Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

"Pozwólcie, że wyrażę się jasno". Szef WHO przemówił do świata

195

Przewodniczący Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował do światowych przywódców, aby zwracali uwagę na osoby najbiedniejsze. Ma to związek z opracowywanymi przez niektóre kraje szczepionkami na koronawirusa. Szef WHO podkreślił, że preparat powinien być dobrem publicznym.

"Pozwólcie, że wyrażę się jasno". Szef WHO przemówił do świata
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził zaniepokojenie sytuacją epidemiologiczną (YouTube)

W piątek odbył się wirtualny szczyt ONZ w sprawie pandemii koronawirusa. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że w kwestii światowego kryzysu "widać światełko w tunelu". Ostrzegł jednak, że należy za wszelką cenę uniknąć wykluczenia osób, których nie stać będzie na szczepionkę.

Pozwólcie, że wyrażę się jasno. Nie można zaakceptować świata, w którym biedni są marginalizowani i traktowani przez bogatych, którzy mogą pozwolić sobie na zakup szczepionki – powiedział przewodniczący WHO.

Szef WHO ostrzega. Jego zdaniem szczepionki powinny być dobrem publicznym

Zdaniem Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa kryzys związany z COVID-19 przybrał postać globalną. W związku z tym szczepionki powinny być sprawiedliwie dystrybuowane do wszystkich potrzebujących. Jak ocenił szef WHO, nie należy sprzedawać ich jako towarów, ponieważ pogłębi to nierówności społeczne.

Będzie to kolejnym powodem, dla którego niektórzy ludzie wciąż pozostają w tyle – stwierdził Tedros.

Zapowiedziano darmowe szczepienia. "Powszechne ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo ważne"

Tedros Adhanom Ghebreyesus pochwalił kraje, które zapowiedziały darmowe szczepionki dla swoich obywateli. Zapytał przy tym jednak, dlaczego nie postąpiono podobnie w przypadku chorób takich jak gruźlica czy HIV/AIDS. Zdaniem szefa WHO są problemy te są równie ważne.

Pandemia tylko podkreśliła, jak ważne jest powszechne ubezpieczenie zdrowotne – ocenił.

Obejrzyj także: Szef WHO o koronawirusie. "Epidemia może nadal się rozprzestrzenić"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić