Prof. Staniszkis: Nadal bardzo lubię Jarosława Kaczyńskiego

23

Prof. Jadwiga Staniszkis gościła w poniedziałek na antenie radia "Wnet". Socjolog wypowiedziała się o premierze Mateuszu Morawieckim oraz prezesie PiS Jarosławie Kaczyńskim.

Prof. Staniszkis: Nadal bardzo lubię Jarosława Kaczyńskiego
Prof. Jadwiga Staniszkis broni polityków PiS (PAP, Tomasz Gzell)

Staniszkis w ostatnim czasie mniej się udziela publiczne. Jak sama deklaruje, przeżywa obecnie żałobę po utracie bliskiej osoby, utraciła chęć do życia i przestała śledzić z wielką uwagą bieżące sprawy polityczno-społeczne. 

Ja się tak polską sceną polityczną nie zajmuję, ja jestem stara, chora, w żałobie, już nie myślę o takich publicznych sprawach – tłumaczy. 

Władza

W przeszłości Jadwiga Staniszkis - szczególnie po 2015 r. - krytycznie oceniała politykę uprawianą przez Jarosława Kaczyńskiego. W rozmowie z Wirtualną Polską w 2020 r. deklarowała, że Prawo i Sprawiedliwość izoluje Polskę w Europie. 

Grozi nam samotność, ale nie tylko ze względu na głosowanie ws. budżetu UE, ale przez samodegradację. Chcę podkreślić słowo "samo", bo to jest niszczenie siebie. Myślę, że w wielu krajach obserwujemy destrukcję, ale w każdym z nich działa inny mechanizm. Dla Unii Europejskiej jest porażające, że w Polsce dzieje się to z własnej woli – mówiła socjolog. 

Oceniając Jarosława Kaczyńskiego, Staniszkis podkreślała, że powinien on wycofać się z polskiej polityki. – Tylko nieszczęśliwi ludzie potrafią zrozumieć, że on jest nieszczęśliwy. Jarosław Kaczyński powinien się wycofać, ale nie ma zbytnio gdzie – stwierdzała. 

Staniszkis o PiS w 2021 r.

Najnowszego wywiadu Jadwiga Staniszkis udzieliła radiu "Wnet". W rozmowie socjolog sprawiała wrażenie niezainteresowanej polską polityką oraz bieżącymi wydarzeniami w kraju. Na pytanie, czy zaszczepiła się, na koronawirusa odpowiedziała: "chyba tak, nie pamiętam". 

Profesor wypowiedziała się o Mateuszu Morawieckim. Podkreśliła, że widuje go głównie w telewizji. Oceniła, że ma duże poczucie odpowiedzialności.

Ja go tylko gdzieś poznałam i widuję go czasem w telewizji, trudno być premierem w ogóle. (...) Widzę taki dogłębny smutek w jego oczach i poczucie, że jest trudno - mówiła Staniszkis o premierze. 

Odniosła się także do Jarosława Kaczyńskiego, stając w jego obronie.

Bardzo ciągle lubię Jarosława Kaczyńskiego (...) Kiedy go widuję, tylko w telewizji, bo nie utrzymuję żadnych kontaktów – widzę ten dogłębny smutek w jego oczach i wszystko się przypomina: Leszek, cała ta sytuacja... I trudno to nazwać sympatią, ale poczucie jakiejś wspólnoty – dodawała. 

Obejrzyj także: Jadwiga Staniszkis o Jarosławie Kaczyńskim: powinien odejść

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić