o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Program 1000 plus. Czy pracodawca może odmówić nam bonu turystycznego?

10
Podziel się

Bon turystyczny to dodatkowe 1000 złotych dla osoby zatrudnionej na umowie o pracę, który można wykorzystać na dofinansowanie wakacji w 2020 roku. Część środków musi pokryć jednak nasz pracodawca. Czy jego decyzja może nas pozbawić dodatkowego zasiłku?

Czy pracodawca może odmówić nam bonu turystycznego?
Czy pracodawca może odmówić nam bonu turystycznego? (Materiały prasowe)
bEssWlPF

Bon turystyczny "1000 plus" to program mający na celu wsparcie branży turystycznej. Najprawdopodobniej większość Polaków w tym roku zdecyduje się na wczasy krajowe. Będzie to uwarunkowane przede wszystkim obawą przed podróżą za granicę oraz częściowymi ograniczeniami w poruszaniu się pomiędzy państwami.

Wsparcie finansowe na wakacje będzie skierowane jedynie do osób, które są zatrudnione na umowie o pracę. Dodatkowo, ich wynagrodzenie widoczne na umowie nie może przekraczać przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Oznacza to, że z bonu turystycznego skorzystają te osoby, które zarabiają maksymalnie 5200 złotych brutto.

bEssWlPH

Ma być to bon dla osób mniej lub średnio zarabiających. Musieliśmy dokonać jakiegoś wyboru, to jest kompromis - komentował wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Bon turystyczny. Czy pracodawca może odmówić jego przyznania?

Założenia programu "1000 plus" są takie, że część środków finansowanych jest z budżetu państwa, natomiast część przekazuje pracodawca. Stosunek wynosi 90/10, a więc 900 złotych przekazane zostanie zatrudnionemu na umowie o pracę przez państwo, natomiast pokrycie pozostałych 100 złotych leży po stronie pracodawcy. Należy zaznaczyć, że jest to decyzja dobrowolna.

To jest jego dobrowolna decyzja. Te 100 złotych, które ma dać pracodawca, będzie mogło być także pokryte na przykład z Zakładowych Funduszy Socjalnych, które funkcjonują w wielu firmach - mówił na antenie TOK FM, Gut-Mostowy.

bEssWlPN

W firmach, w których nie funkcjonują Zakładowe Fundusze Socjalne, wszystko rozbije się o kwestię dogadania z pracodawcą. Jeżeli bowiem brakujące 10 proc. do bonu turystycznego nie zostanie przekazane przez firmę, środki w wysokości 900 złotych nie będą z kolei przekazane pracownikowi, bowiem kwota 1000 złotych traktowana jest jako pakiet. Wiceminister rozwoju sugeruje, żeby w takim przypadku zaoferować odrobienie godzin pokrywających wpłacony zadatek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEssWlQi
KOMENTARZE
(10)
Wuj DobraRada
rok temu
Czyli dogadać się z pracodawcą żeby jednak ten wpłacił 100zł,a potem mu te 100 oddać ;). Pracodawca nic nie traci, a pracownik dostaje do kieszeni 900 ziko :)
Pisofszit
rok temu
Czyli wykombinowali jak dać budżetówce a prywaciarzom nie. Brawo wy!
Osąhamy
rok temu
Rząd ciagle coś daje pracownikom, a prywaciarze dają pracownikowi tylko dokument do podpisania że owszem pracownik odebrał, natomiast pieniążki zostawiają sobie. Tak np zrobili z obniżonym podatkiem od pensji. My pracownicy powinniśmy mieć dostęp do takich danych. Który pracodawca korzystał z takiego dofinansowania, a jeśli nie zostało wypłacone to zgłaszać i kary powinny być po 30 tysięcy jak we Francji za oszustwo.
bEssWlQj
Greta
rok temu
Pracodawca jest zwolniony z opłacania składek ZUS za pracownika, ale z wynagrodzenia brutto pracownika ta kwota jest i tak potrącana. Tak więc robimy prezent pracodawcy w postaci 5 stówek co miesiąc (od najniższej krajowej - im wyższa pensja tym większa darowizna) Dostał ktoś do ręki swoje składki których pracodawca nie odprowadza..? Chamówa jak nie dołoży tych 100 zł
Basia
rok temu
Najlepiej jest rozdawać nie swoje.
Baba
rok temu
Ojciec z dziećmi dostaje 500 +. Ma więc za co jechać. Singlom też się coś należy.
Emeryt
rok temu
A emeryci też by chcieli wyjechać na wakacje. Ich dochód brutto jest o wiele niższy, ale o nich rząd się niestety nie martwi.
dad
rok temu
Szkoda, że dochód nie jest liczony na członka rodziny. Singiel z 5200 pojedzie, a samotny ojciec z 3 dzieci o dochodzie 5201 nie.
Rudy102
rok temu
Ja to bym nawet pozwolił na zorganizowanie urodzin w lokalu.Byleby się wszystkim kręciło nie tylko hotelarzom ale i też gastronomi.
Asa
rok temu
I dobrze że będzie takie wsparcie tylko dla osób pracujących.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić