Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Prezydent Litwy w Sejmie. Poseł Konfederacji miał dla niego wiadomość

64
Podziel się

W poniedziałek w Sejmie przemawiał prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Gdy był na mównicy, poseł Konfederacji Robert Winnicki wyciągnął kartkę z zapisanymi po angielsku słowami "przestań niszczyć polską edukację na Litwie".

Prezydent Litwy w Sejmie. Poseł Konfederacji miał dla niego wiadomość
Robert Winnicki miał dla prezydenta Litwy wiadomość. (Twitter)
bEUYGSiJ

3 maja to dla Polaków jeden z najważniejszych dni w roku. W 1791 roku uchwalono w naszym kraju pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Z okazji 230. rocznicy tego wydarzenia Polskę odwiedził prezydent Litwy. Gitanas Nauseda zagościł w Sejmie, gdzie wygłosił przemówienie. Mówił w nim między innymi o wzajemnym wspieraniu się państw w zachowaniu konstytucyjnych wartości i o wspólnej przeszłości. Na posiedzeniu obecny był również prezydent Andrzej Duda.

Nasze szlaki biegną w tym samym kierunku, czasem osobno, ale z biegiem czasu coraz bardziej zbliżając się do siebie. U podstaw naszych stosunków zawsze było wyraźnie poczucie przynależności do zachodniej cywilizacji oraz obowiązek podtrzymywania i zachowania jej wartości - przyznał prezydent Litwy.
bEUYGSiL

Wizytę prezydenta Litwy postanowił wykorzystać jeden z liderów Konfederacji. Robert Winnicki zaapelował do Gitanasa Nauseda, żeby "przestał niszczyć polską edukację na Litwie". Polityk chciał się w ten sposób sprzeciwić zmianom w litewskiej oświacie.

Reforma w litewskiej oświacie

Litewska oświata pracuje nad reformą w tamtejszym systemie edukacji. Zmiana miałaby dotyczyć wykreślenia języka ojczystego z listy przedmiotów obowiązkowych w ostatnich dwóch klasach w szkołach mniejszości narodowych. Ten miałby być do wyboru dla uczniów jako język obcy.

bEUYGSiR

Pomysł spotkał się ze stanowczym sprzeciwem ze strony Polaków na Litwie. Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" stwierdziło, że idea jest sprzeczna z traktatem polsko-litewskim o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy z 1994 roku.

Kategorycznie nie zgadzamy się z przewidzianymi w projekcie zmianami w szkolnictwie średnim i oczekujemy - napisano w liście do prezydenta Litwy, premier i ministerstwa oświaty, nauki i sportu.
bEUYGSiS
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Niepokojące wątpliwości ws. wariantu indyjskiego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUYGSjm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(64)
kresowiak
7 miesięcy temu
slusznie .. ale to chyba chodzi o kulture polska a nie amerykanska i napis powinien byc po polsku. Amerykanow GE-interesuja Polacy na Litwie
stan
7 miesięcy temu
U podstaw naszych stosunków zawsze było wyraźnie poczucie przynależności do zachodniej cywilizacji oraz obowiązek podtrzymywania i zachowania jej wartości - przyznał prezydent Litwy. Szczególnie w latach 1939 - 45. Litwini mieli prawie takie prawa jak Niemcy.
staruszek
7 miesięcy temu
Czy prawdą jest ,ze ZSRR poprzesuwało granice etniczne narodów . I tak na Litwie obecnie mieszka większość Żmudzinów ...a większość litewska znalazła się na terenie Białorusi, bo to by tłumaczyło zgrzyt na sali sejmowej z kartką posła domagającego się ....wolności nauczania polskiej mniejszości na Litwie? Przeciez przed wiekami Unia Polski i LItwy była wzorem o którym Litwini myslę,że pamiętają do dziś.
bEUYGSjn
ks Marek
7 miesięcy temu
Jakim że trzeba być beznadziejnym, aby należeć do POdlizyjącej się konfi, czy oni znają znaczenie słowa, godność albo patriota? To są pytania retoryczne i wszyscy znają na nie odpowiedź. Jak można atakować w jakikolwiek sposób PiS i uważać się za prawicowca? Konfi robią wszystko dla pieniędzy i posad, i POd publikę. Są niczym stare panny z agencji towarzyskich, na które ktoś kiedyś spojrzy ale na końcu doszedł poszedł po rozum do głowy, nikt nie tego nie zechciał. Co Konfi dają polakom? 500+, czy też wielce sprawiedliwą i wysoce pomocną , pomoc finansową jakiej kościołowi nie otrzymał od 1989? Co z siebie dają oprócz pustych gestów, frazesów i gadulstwa? Nic. Tylko i wyłącznie PiS jest odpowiedzią na potrzeby polaków i są sprawiedliwi i są bezstronni i są pełni wiarygodności, coś czego ci przebierańcy nie POsiadają. Gdy ktoś inaczej głosuję , nie nazywaj się patriotą ani chrześcijaninem, nie można takiemu z automatu dać rozgrzeszenia, bo jak? Ci z konfi konkurują z PiS, śmiech na sali. Kto na takich ciapaków głosuje? Bóg zapłać!
Gość
7 miesięcy temu
Skoro taki przyjaciel dlaczego wycofał język polski ze szkół Polskich na Litwie? Co na to rząd ?
Bolek
7 miesięcy temu
Czyli, można liczyć na niektórych posłów, że zrobią jarmark w Sejmie. Do błaznującej Jachiry już się przyzwyczailiśmy, ale Winnicki ...?
nick
7 miesięcy temu
Jakby nie my toby litwini do dziś żyli w kurnych chatach, albo gadali po niemiecku...
Szimpon
7 miesięcy temu
Godek jest z konfederacji, dlatego tej partyjii mowimy stanowcze nie!
Polak z Wilna
7 miesięcy temu
Na Litwie mówi się językiem narodowym Rosyjskim
Ponary
7 miesięcy temu
pamiętamy. Wołyń też. Tylko pan duda niczego nie chce pamiętać, oczywiście poza holocaustem i zasługami rodziny kaczynskich
Jacek
7 miesięcy temu
Ten poseł jest jak twórcy konstytucji Konstytucji 3 Maja, jednym ruchem niszczy wszelkie nadzieje na załatwienie sprawy. Biedni ci Polacy na Litwie jeśli mają takich opiekunów.
wojtek
7 miesięcy temu
brawo panie pośle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!trzeba było dać mu jeszcze kopa
JMJanowski
7 miesięcy temu
Brawo poseł Winnicki !
bEUYGSjf
447$
7 miesięcy temu
Pis swietował obchody konstytucji Jak jej sam nie przestrzega obłudnicy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić