłumaczy policja, informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie do oszustwa "na BLIK-a". Funkcjonariusze radzą, by nie wchodzić w tego typu łącza i nie udostępniać ich na profilach, a podejrzane aktywności zgłaszać administracji strony i na policję.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić