Natalia Bogucka| 

Pożar lasu w Czarnobylu. Promieniowanie 16-krotnie przekroczyło normę

110

Strażacy walczą z pożarem, który wybuchł w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. W centrum pożaru odnotowano znaczny wzrost poziomu promieniowania.

W centrum pożaru odnotowano znaczny wzrost poziomu promieniowania.
W centrum pożaru odnotowano znaczny wzrost poziomu promieniowania. (East News)

Pożar wybuchł w sobotę w pobliżu nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Szef ukraińskiej państwowej służby kontroli ekologicznej Jegor Firsow przekazał, że ogień rozprzestrzenił się na ok. 100 hektarów lasu.

Ukraina wysłała do walki z pożarem ok. 100 strażaków, dwa samoloty i helikopter. Firsow opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym widać licznik Geigera pokazujący, że promieniowanie jest 16 razy wyższe od normy - podaje "The Guardian".

Są złe wieści - promieniowanie w centrum pożaru jest powyżej normy - napisał.

Zobacz także: Czarnobylska Strefa Wykluczenia. Oto co uchwyciła fotopułapka

W niedzielę służby ratunkowe przekazały, że poziom promieniowania wrócił do normy. Od początku podkreślano, że ludzie mieszkający w pobliżu nie są zagrożeni.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Pożary w lasach znajdujących się w pobliżu nieczynnej elektrowni w Czarnobylu są dosyć częste. Jegor Firsov powiedział, że najnowszy pożar prawdopodobnie spowodowało podpalenie pobliskiej trawy. Wezwał ukraiński parlament do zwiększenia kar za podpalenia "o 100 procent", żeby zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić