Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Niezwykłe nagranie z fotopułapki. Coraz rzadsze zjawisko w Tatrach

39
Podziel się:

Tatrzański Park Narodowy podzielił się nagraniem ze swojej fotopułapki w górach. Uchwycił na nim wilki w górach. Na filmiku widać, że są to płochliwe i czujne zwierzęta, dlatego turyści nie muszą się ich szczególnie obawiać. W polskich górach wilki to coraz rzadsze zjawisko.

Niezwykłe nagranie z fotopułapki. Coraz rzadsze zjawisko w Tatrach
Liczebność wilków w górach jest dość trudna do oszacowania (Facebook, Tatrzański Park Narodowy)

Tatrzański Park Narodowy regularnie próbuje oszacować liczebność wilków w polskich górach. Przedstawiciele parku przyznają jednak, że jest to dość skomplikowane wyzwanie. Im mniej jest śniegu, tym trudniej jest je tropić. Jednej z fotopułapek w górach udało się jednak złapać watahę.

Dwie watahy wilków w Tatrach

Wiosenne wyliczenia wskazywały, że w Tatrach mieszkały dwie watahy wilków. Jedna liczyła 9 osobników, druga 4. Latem watahy rozpadły się. Teraz część wilków przebywa na Słowacji, przy granicy z Łysą Polaną, a bez śniegu trudniej jest je tropić.

Jak informują przedstawiciele TPN, turyści nie muszą się ich szczególnie obawiać, ponieważ są to płochliwe i czujne zwierzęta i starają się unikać kontaktu z człowiekiem. Na nagraniu z fotopułapki, którym Tatrzański park narodowy podzielił się na Facebooku widać wilki, które po usłyszeniu zbliżających się turystów, nagle zawracają i uciekają.

Stosowanie się do zakazu przebywania na terenie TPN po zmroku także w dużym stopniu zmniejsza ryzyko spotkania - dodają władze parku.

Wilki to coraz rzadsze zjawisko

W polskiej części Tatr wilki to niestety coraz rzadsze zjawisko. Można je spotkać głównie w okolicach Doliny Chochołowskiej i Doliny Suchej Wody. Donoszono też o przeciągłym wyciu tych zwierząt w lasach gubałowskich, czasami można je obserwować również w innych rejonach Tatr.

Coraz mniej wilków jest również na Słowacji. W ostatnich latach liczba wilków na terenie TANAP-u - słowackiego odpowiednika TPN — nie osiąga nawet połowy optymalnego stanu. Coraz częściej pojawiają się tylko małe watahy, które w większości nie mają młodych.

W górach wilk podlega ochronie

Liczba wilków miałaby wynosić zaledwie około 30 osobników. Stale w Tatrach żyje około pięciu wilczych watah, których terytorium sięga polskiej granicy. Normalnie watahę powinno tworzyć 5-7 osobników, w tym młode do pierwszego roku życia.

Wilk podlega ochronie na terenie parku narodowego, jednak co roku od 1 listopada do 15 stycznia na Słowacji trwa odstrzał tych drapieżników. W poprzednich latach legalnie upolowano 31 wilków, czyli tyle, ile obecnie liczy cała tatrzańska populacja.

Myśliwi nie mogą polować na obszarach Natura 2000 oraz w 20-kilometrowej strefie ochronnej przy granicy z Polską. Przedstawiciele TANAP-u starają się, by wprowadzono całkowity zakaz odstrzału wilków na terenie parku narodowego tak jak w Polsce.

Zobacz także: Rekordowy sezon w Tatrach. "Nie było tak w historii TPN"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
Pour wolf
11 miesięcy temu
Te polowania nie są spowodowane agresją, czy obecnością wilków blisko gospodarstw. W większości są to polowania komercyjne. Hrabiostwo z Niemiec zapłaci parę tysiaków leśniczemu i jazda. Pierwsze wybili roślinożerców, więc wilkom zaczęło brakowac pożywienia i szukają przy ludziach. Czasem zjedzą jakiegoś barana, a w TV lub necie, że wilki wybiły pół stada i trzeba odstrzelać. Wilki nie zabijają dla zabawy. Zabijają tyle, ile mogą zjeść. Ale kto by tam sprawdzał. Potem telefon do Guntera, ten zbiera ekipę i się chłopaki bawią. Lesnicy to też niezła kasta.
Wilczuś
11 miesięcy temu
Nie pokazujcie takich zdjęć bo idioci pójdą zrobić sobie fotki z wilkiem bo tak trzeba
Dolnik
11 miesięcy temu
Niestety kłamiecie wilki można spotkać w okolicy dużych miast np Rzeszowa
Tolek
11 miesięcy temu
Kabaret!!! Mało ich w górach? Bo jak zabiły wszystko co się rusza łącznie z kozicami światakami co są pod ochroną to zeszły do dolin żeby tam siać spustoszenie!!!!
gość
11 miesięcy temu
Mało prawdopodobna opowiastka! Wilka w całym kraju przybywa! Kilka miesięcy temu na tym portalu pisano o grzybiarzu zaatakowanym przez wilki. Mogły to jednak być zdziczałe psy, które absolutnie nie boją się człowieka a są równie drapieżne jak wilki. Podobno wilk odczuwa wrodzony lęk przed człowiekiem, ale w peryferyjnej dzielnicy poznania, wilki zabijają psy nawet na terenach willowych. Preferencje zwierząt zmieniają się i to prędzej niż nam się zdaje. Jeszcze kilkanaście lat temu, w miejskich parkach najpospolitszym prakiem był kos, dziś jego miejsce zajął kwiczoł. Podobnie z dzikimi gołębiami, kiedyś sierpówka była najliczniejsza w miastach a obecnie grzywacz, gołąb do niedawna typowo leśny. Może i wilki zatraciły lęk przed człowiekiem, szczególnie w rejonach o dużym zaludnieniu.
dyl
11 miesięcy temu
Przestraszyły się groźniejszego dra[iżnika na dwu nogach
AZQ
11 miesięcy temu
"Na filmiku widać, że są to płochliwe i czujne zwierzęta, dlatego turyści nie muszą się ich szczególnie obawiać" - powiedzcie to dwóm pilarzom wyposażonym w piły spalinowe, których zaatakowały wilki koło Brzozowa.
Ekolog na pra...
11 miesięcy temu
W Bieszczadach to już jednego Azorka zeżarły. Wilk jest ostatnimi ogniem łańcucha, więc skoro jest pod ochroną to nie może być ich coraz mniej. Może być mniej saren, łosi, czy czegoś innego,ale wilki będą się rozmnażać aż zaczną konkurować z człowiekiem.
polowanie
11 miesięcy temu
w puszczy białowieszczańskiej trzeba znieść zakaz polowań. Przy okazji można będzie bezkarnie ustrzelić jakiego przybysza
Białoruskie
11 miesięcy temu
nagranie :-)
oko
11 miesięcy temu
To człowek zagraża dzikim zwierzętom nigdy odwrotnie. Zakłócamy im życie i spokoj
Aga
11 miesięcy temu
Ale piękne. Cudowne są 😍
ANNA
11 miesięcy temu
BARDZO DOBRZE ŻE WILK JEST POD OCHRONĄ BO INACZEJ JUŻ WKRÓTCE OGLĄDALIBYŚMY GO TYLKO NA OBRAZKACH.!!!!!!!!!!!!!!!!
Dominik
11 miesięcy temu
Wilk nigdy nie zaatakuje człowiek, jest bardzo płochliwy chyba że jest w pułapce !!!!!!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić