Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Pozytywny efekt koronawirusa? W tym kraju odnotowano go w statystykach

0

W kwietniu odsetek samobójstw w Japonii był o 20 proc. niższy niż w tym samym okresie rok temu. Według ekspertów ta zmiana to zasługa izolacji dzięki której Japończycy mogą spędzać czas z rodziną a także są mniej zestresowani praca i szkołą.

Japończycy odnotowali spadek w jednej ze statystyk
Japończycy odnotowali spadek w jednej ze statystyk (Getty Images)

Kwietniowy spadek liczby samobójstw jest największym jaki odnotowano od ponad 5 lat. To zasługa izolacji społeczeństwa i zamknięcia wielu instytucji. Japończycy mają teraz więcej czasu dla siebie, nie muszą się także stresować szkołą i pracą.

Po wybuchu epidemii obawiano się odwrotnego skutku. Personel medyczny był w pełni zaangażowany w walkę z koronawirusem, a telefony zaufania ograniczyły swoją działalność. To mogło doprowadzić do o wiele większej liczby samobójstw.

Obawy były bezpodstawne. Ostatnie tygodnie pokazały, że praca z domu, opóźnienie rozpoczęcia roku szkolnego [w Azji rozpoczyna się na wiosnę przyp. red], mniejszy tłok w komunikacji i na ulicach przyczynił się do zmniejszenia liczby samobójstw. Bardzo istotne jest także to, że Japończycy mają teraz możliwość spędzania czasu ze swoją rodziną.

Zobacz także:Nietypowa graduacja. Tak Japończycy unikają zgromadzeń

W kwietniu w Japonii zabiło się 1455 osób, rok wcześniej aż 1514. Pomimo tego nagłego spadku odsetek samobójstw wciąż jest bardzo wysoki, a kraj wdraża kolejne programy, które mają pomóc społeczeństwu.

W 2019 roku w Japonii popełniono ponad 20 tys. samobójstw. Większość z nich to młodzi ludzie zaczynający pracę. Są ofiarami presji społecznej, mobbingu, spędzają w biurach długie godziny. Druga grupa to uczniowie. Nastolatkowie są często prześladowani, całe dnie spędzają na nauce i nie mają czasu wolnego dla siebie. Rozpoczęcie roku szkolnego to czas w którym samobójstw przybywa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić