Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Posłanka KO przeszła na czerwonym. Policja wytacza ciężkie działa

119
Podziel się:

Komenda Główna Policji chce odebrać immunitet posłance Koalicji Obywatelskiej Gabrieli Lenartowicz. Wszystko dlatego, że parlamentarzystka podczas protestu przeszła przez ulicę na czerwonym świetle.

Posłanka KO przeszła na czerwonym. Policja wytacza ciężkie działa
Policja chce uchylenia immunitetu posłanki KO Gabrieli Lenartowicz (PAP, Albert Zawada)

Cała sytuacja miała miejsce w marcu 2020 roku, kiedy do Polski dotarła pandemia koronawirusa. Rząd zdecydował wtedy o wprowadzeniu utrudnień dla osób chcących przekraczać granice kraju. Dotknęło to m.in. Polaków, którzy codziennie dojeżdżają lub chodzą do zakładów produkcyjnych w Czechach.

W związku z obowiązkiem odbycia 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy mogli albo pracować jeden dzień na dwa tygodnie, albo zamieszkać w Czechach, z reguły bez swoich rodzin – opisuje Gabriela Lenartowicz, cytowana przez "Rzeczpospolitą".

Posłanka KO postanowiła wziąć udział w proteście 24 kwietnia w przygranicznej miejscowości Chałupki w powiecie raciborskim. Demonstracja miała formę spaceru, a jej uczestnicy chodzili po skrzyżowaniu. Relację z pikiety prowadził lokalny serwis nowiny.pl.

Pojawiła się posłanka pani Gabriela Lenartowicz. Widzimy ją tutaj przechodzącą. Spróbujemy też zagadnąć – mówi na filmie dziennikarz portalu.

Teraz z powodu nagrania posłanka może stracić immunitet. Na wideo widać bowiem, że weszła na przejście przy migającym zielonym świetle. Kontynuowała spacer już na czerwonym. Sprawę opisała "Rzeczpospolita".

Policja składa wniosek do Sejmu. Chce odebrania posłance immunitetu

Mandat za przejście na czerwonym w 2020 roku wynosił 100 zł. Policja argumentuje, że mieliśmy do czynienia z przejściem dla pieszych na drodze dwujezdniowej z wysepką na środku.

W sytuacji, gdy pieszy znajdzie się na pasie rozdzielczym, w momencie zmiany cyklu na sygnalizatorze świetlnym powinien wzbudzić sygnał zielony dla pieszych poprzez wciśnięcie przycisku wzbudzenia żądania sygnału zielonego dla pieszych, znajdujący się na pasie rozdzielczym przejścia dla pieszych – podkreśla we wniosku o uchylenie immunitetu komendant główny policji Jarosław Szymczyk.

Wcześniej funkcjonariusze zwrócili się do posłanki z zapytaniem, czy zamierza przyjąć mandat. – Oświadczyłam, że tego nie zrobię, bo w czasie protestu wykonywałam obowiązki poselskie. (…) Zresztą po zamknięciu granicy ruch na tym skrzyżowaniu był niemal zerowy, a w dniu protestu było więcej policjantów niż "spacerowiczów". Żaden nie zwrócił mi uwagi, że popełniam wykroczenie – zauważa Lenartowicz, cytowana przez "Rzeczpospolitą".

Chcą ukarać posłankę za przejście na czerwonym

Zdaniem posłanki, mundurowi filmowali całe zajście. Mandatem postanowiono ukarać ją jednak dopiero na podstawie anonimowego "wpisu w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa". Parlamentarzystka argumentuje, że na filmie widać jedynie światła za jej plecami. Dlatego też nie ma pewności, że popełniła wykroczenie. Policja miała jednak przesłuchać w sprawie kierownika służby liniowej obwodu drogowego, który zeznał, że tego dnia światła działały poprawnie. KGP ocenia, że wniosek nie ma nic wspólnego z naruszaniem powagi Sejmu i policji.

W stosunku do wskazanej osoby policjanci podjęli czynności nie z własnej inicjatywy, lecz w reakcji na zgłoszenie. Policja, jako instytucja powołana m.in. do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, reaguje na wszelkie sytuacje, mogące świadczyć o zaistnieniu czynu zabronionego, zwłaszcza jeżeli informacje pochodzą od obywateli – argumentują funkcjonariusze.

Opinię na temat wniosku o uchylenie immunitetu ma w lipcu wydać Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Sejm.

Przeprowadzimy obiektywną ocenę wagi zarzutu – podkreśla wiceszef komisji Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości.

Obejrzyj także: Leszczyna jednak nie poparła ustawy PiS? Posłanka KO tłumaczy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(119)
Aatr
4 tyg. temu
A wystarczyło zapłacić 100. Ale gdzie tam, Ryże nie płacą, Ryże wykonują obowiązki
k44
3 miesiące temu
Kaczor jedzie po mieście 100km/h na czerwonym i światłach...ta sama policja nie reaguje;) a tutaj immunitet chce odebrać:)Pytanie do poddanych Jarka...nie widzicie jakie to jest słabe? Oni są bardzej czerwoni niż Kiszczak i Jaruzelski razem wzięci...
nick
3 miesiące temu
milicjanci , policjanci jeden ....
ufff
3 miesiące temu
A ja myślałem, że miała okres.
lenart
3 miesiące temu
kacza i jego msza i lamanie przepisow RAZ W TYGODNIU przynajmniej to czysta RECYDYWA i POGARDA DLA PRAWA ale wy slepe dziwne i macie prokuratora z pzpr jako sedziego od konstytucji to chyba wasz jedyny sukces po tylu latach walki z komuna? tak bezczelnie gardzic samym soba...
wybraliscie
3 miesiące temu
pasazer widzacy ze jego kierowca notorycznie lamie przepisy do tego polityk rzadzacy moze to ignorowac? w prlu komusze bonzy nie byly az tak bezczelne i te ''bardzo wazne'' msze na ktore zawsze sie spoznia warte sa ryzykowania zyciem innych prawda?
wybraliscie
3 miesiące temu
pasazer widzacy ze jego kierowca notorycznie lamie przepisy do tego polityk rzadzacy moze to ignorowac? w prlu komusze bonzy nie byly az tak bezczelne i te ''bardzo wazne'' msze na ktore zawsze sie spoznia warte sa ryzykowania zyciem innych prawda?
emerytowany w...
3 miesiące temu
p.osłowi wolno,( szczególnie lenartowicz ) ma immunitet. Gorzej ze zwykłymi Nowakami i Kowalskimi.
fak
3 miesiące temu
To nie Indie !
emeryt55
3 miesiące temu
A jakie poczynania w stosunku do Jarosława śpieszącego się na mszę? Zapomniałem,to święta krowa!
no nie?
3 miesiące temu
policja do poruczeń politycznych! My elita i nam wszystko wolno!
pieszy
3 miesiące temu
Stanowczo protestuję przeciw bierności policji wobec rowerzystów jeżdżących po chodnikach i przejściach. Stoi radiowóz kołami jednego boku na chodniku. Z przodu po tym chodniku dojeżdża do nich i jedzie dalej rowerzysta. ŻADNEJ REAKCJI !
Inwekto22
3 miesiące temu
Milicjo, a czy kaczynski ( jego kierowca), dostaje mandaty za notoryczne przekraczanie prędkości? komendancie główny, nie bądź tchórzem, wykaż się odwagą, odbierz prawo jazdy kierowcy kaczynskiego
WUC w
3 miesiące temu
niedzielę stuwą po mieście jeździł
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić