Niezwykłe nagranie z fotopułapki. Coraz rzadsze zjawisko w Tatrach

74

Tatrzański Park Narodowy podzielił się nagraniem ze swojej fotopułapki w górach. Uchwycił na nim wilki w górach. Na filmiku widać, że są to płochliwe i czujne zwierzęta, dlatego turyści nie muszą się ich szczególnie obawiać. W polskich górach wilki to coraz rzadsze zjawisko.

Niezwykłe nagranie z fotopułapki. Coraz rzadsze zjawisko w Tatrach
Liczebność wilków w górach jest dość trudna do oszacowania (Facebook, Tatrzański Park Narodowy)

Tatrzański Park Narodowy regularnie próbuje oszacować liczebność wilków w polskich górach. Przedstawiciele parku przyznają jednak, że jest to dość skomplikowane wyzwanie. Im mniej jest śniegu, tym trudniej jest je tropić. Jednej z fotopułapek w górach udało się jednak złapać watahę.

Dwie watahy wilków w Tatrach

Wiosenne wyliczenia wskazywały, że w Tatrach mieszkały dwie watahy wilków. Jedna liczyła 9 osobników, druga 4. Latem watahy rozpadły się. Teraz część wilków przebywa na Słowacji, przy granicy z Łysą Polaną, a bez śniegu trudniej jest je tropić.

Jak informują przedstawiciele TPN, turyści nie muszą się ich szczególnie obawiać, ponieważ są to płochliwe i czujne zwierzęta i starają się unikać kontaktu z człowiekiem. Na nagraniu z fotopułapki, którym Tatrzański park narodowy podzielił się na Facebooku widać wilki, które po usłyszeniu zbliżających się turystów, nagle zawracają i uciekają.

Stosowanie się do zakazu przebywania na terenie TPN po zmroku także w dużym stopniu zmniejsza ryzyko spotkania - dodają władze parku.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Wilki to coraz rzadsze zjawisko

W polskiej części Tatr wilki to niestety coraz rzadsze zjawisko. Można je spotkać głównie w okolicach Doliny Chochołowskiej i Doliny Suchej Wody. Donoszono też o przeciągłym wyciu tych zwierząt w lasach gubałowskich, czasami można je obserwować również w innych rejonach Tatr.

Coraz mniej wilków jest również na Słowacji. W ostatnich latach liczba wilków na terenie TANAP-u - słowackiego odpowiednika TPN — nie osiąga nawet połowy optymalnego stanu. Coraz częściej pojawiają się tylko małe watahy, które w większości nie mają młodych.

W górach wilk podlega ochronie

Liczba wilków miałaby wynosić zaledwie około 30 osobników. Stale w Tatrach żyje około pięciu wilczych watah, których terytorium sięga polskiej granicy. Normalnie watahę powinno tworzyć 5-7 osobników, w tym młode do pierwszego roku życia.

Wilk podlega ochronie na terenie parku narodowego, jednak co roku od 1 listopada do 15 stycznia na Słowacji trwa odstrzał tych drapieżników. W poprzednich latach legalnie upolowano 31 wilków, czyli tyle, ile obecnie liczy cała tatrzańska populacja.

Myśliwi nie mogą polować na obszarach Natura 2000 oraz w 20-kilometrowej strefie ochronnej przy granicy z Polską. Przedstawiciele TANAP-u starają się, by wprowadzono całkowity zakaz odstrzału wilków na terenie parku narodowego tak jak w Polsce.

Zobacz także: Rekordowy sezon w Tatrach. "Nie było tak w historii TPN"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić