Selezjanie mają problem. Takiego procesu jeszcze w Polsce nie było

132

Sąd wydał prawomocny wyrok zezwalający na eksmisję ks. Michała Woźnickiego z domu Salezjanów w Poznaniu - informuje "Gazeta Wyborcza". Przez rządowy zakaz, wprowadzony na czas pandemii ksiądz nie może być jednak wydalony z mieszkania. Dlaczego?

Selezjanie mają problem. Takiego procesu jeszcze w Polsce nie było
Były salezjanin ks. Michał Woźnicki został wydalony ze zgromadzenia za nieposłuszeństwo w sierpniu 2018 r. (YouTube)

Były salezjanin ks. Michał Woźnicki został wydalony ze zgromadzenia za nieposłuszeństwo w sierpniu 2018 r. Mimo to nie chce opuścić domu zakonnego w Poznaniu. Salezjanie zgłosili sprawę do sądu o wydanie eksmisji duchownego.

W zajmowanym pomieszczeniu w zakonie ks. Woźnicki urządził prywatną kaplicę, gdzie wygłasza kazania (ksiądz podlega karze suspensy, nie wolno mu więc sprawować sakramentów świętych). Ks. Woźnicki zasłynął z ostrych komentarzy pod adresem innych duchownych i znanych osób. To on jakiś czas temu nazwał Marylę Rodowicz "spróchniałą matroną".

Przed rokiem poznański sąd orzekł o eksmisji księdza. Wyrok nie był prawomocny. Ks. Woźnicki tymi słowami zareagował na decyzję sądu: "wyrok wydano w imieniu masońskiej Rzeczpospolitej, z emblematem masońskiego orła. Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni"

Przez rządowy zakaz ksiądz nie opuści domu zakonnego

Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza" kilka dni temu sąd oddalił apelację ks. Woźnickiego, a wyrok eksmisyjny się uprawomocnił. Jak się jednak okazuje, pandemia chroni go obecnie przed eksmisją. W marcu ubiegłego roku rząd bezterminowo bowiem zakazał eksmisji z lokali mieszkalnych. Przepis miał chronić tych, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w trakcie pandemii, przez co nie mają środków na opłatę mieszkania.

Właściciele mieszkań nie mogą pozbyć się lokatorów, gdyż rząd wciąż nie wycofał zakazu - podaje "GW". Salezjanie mają więc związane ręce i nie mogą pozbyć się z domu zakonnego ks. Woźnickiego. Gdyby nie rządowy zakaz w eksmisji duchownego pomógłby komornik. Jak podaje "GW" to był pierwszy w Polsce proces o eksmisję księdza z domu zakonnego.

Poznański sąd prawomocnie nakazał duchownemu wyprowadzkę. Co więcej, stwierdził, że nie przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego.

Będziemy czekać, aż rząd znów zezwoli na eksmisje - tłumaczą salezjanie w rozmowie z "GW".
Zobacz także: Duży spadek PiS. Ekspert wskazuje dwa powody
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić