Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

Powinniśmy nosić maseczki. Nie tylko przez pandemię

17
Podziel się:

Naukowcy amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) przeprowadzili testy, które wykazały, że noszenie maseczek może mieć znacznie więcej korzyści, niż nam się wydaje. Pozwalają utrzymać w naszym układzie oddechowym większą wilgotność, co sprzyja działaniu układu odpornościowego.

Powinniśmy nosić maseczki. Nie tylko przez pandemię
Naukowcy odkryli zbawienne działanie maseczek. (zdjecie poglądowe) (Pixabay)

Badania z National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) opublikowano w czasopiśmie "Biophysical Journal". Eksperci wykazali, że maseczki utrzymują zdecydowanie wyższy poziom wilgotności powietrza, którym oddychamy, co może przynieść wiele korzyści, szczególnie w przypadku zakażenia koronawirusem.

Maseczki pomogą zakażonym wrócić do zdrowia

Maseczki powodują podwyższenie wilgoci powietrza. A to z kolei ma zbawienny wpływ na drogi oddechowe i łagodzi objawy grypy. Według naukowców może także złagodzić objawy Covid-19.

Nasze badania pokazują, że maseczki silnie zwiększają wilgotność wdychanego powietrza. Sugerujemy, że to może odpowiadać za udokumentowane w publikacjach naukowych zmniejszenie intensywności objawów Covid-19 u osób, które je noszą - mówi jeden z ekspertów dr Adriaan Bax z NIH.
Zobacz także: Tłumy turystów w Zakopanem

Wysoka wilgotność powietrza może utrudnić wnikanie wirusów do komórek. Wspiera mechanizm oczyszczania śluzowo-rzęskowego, czyli oczyszczania dróg oddechowych ze śluzu za pomocą ruchu rzęsek. Ponadto sprzyja wytwarzaniu białek zwalczających wirusy i bakterie

Naukowcy przetestowali także różne rodzaje maseczek, aby odpowiedzieć na pytanie, którą najlepiej nosić. Sprawdzono maski N95, trójwarstwowe maseczki chirurgiczne, dwuwarstwowe maseczki z bawełny i poliestru oraz gęste maseczki bawełniane. Badanie prowadzono przy temperaturach od 8 stopni Celsjusza do 36,6 stopni Celsjusza.

Wszystkie cztery typy maseczek w różnym stopniu, zwiększały wilgotność wdychanego powietrza. Efekt był najlepszy przy niższej temperaturze i maseczce z bawełny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
Alina22
rok temu
No i w końcu jakiś konkret. Maseczka to poprostu zdrowy człowiek !
!!!!!!!!!!!!!...
rok temu
Jeszcze niech napiszą jakiego producenta maseczki trzeba nosić żeby mu dobrze kase nabić.
Dna
rok temu
Powinni nałożyć na was takie podatki ze takie strony jak ta by znikły. A tych wszystkich ekspertów rozstrzelal bym kalasznikiem
Uchcaca
rok temu
To tak jak z majtkami
Cześć
rok temu
Folia na łeb będzie idealna
Antysimon
rok temu
Powinniśmy przestać czytać te brednie. Redaktorzyny tego portaliku przyczyniają się do depopulacji...
Mistrz Szakal
rok temu
To nie jest wiarygodny portal tylko śmietnik informacyjny z kadrą z "wyższej półki".kandydaci na redaktorów przeszli selekcję jak do policji. "Rób swoje i nie myśl"
@dd
rok temu
PROZDROWOTNE NOSZENIE MASECZEK?:) ŚMIAĆ SIĘ CZY PŁAKAĆ?:)
Iga
rok temu
Badania na fantomach. To są amerykańskie badania. W sprawie podwójnych maseczek też tak było. Nie pokusili się o "prawdziwe" osoby, niestety.
Olo
rok temu
Chyba ci amerykanie znaleźli te wyniki na śmietniku ambasady radzieckiej🤣
Hannah
rok temu
Od maseczki czuję że jestem nidotleniona, jest to niezgodne z naturą i nie pozwala oddychać odpowiednią ilością tlenu po prostu źle się czuję z zasłoniętymi ustami i nosem
Dorcia
rok temu
Życzę powodzenia w noszeniu maseczek nie noszę i nie będę nosić jak ktoś chce żyć 150 lat 😀😀😀to niech nosi. Po prostu wolę zjeść batonika niż nosić maseczkę nie stać mnie na maseczki co dziennie jedną, a może i dwie. Może jak jak mam dbać o wszystkich to niech kupią mi,. Rząd ma mnie gdzieś, a ja będę martwić o wszystkich wokół siebie. Jak nie pracowałam pół roku Nikt o mnie się nie martwił.
Mundrzycki
rok temu
A może powinniśmy olać we wszystkie portale?
MedykzMedyki
rok temu
To sprzyja grzybicy płuc ... Nasz organizm sam reguluje sobie wilgotność bez żadnych szmat na twarzy ...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić