aktualizacja 

Powikłania po szczepionce Pfizera? Eksperci zdecydowanie zaprzeczają

53

Doniesienia o powikłaniach po szczepionce na koronawirusa opublikował Daily Mail. Cztery osoby miały dostać porażenia twarzy Bella. Informacji nie potwierdził dystrybutor. Teraz sprawę skomentował brytyjski organ regulacyjny. Jego eksperci uspokajają opinię publiczną.

Powikłania po szczepionce Pfizera? Eksperci zdecydowanie zaprzeczają
Zdjęcie poglądowe (PAP, EPA, VICTORIA JONES)

Informacja o powikłaniach po szczepionce na koronawirusa obiegły media. Raport ujawnił, że czterech wolontariuszy testujących szczepionkę doznała porażenia Bella. Nie udowodniono, że wystąpiło to jako bezpośredni skutek zaszczepienia. Stan, który jest zwykle przejściowy, powoduje opadanie mięśni po jednej stronie twarzy z powodu nieprawidłowej pracy nerwów.

We środę obawy te zostały odrzucone. Uspokaja również amerykański Urząd ds. Żywności i Leków. Cztery przypadki porażenia wykryto w grupie 21 720 osób. Nie stanowi to częstotliwości wyższej niż oczekiwana w populacji ogólnej. Na przykład w Wielkiej Brytanii wśród grupy 100 tysięcy obywateli odnotowuje się od 20 do 30 przypadków porażenia Bella w skali roku.

Porażenie Bella

Porażenie Bella pojawia się nagle. Schorzenie niepokojąco przypomina udar mózgu. Definiuje się je jako porażenie obwodowe twarzy o nieznanej przyczynie. Może uderzyć w osobę w każdym wieku. Nie ma żadnych szczególnych metod leczenia tego zjawiska. Najczęściej dotyka kobiety w ciąży. Zazwyczaj po pewnym czasie ustępuje samoistnie.

Zobacz także: Rozmowa Mateusz Morawiecki - Viktor Orban. Rzecznik rządu Piotr Müller odsłania kulisy
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić