Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Niezwykłe nagranie z fotopułapki. Coraz rzadsze zjawisko w Tatrach

77

Tatrzański Park Narodowy podzielił się nagraniem ze swojej fotopułapki w górach. Uchwycił na nim wilki w górach. Na filmiku widać, że są to płochliwe i czujne zwierzęta, dlatego turyści nie muszą się ich szczególnie obawiać. W polskich górach wilki to coraz rzadsze zjawisko.

Niezwykłe nagranie z fotopułapki. Coraz rzadsze zjawisko w Tatrach
Liczebność wilków w górach jest dość trudna do oszacowania (Facebook, Tatrzański Park Narodowy)

Tatrzański Park Narodowy regularnie próbuje oszacować liczebność wilków w polskich górach. Przedstawiciele parku przyznają jednak, że jest to dość skomplikowane wyzwanie. Im mniej jest śniegu, tym trudniej jest je tropić. Jednej z fotopułapek w górach udało się jednak złapać watahę.

Dwie watahy wilków w Tatrach

Wiosenne wyliczenia wskazywały, że w Tatrach mieszkały dwie watahy wilków. Jedna liczyła 9 osobników, druga 4. Latem watahy rozpadły się. Teraz część wilków przebywa na Słowacji, przy granicy z Łysą Polaną, a bez śniegu trudniej jest je tropić.

Jak informują przedstawiciele TPN, turyści nie muszą się ich szczególnie obawiać, ponieważ są to płochliwe i czujne zwierzęta i starają się unikać kontaktu z człowiekiem. Na nagraniu z fotopułapki, którym Tatrzański park narodowy podzielił się na Facebooku widać wilki, które po usłyszeniu zbliżających się turystów, nagle zawracają i uciekają.

Stosowanie się do zakazu przebywania na terenie TPN po zmroku także w dużym stopniu zmniejsza ryzyko spotkania - dodają władze parku.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Wilki to coraz rzadsze zjawisko

W polskiej części Tatr wilki to niestety coraz rzadsze zjawisko. Można je spotkać głównie w okolicach Doliny Chochołowskiej i Doliny Suchej Wody. Donoszono też o przeciągłym wyciu tych zwierząt w lasach gubałowskich, czasami można je obserwować również w innych rejonach Tatr.

Coraz mniej wilków jest również na Słowacji. W ostatnich latach liczba wilków na terenie TANAP-u - słowackiego odpowiednika TPN — nie osiąga nawet połowy optymalnego stanu. Coraz częściej pojawiają się tylko małe watahy, które w większości nie mają młodych.

W górach wilk podlega ochronie

Liczba wilków miałaby wynosić zaledwie około 30 osobników. Stale w Tatrach żyje około pięciu wilczych watah, których terytorium sięga polskiej granicy. Normalnie watahę powinno tworzyć 5-7 osobników, w tym młode do pierwszego roku życia.

Wilk podlega ochronie na terenie parku narodowego, jednak co roku od 1 listopada do 15 stycznia na Słowacji trwa odstrzał tych drapieżników. W poprzednich latach legalnie upolowano 31 wilków, czyli tyle, ile obecnie liczy cała tatrzańska populacja.

Myśliwi nie mogą polować na obszarach Natura 2000 oraz w 20-kilometrowej strefie ochronnej przy granicy z Polską. Przedstawiciele TANAP-u starają się, by wprowadzono całkowity zakaz odstrzału wilków na terenie parku narodowego tak jak w Polsce.

Zobacz także: Rekordowy sezon w Tatrach. "Nie było tak w historii TPN"
Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tragedia na Koh Samui. Rosyjska aktorka porwana przez falę podczas jogi
Tak uratujesz przelane rośliny. Wystarczy, że włożysz to do doniczki
NFZ podał alarmujące dane. Ekspert mówi wprost
Tak błyskawicznie wyczyścisz blachę piekarnika. Genialny trik
Polski siatkarz zmarł w USA. Jego bliscy chcą go sprowadzić do kraju
Chciała przejść "metamorfozę dla mam" w Turcji.
Otwarciu Notre Dame w Paryżu. Wyjątkowe środki bezpieczeństwa
Irański raper wyszedł na wolność. Wcześniej usłyszał wyrok śmierci
Włóż to do zmywarki, a zapomnisz o smugach na naczyniach
Nie żyje strażak. Ciało było w mundurze
FC Barcelona w tarapatach. Rywal depcze im po piętach
Nieprawidłowości w domu dziecka. Sprawę bada prokuratura
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić