Błyskawiczna wojna z Białorusią? Gen. Skrzypczak nie ma wątpliwości

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej pozostaje bardzo napięta. W czwartek prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka poinformował o próbach dostarczenia broni i amunicji koczującym pod granicą Kurdom. Prosił też o pomoc Ministerstwo Obrony Rosji. Czy to oznacza, że zbliża się wojna?

Błyskawiczna wojna z Białorusią? Gen. Skrzypczak nie ma wątpliwości
Zdjęcie ilustracyjne (PAP)

Obecne ruchy w kontekście sytuacji na granicy polsko-białoruskiej skomentował gen. broni Waldemar Skrzypczak. Czy zbliża się wojna?

By doszło do konfliktu, dwie rzeczy muszą się ziścić. Putin musi stanowczo poprzeć Łukaszenkę i Łukaszenka musi użyć broni. Ale moim zdaniem do tego nie dojdzie, bo Białoruś jest za słaba - ocenił w rozmowie z "Super Expressem".

Gen. Skrzypczak jest spokojny o losy wojny w przypadku braku wsparcia dla Białorusi ze strony rosyjskiej. - W wypadku wojny bez poparcia Putina to trzy dni i mamy Białoruś - dodał były dowódca Wojsk Lądowych RP.

Kreml dystansuje się od kryzysu migracyjnego

Gen. Skrzypczak spostrzegł ponadto, że gdyby doszło do interwencji Wojska Polskiego, to wówczas na Białorusi wybuchłoby powstanie przeciwko Łukaszence.

Warto odnotować, że Rosja - przynajmniej oficjalnie - dystansuje się od kryzysu. - Rosja nie jest powiązana z wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej, lecz tak jak inne kraje stara się przyczynić do uregulowania tej sytuacji - mówił w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić