Prezydent Egiptu o decyzji Izraela. Nie pozostawił złudzeń

Izrael już kilka dni temu wezwał Palestyńczyków do ewakuacji z północnej Strefy Gazy. Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak poinformował, że rozmawiał z władzami Egiptu w sprawie otwarcia przejścia granicznego między tym krajem a Strefą Gazy. Co na to prezydent Egiptu?

Prezydent Egiptu o decyzji Izraela. Nie pozostawił złudzeń
Prezydent Egiptu o decyzji Izraela. Nie pozostawił złudzeń (Twitter)

Strefa Gazy określana jest mianem "największego więzienia świata". W zablokowanym od strony lądu, morza i powietrza, wąskim na 9 km i długim na 40 km pasie ziemi, żyje ponad 2 mln Palestyńczyków plus wielu obcokrajowców.

W związku z atakiem Hamasu na Izrael, który miał miejsce w sobotę 7 października, kraj już kilka dni temu wezwał Palestyńczyków do ewakuacji z północnej Strefy Gazy. "IDF wzywa mieszkańców do ewakuacji na południe w celach bezpieczeństwa" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez wojsko w mediach społecznościowych.

W związku z tym premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak poinformował, że rozmawiał z władzami Egiptu w sprawie otwarcia przejścia granicznego między tym krajem a Strefą Gazy, co umożliwiłoby ewakuację Brytyjczyków i innych cudzoziemców z palestyńskiego terytorium.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Matka Iwony Wieczorek ujawnia, że córka jej się śni

Prezydent Egiptu al Sisi tłumaczy, że jeżeli Izrael zamierza ewakuować Palestyńczyków z Gazy, żeby walczyć z Hamasem i Dżuhadem, to może ich przesiedlić tymczasowo na pustynię Negew w Izraelu.

Egipt nie godzi się na otwarcie granicy dla setek tysięcy uchodźców. Po pierwsze, byłby to kryzys humanitarny, a po drugie, istniałoby ryzyko trwałego pozostania takiego obozu uchodźców na Synaju - podkreśla prezydent Egiptu.

Kto zaatakował szpital?

W nocy z 17 na 18 października 2023 r. doszło do dużej eksplozji na terenie szpitala w Strefie Gazy. Władze palestyńskie podają, że zginęło około 500 osób i oskarżają Izrael.

Izrael z kolei na portalu X (dawniej Twitter) zaprzeczył, że to jego rakieta spadła na szpital i oskarżył o atak palestyńską organizację Islamski Dżihad.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić