Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Poważna groźba ze strony USA. "Całkowicie zniszczymy Koreę Północną"

93

Ambasador USA przy ONZ ostrzegła, że w wypadku wojny z reżimem Kim Dzong Una, Stany Zjednoczone są gotowe na całkowitą zagładę Pjongjangu.

Poważna groźba ze strony USA. "Całkowicie zniszczymy Koreę Północną"
(Getty Images)

Nigdy nie szukaliśmy wojny z Koreą Północną i nie szukamy jej także teraz, ale jeśli wybuchnie, to reżim w Pjongjangu zostanie całkowicie zniszczony - zagroziła Nikki Haley, ambasador USA.

Ostre słowa to odpowiedź na ostatnią próbę rakiety reżimu. 29 listopada Korea Północna wystrzeliła pocisk o największym dotychczasowym zasięgu. Kim Dzong Un, który nadzorował proces jej startu, ogłosił, że tym samym reżim dołączył do grona mocarstw jądrowych.

USA apelują do reszty świata o pomoc w walce z Koreą Północną. Na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Nikki Haley wezwała, by wszystkie kraje zerwały kontakty dyplomatyczne i handlowe z Kim Dzong Unem. Zaapelowała również do Chin, by te zaprzestały dostaw ropy naftowej do komunistycznego reżimu. O ewentualnych działaniach wobec Korei telefonicznie rozmawiali też Donald Trump i prezydent Chin, Xi Jinping - informuje CBS News.

Rakieta pokonała około tysiąca kilometrów i spadła do morza już w strefie ekonomicznej Japonii. To trzecia próba z pociskiem dalekiego zasięgu. Poprzednie dwie miały miejsce w lipcu. Szef resortu obrony USA potwierdził, że pocisk osiągnął najwyższy pułap w historii zbrojeniowej reżimu.

Próba stanowi zagrożenie dla całego świata - komentował James Mattis.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: ONZ publikuje wideo z ucieczki żołnierza z Korei Północnej
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić