Potrzebujemy trzeciej dawki? Jest odpowiedź WHO

26

Spekulacje dot. trzeciej dawki szczepienia nie milkną od kilku miesięcy. WHO w końcu zabrało głos w tej kwestii. Soumya Swaminathan, główna specjalistka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia zdradziła, co na ten temat sądzi.

Potrzebujemy trzeciej dawki? Jest odpowiedź WHO
Czy trzecia dawka szczepionki jest niezbędna? (pixabay.com)

Czy trzecia dawka jest potrzebna? To pytanie od miesięcy trapi naukowców i zaszczepionych przeciw COVID-19. Tzw. "dawki przypominające" są wyzwaniem nie tylko logistycznym czy ekonomicznym. Chodzi przede wszystkim o ich sens.

WHO w końcu zabrało głos w tej sprawie. Jak donosi PAP, Soumya Swaminathan jedna z głównych specjalistek Światowej Organizacji Zdrowia ds. szczepień, póki co nie rekomenduje trzecich dawek. Jej zdaniem nie są potrzebne, a priorytet stanowi zaszczepienie dwoma obowiązkowymi preparatami jak największą liczbę osób. Im więcej odpornych na COVID-19, tym mniej szans na zakażenia i mutacje. Gdy wirus straci na sile, wtedy będziemy wiedzieli, czy kolejne dawki są potrzebne.

Mimo wszystko rząd USA od września planuje jednak ruszyć z programem "szczepienia przypominającego". Wszystko za sprawą dramatycznie szybko rozprzestrzeniającego się wariantu delta.

Mamy kilka czynników, które powinny o tym decydować. Osoby, które nie produkują tak dobrze przeciwciał, nie odpowiadają tak dobrze na szczepienia, pokazano, że wielu z nich po trzeciej dawce ma zdecydowanie lepszą odporność. To nie budzi zdziwienia i trzecia dawka była oczekiwana od dosyć dawna. Natomiast jeśli chodzi o rekomendację trzeciej dawki dla całej populacji, wydaje mi się to jest bardziej spojrzenie w przyszłość - ocenił dla Polsat News prof. Andrzej Fal.
Zobacz także: Szczepienie na odkleszczowe zapalenie mózgu. "Zainteresowani są głównie rodzice"
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić