Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BBI
|

W tym kraju pary jednopłciowe mogą już adoptować dzieci. Jest decyzja

21
Podziel się:

Pary jednopłciowe w Słowenii mogą adoptować dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami. Taką poprawkę w prawie rodzinnym uchwaliło w ostatni wtorek Zgromadzenie Narodowe, czyli niższa izba słoweńskiego parlamentu. Wcześniej sąd konstytucyjny uznał prawo do zawierania małżeństw tej samej płci.

W tym kraju pary jednopłciowe mogą już adoptować dzieci. Jest decyzja
Pary jednopłciowe mogą adoptować dzieci w Słoweni (pexels, Anna Shvets)

Słowenia to pierwszy kraj z dawnego bloku komunistycznego z tak liberalnym prawem dla par homoseksualnych. Już w lipcu sąd konstytucyjny w Lublanie, w skład którego wchodzi 9 sędziów wybranych na wniosek prezydenta przez Zgromadzenie Państwowe, uznał obowiązującą definicję małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny za dyskryminującą.

Sędziowie Sądu Konstytucyjnego uznali wówczas, że decyzja o przyznaniu prawa o wstępowaniu w związek małżeński parom jednopłciowym, "nie umniejsza znaczenia tradycyjnego małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz nie zmienia warunków ani konsekwencji prawnych małżeństwa dla par heteroseksualnych".

Słowenia: Małżeństwa jednopłciowe i adopcja dzieci przez pary tej samej

Przeciwne tym zmianom były konserwatywne partie z opozycyjnego bloku, takie jak Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) i Nowa Słowenia (NSi), ale dzięki głosom koalicji rządzącej ustawa przeszła jednogłośnie. Deputowani uzasadniali decyzję twierdzeniem, że małżeństwa jednopłciowe i adopcja dzieci przez pary tej samej płci to prawo konstytucyjne. Poprawkę poparło 48 deputowanych, 29 było przeciw, a jeden z polityków wstrzymał się od głosu.

Dzięki tym zmianom, uznajemy prawa związków osób tej samej płci, które powinni mieć one już od dawna – mówił sekretarz stanu Simon Maljevac.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dorota Masłowska o sytuacji osób LGBT+ w Polsce

Wśród 27 państw Unii Europejskiej, dotychczas w 22 zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci. Związki par jednopłciowych prawnie usankcjonowane są praktycznie w całej Europie Zachodniej. Inaczej sytuacja wygląda na wschodzie Starego Kontynentu, m.in. na Węgrzech i w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
Heh
2 miesiące temu
Duże dzieci potrzebują małych dzieci do samozadowolenia. Więcej ideologicznych głupot, wtedy większości na pewno będzie się żyło lepiej.
G. G.
2 miesiące temu
I tak trzymać Muzułmanie w Arabii Saudyjskiej trzymają się za brzuchy i pękają ze śmiechu. Aby tak dalej. Walka Królowej Izabeli z Hiszpanii poszła na marne.
Wolna Europa
2 miesiące temu
Nigdy dewiactwo nie dostanie możliwości adobcji dziedzi na stałe ten moment to tylko.chwila bo Europa się pogubiła i ludzie w niej mieszkający gdzie rządy objęli ludzie z odchylkami od normy ale to tylko chwila idzie nowe i będzie nowe a ich poczynania będą dokładnie i czyny rozliczane !!!!Stare się rozpadnie i będzie nowe bez dewiactwo i ludzi chorych na umyśle nie damy się zastraszyć !!!
ollo
2 miesiące temu
Jestem mega tolerancyjny i absolutnie nie mam nic przeciwko lgbtq ale dzieci powinny być wychowywane w standardowej rodzinie. Jest to mega egoistyczne ze strony par homo bo tu nie można mówić o jakimkolwiek dobru dziecka tylko o tym, że ja chcę to muszę mieć a czego chce dziecko? Jestem ateistą ale uważam, że podobnie jest z chrzczeniem dzieci. Nie chrzczę bo chcę by dziecko podjęło decyzję jak będzie w pełni świadome, zostawia się dziecku wybór a w tym przypadku dziecko nie ma wyboru trafia do rodziny homoseksualnej czy tego chce czy nie chce
Yevrey
2 miesiące temu
To jest w tej chwili najważniejsze dla Polaków....ja tam czekam na wieści o fali eksmisji
mnie
2 miesiące temu
jest zal dzieci z rodzin katolickich,gdzie przemoc pod wplywem alkoholu jest na porzadku dziennym. To jest dopiero koszmar,a nie dziecinstwo
Muwi
2 miesiące temu
Tacy ludzie powinni mieć zakaz adopcji dzieci to jest nie zgodne ze zdrowym rozsądkiem
Hiro
2 miesiące temu
Jakby wszyscy byli w takich związkach skąd bralibyście dzieci do adopcji ?
Tomi
2 miesiące temu
Współczuję tym dzieciom to chore
Daro
2 miesiące temu
A dlaczego chcą adoptować? Przecież mogą żyć w normalnym związku i rodzić dzieci
Nie doczekani...
2 miesiące temu
Piszecie to tak jakby z wielką nadzieją oczekiwalibyscie tego w naszym kraju
Odpowiadam
2 miesiące temu
Niech sobie sami zrobią dzieci!
Tyle w temaci...
2 miesiące temu
Brawo Słowenia
Tyle w temaci...
2 miesiące temu
Mi to nie przeszkadza czy pary hetero nie mają problemów z alkoholem, narkotykami, HIV, choroby psychiatryczne i z przemocą w rodzinach ? Przeszkadza wam że pary jedno półciowe adoptują dzieci ? A nie przeszkadza wam pedofilia w kościele że kościół z ministrem organizuje chrzest komputera i sztuczna inteligencja zostaje katolikiem :) a nie możecie za akceptować dzieci z in_vitro bo Biskupi mówią że te dzieci nie posiadają duszy :) ludzie ogarnijcie się pary jedno półciowe były od zarania dziejów, Niemcy, Słowacy, Czesi to kraje które uporządkowali stosunki państwo kościół i brawo im za to, a my Polacy po uszy w średniowiecznym błocie od 89 roku gdzie miesza się politykę z religią takie państewoko w pół wyznaniowe i pół demokratyczne i z ambony mówią wam na kogo głosować a gospodarczo doganiamy max DDR.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić