Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
KOZ
|

Projekt ustawy "Za życiem" niemal gotowy. Wiceminister zdradził, co się w niej znajdzie

2
Podziel się

Trwają prace nad projektem ustawy "Za życiem". W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik poinformował o szczegółach. Wiadomo, co znajdzie się w treści ustawy.

Projekt ustawy "Za życiem" niemal gotowy. Wiceminister zdradził, co się w niej znajdzie
Paweł Wdówik (PAP, Leszek Szymański)

Rządzący zapowiedzieli powstanie projektu w ubiegłym roku. Stało się to po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zdelegalizował aborcję ze względu na ciężką wadę płodu.

Teraz prace są na ukończeniu. Tę informację potwierdził wiceminister rodziny Paweł Wdówik. Polityk powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", jakie będą najważniejsze zmiany.

Dotyczą kwestii okołoporodowych - powiedział Wdówik. - Zbieramy przepisy z różnych aktów prawnych i zgodnie ze zdefiniowanymi brakami regulacyjnymi porządkujemy wsparcie dla kobiet, których dzieci mają wady letalne.

Ustawa "Za życiem". Prace dobiegają końca

Wdówik zwrócił uwagę na to, że nie w każdym województwie znajdują się hospicja perinatalne. Brakuje im ponadto zabezpieczenia finansowego i umocowania prawnego.

To wiąże się z problemem braku wiedzy i otwartości ze strony lekarzy. Albo takiego ich sformatowania, że nie tylko wadę letalną, ale każdą niepełnosprawność uznawali dotąd często za przesłankę do aborcji. To dla mnie niedopuszczalne - skomentował polityk.

Na tym nie koniec. Projekt ustawy zakłada, że podwyższeniu ulegnie jednorazowe świadczenie wypłacane przy porodzie. Obecnie wynosi ono 4000 zł. Ponadto ma powstać infolinia umożliwiająca uzyskanie wsparcia psychologicznego. Ustawa ma trafić do Sejmu w ciągu dwóch miesięcy.

Strajk Kobiet. Oburzenie po decyzji TK

Przypomnijmy, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji wywołało masowe protesty w całej Polsce. Największe manifestacje odbywały się w Warszawie.

Zobacz także: Duchowni działają jak mafia? „To rodzina, która kryje samych siebie”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2)
Alojz
3 miesiące temu
Na tym zdjeciu sam wyglada jak niepelnosprawny
Donek
3 miesiące temu
Jarek jest przykładem wady płodu,
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić