Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Powraca temat abdykacji papieża Franciszka. Padły ważne słowa

15

Co jakiś czas pojawia się temat ewentualnej abdykacji papieża Franciszka. "Fakt" tymczasem zauważa, że we Włoszech właśnie ukazała się głośna książka, w której Ojciec Święty m.in. wspomina swojego poprzednika. Ujawnił też, czy myśli o rezygnacji.

Powraca temat abdykacji papieża Franciszka. Padły ważne słowa
Papież Franciszek (Getty Images, Lorenzo Di Cola)

Benedykt XVI mocno zapisał się w historii Kościoła. I to nie tylko za sprawą tego, że został papieżem. Był bowiem pierwszym Ojcem Świętym od czasów Grzegorza XII, który ustąpił z urzędu. Jego abdykacja wywołała ogromne poruszenie - wokół tego zdarzenia narosło mnóstwo teorii spiskowych.

W trakcie wywiadu dla "La Repubblica" papież Benedykt XVI wyznał, że obawiał się, iż nie zdoła dobrze wypełnić "wielu zobowiązań".

Moja decyzja o rezygnacji z dalszego pełnienia posługi spowodowana była świadomością, że nie jestem w stanie podjąć trudnej pielgrzymki do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży - dodawał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tusk wystawi Trzaskowskiego na prezydenta? "Przekonana nie jestem"

Czy papież Franciszek również abdykuje?

Od lat spekuluje się również o ewentualnej abdykacji papieża Franciszka. We Włoszech ukazała się tymczasem książka "Il successore. I miei ricordi di Benedetto XVI" (Następca. Moje wspomnienia o Benedykcie XVI). To zapis rozmów papieża Franciszka i hiszpańskiego dziennikarza Javiera Martineza-Brocala. Wywiady miały miejsce między lipcem 2023 a styczniem 2024.

Papież Franciszek nie wykluczył możliwości abdykacji. Jego słowa niewątpliwie dają do myślenia.

Teraz te drzwi są otwarte. Jest to opcja, która zawsze istniała, ale Benedykt ją skonkretyzował. Niektórzy pytają mnie, czy ja również zamierzam się zrzec. To realna możliwość, ale na razie nie czuję takiej potrzeby - zaznaczył, cytowany przez "Fakt".
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić