Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
OSK
|

Postrzelony żubr i martwy ryś. Kto zabija chronione zwierzęta?

7
Podziel się:

W Nadleśnictwie Różańsko nieznany sprawca postrzelił żubra. Sekcja zwłok zwierzęcia, którego nie dało się już uratować, pozwoliła na znalezienie kuli u nasady szyi. Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze poszukuje kłusownika, dlatego każdy, kto ma jakiekolwiek istotne dla tej sprawy informacje, proszony jest o niezwłoczny kontakt. Żubrzyca musiała zostać dostrzelona, by skrócić jej cierpienia.

Postrzelony żubr i martwy ryś. Kto zabija chronione zwierzęta?
Żubrzyca została postrzelona na terenie województwa zachodniopomorskiego - zdj. ilustracyjne (Unsplash, Jonathan Must)

Postrzelony żubr. Kolejny taki przypadek

Dokładnie trzy lata temu, w tym samym wojewódzkie doszło do podobnej sytuacji. Wtedy leśnik oraz myśliwy z Nadleśnictwa Łobez zabił żubra strzałem w serce. Pozyskał z niego mięso, a następnie je ukrył. Mężczyzna został skazany na 1,5 roku więzienia oraz kary finansowe, które wyniosły 30 tys. złotych. Zarządzono także przepadek sztucera na rzecz Skarbu Państwa, a mężczyźnie zakazano wykonywania zawodu leśnika oraz polowania na okres pięciu lat. 

Postrzelona żubrzyca i martwy ryś w województwie zachodniopomorskim

Niedawno na terenie województwa zachodniopomorskiego znaleziono również postrzelonego małego rysia. Teraz znaleziona została postrzelona żubrzyca. Zwierzę poniosło ciężkie obrażenia, dlatego nie udało się go uratować. Konieczne było skrócenie jej cierpienia.

Wypadek czy powtarzający się proceder?

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze już od dłuższego czasu informuje o niepokojących sygnałach. Kolejne zamordowane zwierzę na terenie województwa to prawdopodobnie wyraz bezmyślności i wyjątkowego okrucieństwa. Kłusownik postrzelił zwierzę i zostawił je w cierpieniu. Nie miało ono żadnych szans na przeżycie.

Sekcja zwłok ujawniła pocisk 

Sekcja zwłok żubrzycy pozwoliła na ujawnienie pocisku. Powiadomiona została policja, przy której wyjęto nabój ze zwierzęcia. Według ustaleń, strzał padł z tyłu, co można wnioskować po urazie, jakiego w jego wyniku doznało zwierzę. Kula utkwiła w ciele żubrzycy, która żyła w męczarniach około 10 dni.

Fala kłusownictwa w Zachodniopomorskiem

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wraz z WWF jest przerażone falą tego typu przestępstw, która przetacza się przez region. Kłusownictwo na gatunkach chronionych jest karane, dlatego odpowiednie instytucje szukają sprawcy.

Zobacz także: Polscy żołnierze szukają rodziców 13-letniego Afgańczyka
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Myśliwy
2 miesiące temu
Do hejtujących myśliwych. Zanim użyjecie słowa psychopata, morderca, to zapoznajcie się z jego znaczeniem. Tylko mam prośbę, znajdźcie to w słowniku języka polskiego w formie papierowej, (zwanej dalej książką) a nie wygooglany w necie. Każdy z nas myśliwych ma badania lekarskie, więc zanim głupotę napiszecie to pomyślcie i nie obrażajcie innych. Żaden z kolegów myśliwych nikomu tu nie ubliża i nie życzy śmierci i innych nie stworzonych rzeczy. Jest w Was tyle jadu i nienawiści do myśliwych, że sam się zastanawiam jak wy żyjecie, jak funkcjonujecie w tym świecie? Ja też mogę ustać i powiedzieć, że wszyscy jsteśmy mordercami, gwałcicielami, pedofilami, pijakami, narkomanami itd. Dlaczego? A no dlatego, że wielu kierowców trzeźwych, pijanych i naćpanych doprowadziło do wypadku w którym ktoś zginął, gdzieś ktoś zgwałcił kogoś. Czy to znaczy, że ten co nie ma prawa jazdy ma ustać i ubliżać tym co je posiadają? Czy nadal jest to powód kogoś wyzywać od najgorszych? Myśliwi robią to, czego inni nie chcą.Z własnej kieszeni płacimy szkody rolnikom i nie tylko. Zadaniem myśliwych jest prowadzenie prawidłowej gospodarki łowieckiej. Tworzy się plany w których podaje się ile i jakich gatunków zwierzyny łownej możemy pozyskać, a te są zatwierdzane przez nadleśnictwa. Ktoś, kto strzela do gatunków chronionych nie zasługuje na to by być członkiem PZŁ.
iqs
2 miesiące temu
Dziś każde zwierze a nawet robaki są pod ochroną .Tylko ludzie nie, są zagładzani, obciążeni długami do niemożliwości, teraz jeszcze kataster i zima w zimie + mandaty europejskie a nawet przewyższające europę, bo musimy zrównać się z resztą chorego świata. Ale, jak to wszystko któregoś dnia pje dol nie, latarni zabraknie......
G.G.
2 miesiące temu
Mieliśmy państwo teoretyczne teraz jest idjotyczne. Jaki cel jest utrzymanie tysięcy łosi żubrów pod ochroną skoro ginie setki ludzi w wypadkach. W praktycznym państwie człowiek jest najważniejszy żubr został zabity przy granicy.
iwan
2 miesiące temu
Moż jakiś polityk ze słusznej partii pomylił żubra z jeleniem
ak001
2 miesiące temu
W sumie każdy myśliwy, to tak naprawdę rzeźnik. Chociaż nie, rzeźnik to zawód, a jego zadaniem jest pozyskiwanie pokarmu. Myśliwy, to psychopata któremu zabijanie sprawia przyjemność.
ZachPom
2 miesiące temu
To z tego dobrobytu.
dietetyk
2 miesiące temu
pewnie Niemcy oni już zjedli jednego polskiego żubra
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić